XFCE 4.16 do të jetë pak më i përshtatshëm se versionet e kaluara

XFCE 4.16

Disa kohë më parë, XFCE ishte një nga mjediset grafike të zgjedhura për ata përdorues që dëshironin një desktop më të përshtatshëm se të tjerët si LXDE dhe më të lehtë se opsionet e tjera si GNOME. Në versionet e fundit, mjedisi grafik i përdorur nga sistemet operative si Xubuntu ka bërë disa hapa prapa në këtë drejtim, por i ka çuar përpara për sa i përket funksioneve. Këto karakteristika do të vazhdojnë të arrijnë me lëshimin e XFCE 4.16, Version që do të fitojë në drejtim të personalizimit.

Simon Steinbeiss ai botoi dje një artikull në të cilin ai na tregon për ndryshimet e fundit që janë përgatitur për lëshimin e XFCE 4.16 dhe më e shquara është mbështetja për Dekore nga ana e klientit o CSD, e cila lejon që një softuer i aplikimit grafik është përgjegjës për vizatimin e dekorimeve të veta të dritares, historikisht përgjegjësia e menaxherit të dritares. Në këtë mënyrë, sistemet operative si Xubuntu do të tregojnë një sistem më të gjallë dhe uniform. Nga ana tjetër, është gjithashtu do të mbështesë GtkHeaderBar për të gjithë dialogët.

XFCE 4.16 do të mbështesë CSD dhe GtkHeaderBars

Ndër risitë e tjera që do të vijnë me XFCE 4.16, ne kemi:

 • Do të mbështesë Dekorimet nga Klientët dhe GtkHeaderBars.
 • Modaliteti i errët i panelit XFCE tani është aktivizuar si parazgjedhje, duke e lejuar atë të duket më mirë me temën Adwaita.
 • Kërkimi i ikonave të aplikacioneve është përmirësuar.
 • Tani mund të krijoni skedarë dhe dosje direkt nga shtojca e menusë së direktorisë.
 • "Rreth XFCE" dhe dialogët e tjerë janë përmirësuar. Dialogu "Shfaq" tani tregon raportin e pamjes dhe mënyrën e privilegjuar dhe dialogu "Pamja" tani tregon temat GTK3.
 • Do të heqë mbështetjen për GTK2.

XFCE 4.16 do të jetë në dispozicion nga qershori të po këtij viti. Për ata të paduruar që duan ta provojnë tani, XFCE 4.15, versioni i pamjes paraprake, është i disponueshëm në depot "e paqëndrueshme" të shumë shpërndarjeve Linux.

Me të gjitha këto përmirësime, dyshoni nëse ata gjithashtu do të rimarrin një farë rrjedhshmërie që ky ambient grafik kishte disa vite më parë, aq sa unë ringjalla një kompjuter të vjetër duke instaluar Xubuntu në të. Duket se kjo nuk do të jetë e lehtë. Çfarë mendoni për këtë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   joseluis dijo

  Unë nuk e di nga vini, çfarë keni marrë në kokën tuaj tani, që xfce nuk është më ajo që ishte për sa i përket rrjedhshmërisë, xfce është desktopi im i preferuar dhe e vërteta nga 4.14 në 4.12, kështu që unë shoh vetëm përmirësime dhe aspak me pak rrjedhshmeri, ka te njejtin rrjedhshmeri si gjithmone, as me shume e as me pak, qe po deshiron te diskreditoj xfce me komente pa asnje baze, e perdor ne dy kompjutera me versione te ndryshme, qe kane qene ne te dy kompjuterat dhe gjithçka perfekte, si një plumb, siç ka qenë gjithmonë xfce, të paktën tani, që në versionet e ardhshme ata duan të vendosin më shumë gjëra në të dhe prandaj lëngu vuan, kjo mbetet për t'u parë dhe derisa ta shoh, unë do të Do ta besoj, sepse shumë mashtrime qarkullojnë në internet në tavolina dhe më pas ti i provon në mishin tënd dhe del se gjithçka është një gënjeshtër.

 2.   joseluis dijo

  Epo, unë gjithashtu lexoj shumë, çdo ditë dhe disa herë në ditë, botën Linux, kjo është arsyeja pse edhe unë ju lexoj dhe shoh vetëm që ju e thoni, ju, redaktorët, përdoruesit e xfce nuk kam parë askënd të ankohen se xfce 4.14 është më i ngadaltë se 4.12, por hej ... Përshëndetje.

 3.   jose dijo

  XFCE4 është më e mira Unë jam lodhur nga konsumi i burimeve të të tjerëve diçka shpejt e thjeshtë dhe mjaft e konfigurueshme më mirë sesa desktopi i win7 dhe 10 shkronjave shumë të konfigurueshme të dritareve një mrekulli diçka e thjeshtë dhe e shkëlqyeshme është MBRETI i desktopëve të tjerët vetëm për të parë kostoja e burimeve të konsumit një bajgë ,,,,