Rreth XFCE: Lëshimi tjetër i XFCE 4.18 në dhjetor

Rreth XFCE: Lëshimi tjetër i XFCE 4.18 në dhjetor

Rreth XFCE: Lëshimi tjetër i XFCE 4.18 në dhjetor

En Dhjetor 2020, ju njoftojmë këtu në Ubunlog, dhe uebfaqe të tjera Linux nisjen e XFCE 4.16. Dhe gjithçka tregon se vetëm pas 2 viteve të këtij fakti, do të shohim nisjen e tij "XFCE 4.18".

Për këtë arsye, ne kemi vendosur t'ia kushtojmë këtë hyrje një përrallore të tillë "Mjedisi i Desktopit (Menaxheri i Desktopit)", e cila, meqë ra fjala, është i preferuari im too.

XFCE 4.16

Dhe, përpara se të filloni këtë postim në lidhje me Mjedisi i desktopit XFCE dhe versioni tjetër i versionit të tij "XFCE 4.18", ju rekomandojmë të eksploroni sa vijon përmbajtje të lidhura, në fund të ditës së sotme:

XFCE 4.16
Artikulli i lidhur:
XFCE 4.16 do të jetë pak më i përshtatshëm se versionet e kaluara
XFCE 4.16
Artikulli i lidhur:
Versioni i ri i Xfce 4.16 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e tij

XFCE 4.18: Versioni tjetër gati për dhjetor 2022

XFCE 4.18: Versioni tjetër gati për dhjetor 2022

Pak për XFCE në përgjithësi

Sipas Komunitetit XFCE në të faqen zyrtare të internetit, XFCE është:

"XFCE është një mjedis desktop i lehtë për sisteme të ngjashme me UNIX. Qëllimi i tij është të jetë i shpejtë dhe të përdorë pak burime të sistemit, duke mbetur tërheqës vizualisht dhe i lehtë për t'u përdorur. Përveç kësaj, mishëron filozofinë tradicionale UNIX të modularitetit dhe ripërdorimit. Meqenëse, ai përbëhet nga një sërë aplikacionesh që ofrojnë të gjithë funksionalitetin që mund të pritet nga një mjedis modern i desktopit. Kjo, falë faktit që këto aplikacione janë të paketuara veçmas dhe mund të zgjidhen midis paketave të disponueshme për të krijuar një mjedis personal optimal për punë.".

Pak për XFCE në përgjithësi

Mund të jetë instaluar nëpërmjet GUI/CLI me Tasksel si vijon:

Instalimi përmes Tasksel GUI

apt update
apt install tasksel
tasksel install xfce-desktop --new-install

Instalimi nëpërmjet Tasksel CLI

apt update
apt install tasksel
tasksel

Dhe përfundoni duke zgjedhur Mjedisi i desktopit XFCE, ndër të gjitha opsionet.

Instalimi manual nëpërmjet terminalit

apt update
apt install xfce4 lightdm xfce4-goodies xfce4-appmenu-plugin xfce4-eyes-plugin xfce4-indicator-plugin xfce4-mpc-plugin xfce4-sntray-plugin xfce4-statusnotifier-plugin

Sigurisht, pas çdo instalimi të madh, rekomandohet gjithmonë të ekzekutoni komandat e mëposhtme:

apt update; apt full-upgrade; apt install -f; dpkg --configure -a; apt-get autoremove; apt --fix-broken install; update-apt-xapian-index
localepurge; update-grub; update-grub2; aptitude clean; aptitude autoclean; apt-get autoremove; apt autoremove; apt purge; apt remove; apt --fix-broken install

Në lëshimin e XFCE 4.18 në dhjetor 2022

Në lëshimin e XFCE 4.18 në dhjetor 2022

Duke iu referuar konkretisht orarit të përcaktuar në të udhërrëfyes, zhvillimi aktual i version 4.18 kjo ka hyrë 2022 nëntor XNUMX në fazën ose fazën tjetër:

  • Ngrini tiparet dhe zinxhirët tuaj: Faza në të cilën nuk do të shtohet asnjë veçori ose funksionalitet i ri dhe zhvillimi do të fillojë të shpallet zyrtarisht dhe një version paraprak (pre1) do të vihet në dispozicion.

Ndërsa për 2022 dhjetor XNUMX do të hyjë në fazën ose fazën tjetër:

  • ngrirja e kodit: Faza në të cilën kodit nuk do t'i shtohet asgjë më shumë dhe do të korrigjohen vetëm gabimet përfundimtare, përveç kësaj, një version i dytë paraprak (pre2) do të vihet në dispozicion të publikut.

Dhe për të përfunduar zhvillimin, midis 15 dhe 29 dhjetor, do të nisë një shikimi më i fundit (para3) dhe versioni përfundimtar i qëndrueshëm de XFCE 4.18.

Xubuntu 20.10
Artikulli i lidhur:
Dhe katër ditë më vonë, Xubuntu 20.10 e bën zyrtare fillimin e tij, me Xfce 4.16
Xubuntu 21.04
Artikulli i lidhur:
Xubuntu 21.04 vjen me XFCE 4.16 dhe opsionin e instalimit "Minimal"

Banner abstrakt për postim

Përmbledhje

Me pak fjalë, duhet të presim edhe pak, derisa dhjetor të këtij viti, sidomos ata që ne përdorim dhe preferojmë XFCE mbi DE/WM të tjera, për të filluar shijoni të gjitha lajmet tuaja.

Së fundi, dhe nëse thjesht ju pëlqeu përmbajtja, komentoni dhe shpërndajeni. Gjithashtu, mbani mend, vizitoni fillimin tonë «faqe», përveç kanalit zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, mësime dhe përditësime Linux. Perëndimi grup, për më shumë informacion mbi temën e sotme ose të tjera të ngjashme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.