Xorg kundër Wayland kundër Mir

rrugë-vs-mir Titulli i lajmit i thotë të gjitha. X11 ka qenë protokolli standard për komunikimin me Xorg për dekada., përveç implementimeve të tjera të Sistemit X Window. Versioni i tij i parë u shfaq në 2004 dhe që atëherë është përfshirë në shpërndarjet kryesore të Linux, të tilla si Debian, Gentoo Linux, Fedora, Slackware, openSUSE, Mandriva, Cygwin / X dhe natyrisht Ubuntu. Pavarësisht se ishte ende në funksion të përkryer, Xorg u krijua më shumë se një dekadë më parë dhe që nga ajo kohë ka pasur përmirësime të shumta në fushën e pasqyrimit. Afërsisht, të gjithë elementët e ekranit si dritaret, butonat ose shkronjat nuk thirren më në server (si duhet ta tregoni) nga klientët (çfarë duhet të tregoni), për të kaluar në një model në të cilin këta të fundit marrin të gjithë rolin kryesor. Ne analizojmë të vjetrën xorg dhe alternativat e shkëlqyera për të ardhmen, Wayland dhe Mir, në një artikull në të cilin mendimet dhe komentet janë të hapura. Xorg ka qenë zbatimi kryesor i X-Window në GNU / Linux për dekada, por sistemi i vjetër në të cilin ishte bazuar ka ndryshuar thelbësisht deri në ditët e sotme, pothuajse duke u zhdukur plotësisht. Modeli aktual mbështetet kryesisht në bazën e klientëve, ku transportojnë hartat e piksave ose imazhe në ekran të plotë kundër serverit shfaq dhe menaxheri i dritares, të dy bashkohen në atë që më në fund i tregohet përdoruesit. Mbetet atëherë të pyesim veten, çfarë roli i ka mbetur Xorg në këtë rast nëse nuk është ndërmjetësi midis dy më sipër. Përveç përfshirjes së një shtrese tjetër pa funksione reale, përfshin një ngadalësim të qenësishëm për çdo aplikim dhe një pikë më shumë që duhet të sigurohet brenda sistemit, pasi që aplikacioni dëgjon çdo input dhe pranon kërkesa nga klientët e tjerë të dritares. Thyerja e protokollit X11 dhe fillimi nga e para dukej si një ide e mirë dhe kështu ideja e Wayland, një protokoll dhe bibliotekë e serverit grafik për sistemet Linux që u shfaqën, që nga 2010, si aplikacioni mbi të cilin do të funksiononte Uniteti i ardhshëm. Përveç kësaj, u propozua si një standard për platformat mobile duke përdorur sistemin operativ celular të Ubuntu, Ubuntu Touch.Wayland

Shembull i vizualizimit me Wayland

Gjatë gjithë këtyre viteve, njerëzit e Canonical kanë treguar qëllimin e tyre për të mbështetur plotësisht këtë aplikacion në shpërndarjet e tyre, por realiteti është se edhe sot ai nuk ka arritur të ngrihet plotësisht. Në fakt, versionet e para të Ubuntu Touch përdorën SurfaceFlinger, serverin grafik të Android, për të kryer detyrën e pasqyrimit dhe, Në versionet e fundit, Mir ka qenë motori i projektuar për të funksionuar në të gjitha botimet e sistemit operativ Ubuntu, duke zëvendësuar gradualisht dy të përmendurat më parë. Ideja kryesore nuk ka humburEliminimi i shtresave të ndërmjetme do të thotë një rritje në performancën e sistemit pasi më pak të dhëna duhet të ridrejtohen te klientët përkatës dhe kjo do të thotë një rritje më e madhe e sigurisë së pajisjeve. Wayland gjithashtu nuk kërkon një shofer për grafikë 2D, ndryshe nga Xorg me DDX pasi gjithçka është bërë në anën e klientit, duke ripërdorur drejtuesit DRM / KMS për të treguar rezultatin përfundimtar të imazhit. është

Shembull i vizualizimit me Mir

Mir nuk supozon një ndryshim thelbësor të asaj që Wayland supozon, përveç zbatimit të protokollit të vet dhe përdorimit të API-ve të veta. Sidoqoftë është specifik për Ubuntu dhe Unity 8, i cili është njëkohësisht një avantazh, për shkak të dizajnit të tij të optimizuar, dhe një disavantazh, pasi nuk mund të përfshihet në aromat e tjera të Linux. beta e fundit lirohet nga Ubuntu 16.10 (Yakketi Yak) vjen me një azhurnim të Mir, e cila gjithashtu po optimizohet për performancë më të mirë nën drejtuesit e kartave Nvidia.

Me gjithë këtë informacion, debati shërbehet: a do të marrë Mir mbështetjen e plotë nga Canonical apo do të bashkëjetojë me Wayland? Çfarë të ardhme do të mbajë ky server i dytë grafik? A do të jenë projekte që do të mbështeten bashkërisht drejt të njëjtit qëllim të përbashkët?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   peret dijo

  Më duket e përsosur që Ubuntu ka zgjedhur të përdorë dhe zhvillojë MIR. Por ju lutemi ndaloni së sulmuari Wayland me argumente teknike që në rastin më të mirë janë të pasakta. Wayland është përdorur tashmë në platformat mobile të tilla si Sailfish ose Tizen. Në rastin e Sailfish, Jolla nisi një telefon në 2013. Nga ana tjetër, KDE, Gnome dhe Enlightenment tre nga tryezat më të përdorura do të përdorin Wayland. Në KDE, sot është tashmë e mundur të zhvillohet një seancë nën rrugë në një mënyrë të qëndrueshme (e di sepse e kam bërë). GNome ka njoftuar se do të kalojë në vendkalim automatikisht në versionin e tij të ardhshëm. Kështu siç e shihni, Wayland është larg nga të qenit një projekt "i prapambetur".
  E vetmja arsye që Canonical ka për zhvillimin e MIR është që të ketë kontroll të plotë mbi teknologjinë. Inshtë në të drejtën e saj të plotë. Por në vend që të harxhojë burimet e tij për të njollosur Wayland, ai duhet t'i përkushtohet zhvillimit të MIR dhe konvergjencës së tij të pafund.

  1.    Tel dijo

   Por ku në këtë artikull sulmohet Wayland? Nuk është një projekt i vonuar, veçanërisht pasi Canonical e braktisi atë për Mir. Akoma, të dy duken ende shumë larg nga zëvendësimi i Xorg-ut të vjetër.

 2.   q3 dijo

  "Peret" Unë nuk mendoj se dikush po sulmon dikë, thjesht autori dha këndvështrimin e tij .. Ju do të keni tuajat, ndani atë me të tjerët dhe na lejoni (lexuesit) të kuptojmë fazën e projekteve! Faleminderit për shënimin!

 3.   George Romero dijo

  mmmmm
  Por shumica e shpërndarjeve do të përdorin Wayland si Fedora ose Opensuse (unë e përdor atë), Arch dhe derivatet.
  Dhe gjithashtu duhet të merrni parasysh që drejtuesit e kartave grafike duhet të përshtaten me një protokoll dhe me siguri do të jetë Wayland

  Mir është vetëm një strategji tregu

 4.   g dijo

  Nuk ka rëndësi për sa kohë që të dy janë funksionale