Xubuntu 19.10 Eoan Ermine: këto janë lajmet më të spikatura

Çfarë ka të re në Xubuntu 19.10Sot është 17 Tetori, dita e nisja e familjes Eoan Ermine. Megjithëse flitet për një kafshë me mbiemrin e saj, ajo që lëshohet çdo gjashtë muaj janë tetë sisteme të ndryshme operative, ndër të cilat janë Ubuntu, Kubuntu dhe Ubuntu MATE. Një nga versionet me një mjedis grafik më të lehtë është, në teori, ai i përdorur nga Xfce dhe në këtë artikull do të flasim për Pikat kryesore të Xubuntu 19.10 Ermina Eoan.

Ka disa karakteristika që ndahen nga të gjitha sistemet operative të lëshuara sot, siç është kerneli Linux 5.3 ose mbështetje fillestare për ZFS si rrënjë, por secila aromë përfshin veçoritë e veta të reja. Shumë prej tyre kanë të bëjnë me paketa të azhurnuara ose mjedisin grafik, dhe Xubuntu 19.10 përdor Xfce 4.14. Fillimisht, ky version i mjedisit grafik së bashku me Xubuntu të ri përmirëson performancën e versioneve të kaluara, por kjo ende nuk është demonstruar.

Xubuntu 19.10 përdor Xfce 4.14

Ndër lajmet më të spikatura të Xubuntu 19.10 kemi:

 • Linux 5.3
 • GCC 9.2.1.
 • xfce 4.14.
 • Shërbimi Dollapi i dritës është ndryshuar në Ruajtësin e Ekraneve Xfce. Opsioni i ri integron pa probleme me Xfce 4.14 dhe shton mbështetje për laptopë pezull dhe letargji, mbështetje për sinjalet e mbrojtjes së ekranit X11, mbështetje për të gjithë mbrojtësit e ekranit Xscreensaver dhe mbështetje për DPMS.
 • Dy shkurtore të reja të tastierës janë shtuar:
  • META + L bllokon ekranin.
  • META + D tregon ose fsheh desktopin.
 • Mbështetje për përdorimin e emojive me ngjyra.
 • Mbështetja fillestare për ZFS si root.
 • Paketat e azhurnuara.
 • Përkrahur deri në korrik 2020.

Lirimi i Xubuntu 19.10 Eoan Ermine ende jo 100% zyrtare. Tani është në dispozicion për t'u shkarkuar nga serveri Canonical FTP, në të cilin mund të përdorni nga këtu, por ata duhet të azhurnojnë faqen në internet dhe ne mund ta shkarkojmë imazhin prej saj. Nëse provoni versionin e ri, mos hezitoni të lini përvojat tuaja në komente, veçanërisht nëse ata kanë arritur të bëjnë që sistemi operativ të rimarrë një pjesë të rrjedhshmërisë së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.