XWayland 22.1.0 mbërrin me mbështetje DRM Lease, përmirësime të gjestit të prekjes dhe më shumë

Nisja e versioni i ri i serverit XWayland 22.1.0 në të cilin spikat mbështetja për protokollin DRM Lease, si dhe zbatimi i zgjerimit Present dhe aftësia për të përpunuar gjestet e kontrollit në panelin me prekje.

Për ata që nuk kanë dijeni XWayland, ata duhet ta dinë këtë është një server X që funksionon nën Wayland dhe siguron pajtueshmëri të prapambetur për aplikacionet e trashëguara X11 që siguron organizimin e fillimit për aplikacionet X11 të performancës së serverit X. Org në mjedise të bazuara në Wayland.

Siç do ta dinë shumë nga ju, Wayland është një sistem i plotë dritarësh për veten e tij. Nga ana e tij, serveri Xorg mund të modifikohet për të përdorur pajisjet e hyrjes në tokë për futjen dhe përcjelljen e dritares rrënjë ose dritareve individuale të nivelit të lartë si sipërfaqet e tokës.

Mbështetja e XWayland u bashkua në degën kryesore të X.Org eMë 4 Prill 2014, u lançua për herë të parë me xserver 1.16. DDX-të e veçuara X. Org video nuk janë më të nevojshme, plus serveri vazhdon të ekzekutojë të njëjtin shofer 2D me të njëjtin kod përshpejtimi si kur ekzekutohet në vendlindje dhe ndryshimi kryesor është se wayland merret me shfaqjen e dritareve në vend të KMS.

Komponenti është duke u zhvilluar si pjesë e bazës kryesore të kodit X.Org dhe më parë ishte lëshuar së bashku me serverin X.Org, por për shkak të ngecjes së serverit X.Org dhe pasiguri me lëshimin e 1.21 në kontekstin e zhvillimit aktiv të vazhdueshëm të XWayland, u vendos që të ndahet XWayland dhe të lirohen ndryshimet e akumuluara si një paketë e veçantë.

XWayland 22.1.0 Karakteristikat kryesore të reja

Në këtë version të ri që është paraqitur nga XWayland 22.1.0 theksohet se është shtuar mbështetja për protokollin DRM Lease, i cili lejon serverin X të veprojë si drejtues DRM (Direct Rendering Manager) që ofron burime DRM për klientët. Përndryshe, në aspektin praktik protokolli përdoret për të formuar një imazh stereo me buferë të ndryshëm për sytë e majtë dhe të djathtë kur shfaqen në kufjet e realitetit virtual.

Një tjetër risi që bie në sy është se kodi është ridizajnuar me zbatimin e zgjerimit aktual, i cili i siguron menaxherit të përbërë mjetet për të kopjuar ose dhënë harta pix të dritares së ridrejtuar, sinkronizuar me pulsin bosh të kornizës (vblank) dhe gjithashtu të trajtojë ngjarjet PresentIdleNotify të cilat lejojnë klientin të gjykojë disponueshmërinë e pixmaps për modifikime të mëtejshme (aftësia për të ditur paraprakisht se cila pixmap do të përdoret në kornizën tjetër).

Theksohet gjithashtu se shtuar konfigurimin e framebuffer-it (fbconfig) në GLX fPër të mbështetur hapësirën e ngjyrave sRGB (GL_FRAMEBUFFER_SRGB) dhe shtoi ClientDisconnectMode në bibliotekën libxfixes dhe aftësinë për të përcaktuar një vonesë opsionale për mbylljen automatike pas një shkëputjeje nga klienti.

Nga ana tjetër, mund të gjejmë gjithashtu se është shtuar aftësia për të përpunuar gjestet e kontrollit në panelin me prekje dhe se varësitë përfshijnë bibliotekën libxcvt.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me këtë lëshim të ri, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Përveç kësaj, ne mund të vërejmë gjithashtu se u prezantua publikimi i parë i LWQt, një LXQt 1.0 variant i personalizuar i guaskës e cila është bërë për të përdorur protokollin Wayland në vend të X11. Ashtu si LXQt, projekti LWQt paraqitet si një mjedis përdoruesi i shpejtë, modular dhe i lehtë që i përmbahet metodave klasike të organizimit të desktopit.

Versioni i parë i LWQt përfshin komponentët e mëposhtëm, i përshtatur për të punuar në një mjedis të bazuar në Wayland (të gjithë përbërësit e tjerë LXQt përdoren pa modifikim):

 • LWQt Mutter është një menaxher i përbërë i bazuar në Mutter.
 • LWQt KWindowSystem: bibliotekë për të punuar me sistemet e dritareve, e transferuar nga KDE Frameworks 5.92.0.
 • LWQt QtWayland: Moduli Qt me implementim komponenti për ekzekutimin e aplikacioneve Qt në mjedisin Wayland, i transferuar nga Qt 5.15.2.
 • Sesioni LWQt: menaxher i sesionit.
 • Paneli LWQt
 • LWQt PCManFM: menaxher i skedarëve.

Për të mësuar më shumë rreth tij, mund të konsultoheni lidhja e mëposhtme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.