Zëvendësoni Nautilus me Nemo të ri në Unitet

NemoKur disa pirunë dolën nga programet e Project Gnome vite më parë, shumë menduan se ato nuk do të zgjasnin gjatë në zhvillim dhe se disa madje do të ishin dështime. Por aty janë, më të gjallë dhe më të fortë se kurrë, si Nemo.

Nemo është një menaxher skedarësh, më saktësisht një pirun i Nautilus, i cili ka arritur versionin 2.6.5, i cili është plot me veçori të reja. Një nga ato risitë dhe për të cilat ia vlen të provohet është menaxheri i ri i shtojcave që është përfshirë dhe që do të na lejojë t'i japim Nemo funksionalitetet që duam ose na duhen, të tilla si hapja e një terminali, përdorimi i dropbox, etj ...

Gjëja interesante për këtë menaxher skedarësh është se ekipi Webupd8 ka arritur ta izolojë atë nga pjesa tjetër e softuerit Cinnamon dhe ne mund ta përdorim atë në Unity dhe madje ta përdorim si një zëvendësim për Nautilus. Procesi është i thjeshtë dhe i shpejtë.

Instalimi i Nemo

Ne hapim një terminal dhe shtojmë Webupd8 PPA:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/nemo

Tani ne azhurnojmë depon

sudo apt-get update

Dhe ne instalojmë Nemo me komandat e mëposhtme:

sudo apt-get install nemo nemo-fileroller

Pas kësaj, Nemo do të instalohet dhe do të funksionojë në mënyrë të përkryer si një aplikacion më shumë i sistemit, por gjatë kërkimit do të duhet të përdorim "nemo" dhe jo "skedarë" pasi kjo korrespondon me Nautilus.

Si ta zëvendësoni atë me Nautilus

Ne tashmë kemi instaluar Nemo dhe funksionon në mënyrë të përsosur, tani ne vetëm duhet të bëjmë ndryshimet përkatëse në mënyrë që sistemi të kuptojë se Nemo është dhe jo Nautilus menaxher i skedarëve të sistemit. Kështu që ne hapim një terminal dhe:

sudo apt-get install dconf-tools

Ne çaktivizojmë Nautilus:

gsettings set org.gnome.desktop.background show-desktop-icons false

Dhe ne e zëvendësojmë Nautilus me Nemo

xdg-mime default nemo.desktop inode/directory application/x-gnome-saved-search

Ne rifillojmë sistemin dhe ndryshimet do të bëhen. Tani nëse pendohemi, duhet të bëjmë vetëm procesin e kundërt.

Ne aktivizojmë Nautilus:

gsettings set org.gnome.desktop.background show-desktop-icons true

Dhe ne e zëvendësojmë Nemon me Nautilus

xdg-mime default nautilus.desktop inode/directory application/x-gnome-saved-search

Zgjedhja është e juaja, por sigurisht që testi ia vlen të bëhet, pasi ka shumë zgjatje që përmirësojnë ndjeshëm Nemo dhe nuk është e nevojshme që Kanella të jetë e pranishme.

Më shumë informacion - webupd8


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   manurmu dijo

  shkëlqyeshëm !!! Do ta provoj

 2.   zhvilluesi i mëparshëm dijo

  Le të përpiqemi të shohim se si funksionon.

 3.   jors dijo

  informacion i dobishëm

 4.   Omar dijo

  Faleminderit shume! Personalisht, më pëlqen Nemo më shumë se Nautilus sepse shumë mjete janë hequr nga kjo e fundit (për shembull, mundësia e ndarjes së dosjes me 2 me F3).