Zabbix 7.0 LTS mbërrin me ndryshim licence, përmirësime dhe më shumë

Zabbix kryesore

Është bërë e ditur publikimi i versionit të ri të «Zabbix 7.0», i cili arrin si një version zyrtar i zgjatur i periudhës së mbështetjes (LTS) dhe atë Duke filluar me këtë version 7.0, kodi i projektit tani shpërndahet nën licencën AGPLv3, në vend të licencës GPLv2, pasi përmendet se një tipar dallues i AGPLv3 është futja e kufizimeve shtesë për aplikacionet që ofrojnë shërbime rrjeti.

Kur përdorni komponentët AGPL në ofrimin e shërbimeve të rrjetit, zhvilluesi është i detyruar t'i sigurojë përdoruesit kodin burimor të të gjitha ndryshimeve të bëra në këta përbërës, edhe nëse softueri themelor i shërbimit nuk shpërndahet dhe përdoret ekskluzivisht në infrastrukturën e brendshme. për të organizuar funksionimin e shërbimit.

Lajmet kryesore në Zabbix 7.0

Në këtë version të ri që është prezantuar i Zabbix 7.0, prezantimi i një modaliteti "monitorimi sintetik i faqeve të internetit dhe aplikacioneve". i cili përdor një motor shfletuesi dhe skripte komplekse dhe lejon krijimin e pamjeve të ekranit të statusit të faqes, vizualizimin e performancës dhe monitorimin e të dhënave specifike për aplikacionet në ueb.

Një tjetër veçori e re e Zabbix 7.0 është mbështetje për grupimin e proxy dhe balancimin e ngarkesës nëpër serverë të shumtë, si dhe përdorimin e balancuesve për të siguruar konfigurime me disponueshmëri të lartë në Zabbix. Shkallueshmëria e zgjidhjeve ekzistuese të bazuara në Zabbix është përmirësuar duke zbatuar serverë proxy shtesë.

Krijoni grupe proxy të balancuar të ngarkesës

Ka qene rritja e shkallëzueshmërisë dhe shpejtësisë së mbledhjes së të dhënave duke përdorur sondazhin asinkron, i cili ju lejon të kërkoni metrikën tjetër pa pasur nevojë të prisni që kërkesa e mëparshme të përpunohet. Çdo koleksionist mbështet deri në 1000 verifikime paralele. Ky funksionalitet asinkron mund të zbatohet për agjentët dhe kontrollorët që përdorin SNMP dhe HTTP.

Përveç kësaj, ata kanë përfshirë miniaplikacione të reja për të parë metrikat dhe statusin e infrastrukturës, edhe Është zbatuar navigimi dinamik i miniaplikacioneve në modalitetin e panelit, nëpërmjet ndërveprimeve që ndikojnë në shfaqjen e informacionit ndërmjet miniaplikacioneve. Për më tepër, shtohet aftësia për të përditësuar automatikisht miniaplikacionet kur ndryshoni burimin e të dhënave. Të gjitha miniaplikacionet janë të pajtueshme me shabllonet e hostit dhe shumë prej tyre mbështesin vlera të shtuara.

Në Zabbix 7.0 LTS shtoi cilësimet e centralizuara të afatit, i aksesueshëm nëpërmjet GUI-së dhe API-së, duke ju lejuar të përcaktoni afatet kohore individuale në lidhje me elementë specifikë ose të anashkaloni afatet kohore në nivel përfaqësuesi.

afatet e mbledhjes së të dhënave

ndryshime të tjera që bien në sy:

 • Shpejtësia e përcaktimit të disponueshmërisë së hosteve në rrjete është rritur ndjeshëm, deri në 100 herë më shpejt, falë paralelizimit të kontrolleve.
 • Mbështetja për vërtetimin me dy faktorë duke përdorur Fjalëkalimin Njëkohor të bazuar në kohë (TOTP) është integruar.
 • Optimizoi performancën dhe efikasitetin e proxy duke ruajtur metrikat e mbledhura në RAM pa kërkuar buffering të diskut.
 • Është prezantuar një skemë hibride që lejon ruajtjen e të dhënave në memorie dhe disk.
 • Verifikimi i korrektësisë së skedarëve të konfigurimit.
 • Fleksibilitet më i madh për zbulimin e hostit në mjedise komplekse si VMware dhe Kubernetes.
 • Përmirësime të performancës së frontendit duke ndryshuar logjikën për kontrollimin e të drejtave të aksesit.
 • Zgjerim i ndjeshëm i aftësive të monitorimit të DNS.
 • Transferimi i raporteve PDF të gjeneruara automatikisht në kategorinë e qëndrueshme, me mbështetje të implementuar për pultet me shumë faqe për raportet PDF.
 • Stabilizimi i kapacitetit të transmetimit për të dërguar metrikë dhe ngjarje në sistemet e jashtme.
 • U shtua aftësia për të ndërprerë mbledhjen e të dhënave të artikujve të humbur gjatë zbulimit automatik.
 • U shtua aftësia për të ekzekutuar skriptet në agjentin aktiv, si dhe mbështetje për llojet e të dhënave binare dhe funksionet e reja të aktivizimit.
 • Përshpejtim i ndjeshëm i punës me të dhënat e Prometeut.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të jeni në gjendje të dini më shumë rreth tij, mund të konsultoni detajet në lidhja vijuese.

Si të instaloni Zabbix në Ubuntu dhe derivatet?

Për ata që janë të interesuar të kenë mundësi të instalojnë versionin e ri, është e rëndësishme të përmendim se për të përmirësuar nga versionet e mëparshme, ju duhet vetëm të instaloni binare të reja (server dhe proxy) dhe një ndërfaqe të re. Zabbix do të përditësojë automatikisht bazën e të dhënave. Nuk ka nevojë të instaloni agjentë të rinj.

Si doni ta instaloni këtë vegël në sistemin tuaj, mund ta bëni duke hapur një terminal (mund të përdorni kombinimin e tastave Ctrl + Alt + T) dhe në të do të shtypni sa vijon:

wget https://repo.zabbix.com/zabbix/7.0/ubuntu/pool/main/z/zabbix-release/zabbix-release_7.0-1%2Bubuntu24.04_all.deb
sudo dpkg -i zabbix-release_7.0-1%2Bubuntu24.04_all.deb
sudo apt update 
sudo apt -y install zabbix-server-mysql zabbix-frontend-php zabbix-apache-conf zabbix-agent

Në rastin e versioneve të tjera të Ubuntu, mund të përdorni një nga paketat e mëposhtme. Ubuntu 22.04:

wget https://repo.zabbix.com/zabbix/7.0/ubuntu/pool/main/z/zabbix-release/zabbix-release_7.0-1%2Bubuntu22.04_all.deb

Ubuntu 20.04

wget https://repo.zabbix.com/zabbix/7.0/ubuntu/pool/main/z/zabbix-release/zabbix-release_7.0-1%2Bubuntu20.04_all.deb

Ubuntu 18.04

wget https://repo.zabbix.com/zabbix/7.0/ubuntu/pool/main/z/zabbix-release/zabbix-release_7.0-1%2Bubuntu18.04_all.deb

Ubuntu 16.04

wget https://repo.zabbix.com/zabbix/7.0/ubuntu/pool/main/z/zabbix-release/zabbix-release_7.0-1%2Bubuntu16.04_all.deb

Zabbix përdor një bazë të dhënash për të ruajtur informacionin, kështu që duhet të keni një nga ato të mbështetura të instaluar tashmë në sistemin tuaj, përveç përdorimit të Apache, kështu që unë rekomandoj instalimin e Lamp. Instalimi u krye tani duhet të krijojmë një bazë të të dhënave për Zabbix, ne mund ta bëjmë këtë duke shtypur:

sudo mysql -uroot -p password
mysql> create database zabbix character set utf8 collate utf8_bin; 
mysql> grant all privileges on zabbix.* to zabbix@localhost identified by 'contraseña'; mysql> quit

Ku 'fjalëkalimi' është fjalëkalimi i bazës së të dhënave tuaja që duhet ta mbani mend ose ta shkruani për ta vendosur më vonë në një skedar konfigurimi.

Tani ne do të importojmë sa vijon:

zcat /usr/share/doc/zabbix-server-mysql*/create.sql.gz | mysql -uzabbix -p zabbix

Y le të ndryshojmë skedarin vijues, ku do të vendosim fjalëkalimin e bazës së të dhënave:

sudo nano /etc/zabbix/zabbix_server.conf

Dhe ku do të kërkojmë vijën "DBPassword =" ne do të vendosim fjalëkalimin e bazës së të dhënave.

Tani do të ndryshojmë skedarin /etc/zabbix/apache.conf:

Dhe ne kërkojmë vijën "php_value date.timezone" të cilën do të heqim nga komenti (duke hequr #) dhe do të vendosim zonën tonë kohore (në rastin tim Meksika):

php_value date.timezone America/Mexico

Më në fund ne rifillojmë shërbimin me:

sudo systemctl restart zabbix-server zabbix-agent apache2

sudo systemctl enable zabbix-server zabbix-agent apache2

Për të hyrë në Zabbix, mund ta bëni nga shfletuesi juaj i internetit duke shkuar në shtegun (në rastin e një serveri) http: // server_ip_or_name / zabbix ose në një kompjuter lokal localhost / zabbix


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.