Zgjidh, një mjet zgjedhës ngjyrash për Linux

Mbledh

A keni provuar ndonjëherë të kuptoni se cila është ngjyra e saktë që tregon një pikë të veçantë në ekranin tuaj? Une bej Në fakt, që të përpiqem të përdor të njëjtën ngjyrë nga një pikë në tjetrën, ndonjëherë e kam provuar atë me sy dhe të tjerët më është dashur të bëj një screenshot, të hap imazhin në redaktuesin e fotografisë në të cilin dua të përdor atë ngjyrë dhe të zgjedh vegla pikatore. Një rrotull. Nëse doni të shmangni gjithë këtë punë, sot ne ju prezantojmë Mbledh, një mjet për zgjidhni ngjyrat e desktopit të sistemit tonë operativ GNU / Linux.

Pick është një mjet i vogël, kompakt, plotësisht i burim i hapur dhe kjo na lejon të zmadhojmë çdo pjesë të tavolinës sonë për të gjetur pikselin e saktë nga i cili duam të marrim një shembull. Pasi ta kemi lokalizuar, gjithçka që duhet të bëjmë është të klikojmë për ta kopjuar në kujtesën e fragmenteve dhe më pas mund ta përdorim në çdo aplikacion që lejon futjen e këtij lloji të të dhënave, siç është GIMP. Pick është zhvilluar nga Stuart Langridge, i cili përshkruan aplikimin e tij si më poshtë:

Pick ju lejon të zgjidhni ngjyrat nga ekrani juaj

Pick ju lejon të zgjidhni ngjyrat nga kudo në ekranin tuaj. Zgjidhni ngjyrën që dëshironi dhe Pick e mban mend atë, e emëron atë dhe ju tregon një pamje të ekranit në mënyrë që të mbani mend se nga e keni marrë.

opsioni i ngjyrave

Siç thotë Landridge, ai nuk bën vetëm një Kapni kështu që të dimë se nga e kemi atë ngjyrë, nëse jo i jep edhe një emër. Mostrat e aplikacioneve shfaqen në një larmi formatesh që mbulojnë praktikisht çdo format të vlerës së ngjyrave që mund të na nevojitet, qoftë për zhvillim në internet, desktop apo celular. Kjo përfshin magji, CSS RGBA dhe QML Qt.RGBA.

Zgjidhni ngjyrën me Pick

Përdorimi i zgjedhjes është aq i thjeshtë sa marrja e një screenshot me aplikacionin e paracaktuar të Ubuntu Screen Capture: ne klikojmë në ikonën e tij dhe zgjedhim "Zgjidh një ngjyrë", e cila do të lëshojë lupën dhe do të jemi në gjendje të gjejmë pikselin e saktë nga i cili dëshirojmë të merrni ngjyrën.

Si të instaloni Pick në Ubuntu 14.04 dhe më të lartë

Ky aplikacion i vogël është i disponueshëm në paketë .deb nga faqja e internetit e zhvilluesit, që do të thotë se instalimi i saj është aq i thjeshtë sa shkarkimi i paketës, hapja dhe instalimi i tij me mjetin e sistemit tuaj operativ, të tilla si Ubuntu Software Center, Ubuntu Software ose GDebi, për shembull. Nëse e provoni, mos hezitoni të lini përvojën tuaj në komente.

download


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel dijo

  Duhet të jesh i azhurnuar, kjo po shkon shumë shpejt prandaj fillo punën.

 2.   Fred cespedes dijo

  Shumë, shumë e thjeshtë, por vdekjeprurëse në kryerjen e punës suaj. Faleminderit për postimin.