Timeshift, një mjet për të rikuperuar Ubuntu-në tonë

Ndryshimi i kohësAktualisht ka shumë mundësi kur bëhet fjalë për mjetet rezervë, megjithatë ka pak që tregohen si një zgjidhje ideale për fillestarët. Aktualisht, zgjidhja më e thjeshtë është Rezervimi i Ubuntu tonë, megjithëse është edhe më pak i kompletuari. Prandaj, shumë po zgjedhin të përdorin Timeshift, një program rezervë që na ofron të njëjtën fuqi si Acronis ose Time Capsule por me thjeshtësinë e Ubuntu.

Timeshift është një program që kap hard diskun tonë dhe më pas i kap ato, duke e lënë atë si kur u kap kapja. Kjo është veçanërisht e dobishme për ata që kanë pasur një ndërprerje të sistemit, kanë pasur një azhurnim të keq, ose thjesht kanë dashur të ndryshojnë shpërndarjen dhe duan të kthehen në shpërndarjen e parë. Përveç kësaj, si një mjet rikuperimi, Timeshift është shumë efektiv pasi lejon rivendosjen nga një live-cd.

Përveç kësaj, si karakteristikat e tjera të Timeshift, ekziston mundësia e caktimit të kapjeve të sistemit dhe ku ato mund të ruhen, duke qenë në gjendje të ruani në një ndarje tjetër të sistemit, diçka shumë e dobishme kur rikuperoni gabimet e sistemit.

Instalimi i ndërrimit të kohës

Për fat të keq, Timeshift nuk gjendet në depot zyrtare Canonical, kështu që nëse duam të instalojmë TimeShift në sistemin tonë duhet të hapim terminalin dhe të shkruajmë sa vijon:

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install timeshift

Pas kësaj instalimi do të fillojë dhe brenda pak minutash programi do të instalohet. Pastaj ne e hapim atë dhe bëjmë një pamje, pas kësaj programi do të aktivizohet dhe do të marrë kapje sipas periudhës që kemi shënuar (mujore, ditore, javore, vjetore, etj ...). Necessaryshtë e nevojshme të bëni kapjen e parë në mënyrë që gjithçka të fillojë të funksionojë, nuk do të jetë e mjaftueshme me instalimin për të aktivizuar detyrën.

Personalisht unë kam përdorur këtë lloj mjeti, në rastin e Windows, Acronis është si një jetë shtesë në një lojë video dhe megjithëse në Ubuntu nuk është aq e zakonshme sa në Windows, e vërteta është se ka kohë pas kohe sistem serioz gabime dhe më shumë nëse duam të ngatërrohemi me sistemin, kështu që unë mendoj se Timeshift është interesant dhe duhet të jetë një nga mjetet thelbësore që duhet të kemi në Ubuntu tonë.ti nuk e beson?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tafurer dijo

  Nuk do të më lejojë të vë rezervë në një disk të jashtëm.

 2.   Gladiator dijo

  Përshëndetje plas,
  Si ta vendosni programin në Spanjisht, a ka ndonjë mënyrë?
  Ju faleminderit.

 3.   hugo ramirez dijo

  kur merrni një imazh nga disku, lëreni atë në /usr/bin, kur nuk ju nevojitet më, mund ta fshini këtë skedar për të liruar hapësirë