Пристигнува Ubuntu Sway Remix 22.04 LTS

Веќе подолго време овде на блогот споделуваме вести за композиторот Sway, кои сè уште ви се непознати, можам да ви кажам дека ова е композитор со i3 компатибилност што е обезбедено на ниво на команда, конфигурациска датотека и IPC, што ви овозможува да го користите Sway како транспарентна замена за i3, користејќи Wayland наместо X11.

Причината за споменување е што неодамна дистрибуцијата Ubuntu Sway Remix 22.04 LTS» што веќе е достапен за општа употреба и како што сугерира неговото име, обезбедува претходно конфигурирана и подготвена за употреба работна површина базирана на Sway Composite Manager.

Како таква и како и другите верзии на „Ремикс“. тоа не е неофицијално издание на Ubuntu 22.04 LTS и се споменува дека е создаден со искусни GNU/Linux корисници и почетници кои сакаат да ја испробаат околината на менаџерот на прозорци со плочки без потреба од долга конфигурација.

Лично, можам да напоменам дека Sway ми изгледа како одлична алтернатива на постоечките решенија и дека, од лична гледна точка, овозможува да се постигнат одлични резултати за оние кои сакаат да создадат минималистичка работна површина без да ја занемарат добрата естетика и, пред сè, контрола.

За Ubuntu Sway Remix

Што се однесува до дистрибуцијата, како што веќе беше споменато, животната средина се заснова на нишање, како и во композитен менаџер кој користи Wayland протокол и е целосно компатибилен со менаџерот на прозорци i3, како и со панелот Waybar.

Ubuntu Sway содржи популарни апликации и комунални услуги базирани на конзоли (CLI) заедно со апликации за графички кориснички интерфејс (GUI) за да се задоволат потребите на повеќето корисници.

Од делот на системските услужни програми можеме да го најдеме управувачот со датотеки PCManFM-GTK3 и услужните програми на проектот NWG-Shell, како што се менаџерот за заднини Azote, менито за апликација на цел екран на nwg-drawer, алатките за скрипта nwg-wrapper (се користи за прикажување копче совети на работната површина), менаџерот за приспособување на темата GTK, курсорот и фонтовите на кожата nwg и скриптата Autotiling, која автоматски ги организира отворените прозорци на апликациите на начин на динамични менаџери на прозорци со плочки.

Дистрибуцијата вклучува програми GUI како Firefox, Qutebrowser, Audacious, GIMP, Transmission, Libreoffice, Pluma и MATE Calc, како и конзолни апликации и алатки како музички плеер Musikcube, MPV видео плеер, Swayimg прегледувач на слики, Zathura PDF прегледувач на документи, уредувач на текст Neovim, менаџер на датотеки Ranger и други.

Друга карактеристика на дистрибуцијата е целосно отфрлање на употребата на менаџерот на пакети Snap, сите програми се испорачуваат во форма на редовни деб-пакети, вклучувајќи го и веб-прелистувачот Firefox, кој е инсталиран со користење на официјалното складиште на Mozilla Team PPA. Инсталаторот за дистрибуција се базира на рамката Calamares.

Конечно за делот од конфигурациските датотеки кои се интегрирани во дистрибуцијата се споменати како следните:

 • Заедничка конфигурациска датотека која ги вклучува сите кориснички и системски поставки:
  ~/.config/sway/config 
 • Кориснички дефинирани поставки:
  ~/.config/sway/config.d/ 
 • Кориснички дефинирани променливи за апликации и стандардни поставки:
  ~/.config/sway/variables.d/ 
 • Конфигурација на лентата за движење
  ~/.config/waybar/ 
 • Системски поставки за апликации и поставки за автоматско стартување:
  /etc/sway/config.d/ 
 • Стандардните режими на системот за Sway (комбинации на копчиња)
  /etc/sway/modes/ 
 • Системски стандардни поставки за излезни поставки
  /etc/sway/outputs/
 • Стандардни системски поставки за влезните уреди
  /etc/sway/inputs/ 
 • Стандардно на системот за апликации и стандардни поставки
  /etc/sway/variables
 • Скрипти за временски индикатор, WOB индикатор итн.
  /usr/share/sway/scripts/ 
 • Поставки за тема и боја
  /usr/share/themes/yaru-sway/

Конечно ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, можете да ги проверите деталите на неговата официјална веб-страница. Врската е оваа.

Преземете и земете Ubuntu Sway Remix 22.04 LTS

За оние што се заинтересирани да можат да ја тестираат или инсталираат дистрибуцијата, треба да знаете дека изградбите се нудат за десктоп (amd64), а исто така и за Raspberry Pi 3/4. Сликите на системот може да се добијат од следнава врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.