Ремиксот на цимет од Убунту ќе објави „целосна“ верзија на почетокот на 2020 година, но можеме да ја тестираме порано.

Цимет од УбунтуСе чини дека патеката што ќе нè наведе да уживаме во новиот вкус на Ubuntu нема премногу камења на патот. Тоа е првото нешто што помислив кога ги прочитав последните твитови на сметката Убунту Цимет, оперативен систем што сè уште не ја видел светлината и кога ќе го стори тоа ќе го стори тоа под името Ремикс на цимет од Убунту. Очигледно, тоа ќе го стори порано отколку што се очекуваше, барем во верзија што ќе ни помогне да добиеме идеја за тоа каков ќе биде Ubuntu со вкус на цимет.

Иссвирлц, основачот на проектот, вели дека пробната верзија на оперативниот систем што ја подготвува ќе пристигне пред Убунту 19.10 Еоан Ермин, што значи дека ќе можеме да го „вкусиме“ за помалку од три недели. Земајќи предвид дека „целосната“ верзија ќе биде објавена три до четири месеци подоцна, можеме да мислиме дека она што ќе можеме да го тестираме за околу 15 дена ќе биде како „Дневна градба“, не толку за нејзините дневни ажурирања, колку за точка во фазата на развој.

Ремиксот на цимет од Убунту доаѓа во јануари

Здраво. Јас сум ItzSwirlz, раководител на проектот. Само сакав да оставам некои новости зад завесите. Haveе имаме готова тест верзија пред објавувањето на 19.10 Eoan Ermine (освен ако немаме проблем, што најверојатно нема да се случи, благодарение на помошта на Ubuntu Budgie).

Кој помага да се направи сè да оди малку побрзо, тој е последниот што официјално стигна до семејството Убунту, односно тимот на Ubuntu Budgie. Со ваша помош, основачот на проектот Цимет Убунту вели дека ќе има „целосна“ верзија на неговиот оперативен систем најдоцна до средината на февруари, што разбираме дека значи дека ќе има стабилна верзија за три до четири месеци .

Во врска со нивната веб-страница, се чини дека ќе можеме да ја видиме откако ќе го видиме оперативниот систем, бидејќи тие се обележани како цел што е достапно за Ноќта на вештерките. Beе има празни места додека не се објави пробната верзија на Убунту цимет Ремикс, и морам да признаам дека во овој момент сум изгубен: ако ја имаат пробната верзија за пред Еоан Ермин (17 октомври), ова треба да пристигне пред да ја отворат веб (1 ноември), нели?

Во секој случај, тие препознаваат дека им претстои уште многу работа и вреди да се стрпиме. Мислам дека во најдобар случај ќе има исплатлива верзија во април 2020 година и нема да стане официјален вкус до 6 месеци или една година тогаш Без оглед на тоа што е потребно, ние ќе ве известиме веднаш штом ќе се појави пробната верзија.

Ubuntu цимет и Linux Mint
Поврзана статија:
Врската помеѓу цимет Убунту и Linux Mint ќе биде слична на неонската Kubuntu и KDE


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ендикин dijo

    Ја сакам работната површина за Цимет и иако во Linux Mint таа работи многу добро и не дава никакви грешки, нема да биде премногу да се испроба директно во Ubuntu без да се инсталира PPA и директно во Linux Mint Base,… .. Добро за момците од Убунту, за да продолжат да го развиваат семејството