Shell Scripting – Упатство 01: Терминали, конзоли и школки

Shell Scripting - Упатство 01: Терминали, конзоли и школки

Shell Scripting – Упатство 01: Терминали, конзоли и школки

En Убулог ние секогаш бараме да покажеме новости и новитети, веднаш до водичи и упатства. Поради оваа причина, денес ќе започнеме со корисна серија на упатства поврзани со обемна и напредна техничка точка во GNU / Linux.

Следствено, денес ќе ја започнеме првата (Упатство 01) од серија кратки постови за Шел скриптирање. Да помогне подобрување на владеењето на терминалот, на сите оние страсни корисници на Оперативни системи GNU / Linux. Без разлика дали тоа го прават аматерски или професионално.

за PowerShell

И пред да започнете со ова Упатство 01 за „Шел скриптирање“, препорачуваме да го истражите следново поврзани содржини, на крајот од читањето на овој пост денес:

за PowerShell
Поврзана статија:
PowerShell, инсталирајте ја оваа обвивка од командната линија на Ubuntu 22.04

За Луа
Поврзана статија:
Луа, инсталирај го овој моќен јазик за скрипти на Ubuntu

Упатство за скриптирање на школка 01

Упатство за скриптирање на школка 01

Поврзани основи

Што е терминал?

Кога зборуваш хардвер, зборот обично се поврзува „Терминал“ на тие физички уреди Тоа ни дозволува внесете и примајте информации на компјутер. Меѓутоа, во областа на софтвер, а пред сè, во однос на употреба на оперативни системи во текстуален режим, зборот „Терминал“, обично се однесува конкретно на „терминални емулатори“. Тоа е, оние апликации кои ни дозволуваат да го користиме режимот на текст во рамките на графичкиот кориснички интерфејс (GUI). Така, изврши и даде пристап до школка или повеќе типови школки.

Добар познат пример е Windows, кој го нуди добро познатото Терминал на Windows, кој стандардно ви овозможува да го користите Windows PowerShell (или само PowerShell) и апликацијата „Симбол на системот“ или едноставно CMD (Командна линија). Додека, во GNU/Linux има многу терминални апликации, кои можат да користат повеќе школки. Да се ​​биде најпознатиот Bash Shell.

Што е конзола?

Терминот "Конзола" исто како онаа на „Терминал“, во однос на Хардверот, обично се поврзуваат со истото. Меѓутоа, во однос на софтверот, неговата најправилна асоцијација треба да биде онаа на a отворена сесија во школка. Добар пример за да се разбере ова е дека можеме да отвориме терминал и да отвориме 2 јазичиња (Конзоли) во него.

И во секоја од нив, започнете различна сесија на школка. Понатаму, во Оперативни системи GNU / Linux, обично имаме пристап до различни конзоли познати како TTY (Телемашина), до кои може да се пристапи со помош на следните кратенки на тастатурата: Ctrl + Alt + Функциско копче (од F1 до F7).

Терминали, конзоли и школки

Што е Школка?

Школка може накратко да се опише како, a преведувач на команди на оперативниот систем. Значи, за возврат, школка може да се гледа како а текстуален интерфејс со високи перформанси, кој се користи преку Терминал (Конзола) за многу специфични цели, како што се: Управување со оперативен систем, извршување и интеракција со апликации и нудење на основна програмска средина (развој). Покрај тоа, во GNU/Linux има многу школки, меѓу кои може да се споменат следново: Зш, Риба, Ksh и Tcsh, меѓу многу други.

Во следното и второто упатство, ќе се нурнеме малку подлабоко во Shells, особено Баш-школка. И тогаш ќе продолжиме понатаму Скрипти и школка скрипти.

за крилото
Поврзана статија:
Крило, развојна околина дизајнирана за Пајтон
за рекет
Поврзана статија:
Рекет, инсталирајте го овој програмски јазик на Ubuntu

Апстрактни банер за објава

Краток преглед

Накратко, се надеваме на ова Упатство 01 за „Шел скриптирање“ биде по вкус и корисност на многумина. И одлична почетна точка за да придонесеме за обука за користење на GNU/Linux терминалот, особено за оние корисници почетници во изреки Бесплатни и отворени оперативни системи, кои најверојатно користат само графички апликации за управување со нив.

Ако ви се допадна содржината, коментирајте и споделете го. И запомнете, посетете го почетокот на нашата «сајт», покрај официјалниот канал на Телеграма за повеќе вести, упатства и ажурирања на Linux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.