VirtualBox 6.1.38 пристигнува со поддршка за Linux 6.0, подобрувања на инсталерот и повеќе

VirtualBox 6.1.38 пристигнува со големи подобрувања за Linux

Oracle додава поддршка за Linux 6.0 во VirtualBox 6.1.38 и се префрла на 7.0

Oracle откриен неодамна ја објави новата корективна верзија на вашиот систем за виртуелизација „VirtualBox 6.1.38“ во кој укажува дека се направени 8 корекции.

За оние кои не се запознаени со VirtualBox, можам да ви го кажам тоа ова е мултиплатформна алатка за виртуелизација, тоа ни дава можност за создавање на виртуелни дискови каде што можеме да инсталираме оперативен систем во рамките на оној што вообичаено го користиме.

Главни нови карактеристики на VirtualBox 6.1.38

Во оваа нова верзија претставена од VirtualBox 6.1.38 релевантните ажурирања се направени за да ги имаат додатоците за гости на Linux почетна поддршка за Linux кернелот 6.0 и дека покрај тоа е подобрена поддршката за кернел пакетот на дистрибутивната гранка RHEL 9.1.

Уште една од промените што беше направена во оваа нова верзија во однос на Linux, е тоа инсталаторот за додатоци за домаќини и гости базирани на Linux ја подобри проверката за присуство на systemd на системот.

Покрај ова се забележува и дека компатибилноста со други јазици е подобрена покрај англискиот во GUI и додаде на можност за извоз на OVF слики на виртуелни машини кои користат Virtio-SCSI контролери.

Од друга страна, можеме да го најдеме тоа поправени проблеми при стартување на серверот VBoxSVC што се појави под одредени околности.

И дека шемата за именување на зачуваните видео-датотеки при снимање видеа со содржина на екранот исто така е променета, како и додатоците за гостинските системи базирани на Windows го подобрија режимот за влечење и пуштање.

Конечно исто така вреди да се спомене дека пред објавувањето на оваа верзија, таа беше објавена објавувањето на бета верзијата на VirtualBox 7 а едно од главните подобрувања е тоа што е официјално компатибилен со Windows 11. Корисниците на VirtualBox кои се обидоа да инсталираат Windows 11 на претходните верзии на VirtualBox можеби имале проблеми со проверката на хардверската компатибилност, но тоа се промени со бета изданието.

За делот од промените што се воведени во VirtualBox 7 бета верзијата, ќе ги споделиме во друга статија.

Ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа За објавувањето на оваа печ -верзија на VirtualBox 6.1.38, можете да го проверите детали на следниот линк.

Како да ја инсталирате верзијата на закрпи на VirtualBox во Ubuntu и деривати?

За оние кои веќе се корисници на VirtualBox и тие с yet уште не се ажурирани на новата верзија, треба да знаат дека можат да се ажурираат само со отворање на терминал и внесување на следнава команда во него:

sudo apt update
sudo apt upgrade

Сега за оние кои с are уште не се корисници, треба да знаете дека пред да инсталирате, тие треба да обезбедат дека е овозможена хардверска виртуелизација. Ако користат процесор Intel, тие мора да овозможат VT-x или VT-d од BIOS-от на нивниот компјутер.

Во случај на Убунту и деривати, имаме два начина за инсталирање на апликацијата или, каде што е соодветно, ажурирање на новата верзија.

Првиот метод е со преземање на пакетот "deb" понуден од официјалната веб-страница на апликацијата. Врската е оваа.

Другиот метод е додавање на складиштето во системот. За да го додадете официјалното складиште на пакети VirtualBox, тие треба да отворат терминал со Ctrl + Alt + T и да ја извршат следнава команда:

echo "deb https://download.virtualbox.org/virtualbox/debian $(lsb_release -cs) contrib" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/virtualbox.list

Направено ова сега мора да го додадеме јавниот клуч PGP на официјалното складиште на пакети VirtualBox на системот.

Во спротивно, нема да можеме да го користиме официјалното складиште за пакети VirtualBox. За да го додадете јавниот клуч PGP од официјалното складиште за пакети VirtualBox, извршете ја следнава команда:

wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox_2016.asc -O- | sudo apt-key add -

Ние мора да го ажурираме складиштето за пакети АПТ со следнава команда:

sudo apt-get update

Откако ќе се заврши ова, сега ќе продолжиме со инсталирање на VirtualBox на системот со:

sudo apt install virtualbox-6.1

И подготвени со него, можеме да ја користиме новата верзија на VirtualBox во нашиот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.