Изберете, алатка за избирање бои за Linux

Трансферот

Дали некогаш сте се обиделе да откриете која е точната боја што покажува одредена точка на вашиот екран? Да. Всушност, за да се обидам да ја користам истата боја од една до друга точка, понекогаш сум ја пробал со око и други морав да направам скриншот, да ја отворам сликата во уредникот на фотографии во која сакам да ја користам таа боја и да изберам алатката капкач. Ролна. Ако сакате да ја избегнете целата оваа работа, денес ви претставуваме Трансферот, алатка за изберете бои на работната површина на нашиот оперативен систем GNU / Linux.

Пик е мала, компактна алатка, тотално од софтвер со отворен код и тоа ни овозможува да зумираме на кој било дел од нашата работна површина за да го најдеме точниот пиксел од кој сакаме да земеме примерок. Откако ќе го лоцираме, сè што треба да сториме е да кликнеме за да го копираме во таблата со исечоци, а потоа можеме да ги користиме во која било апликација што дозволува воведување на ваков тип на податоци, како што е GIMP. Пик е развиен од Стјуарт Лангриџ, кој ја опишува својата апликација како што следува:

Pick ви овозможува да изберете бои од вашиот екран

Pick ви овозможува да изберете бои од каде било на вашиот екран. Изберете ја саканата боја и Pick ја памети, именува и ви прикажува слика од екранот за да можете да запомните од каде ја имате.

опција за боја

Како што вели Ландриџ, тој не прави само а Фати за да знаеме од каде ја добивме таа боја, ако не, тоа исто така му дава име. Примероците на апликацијата се прикажуваат во различни формати што опфаќаат буквално кој било формат на вредност на бојата што можеби ќе ни треба, било да е тоа за развој на веб, работна површина или мобилен телефон. Ова ги вклучува шеснаесетникот, CSS RGBA и QML Qt.RGBA.

Изберете боја со Трансферот

Користењето на Pick е едноставно како снимање на слика од екранот со стандардната апликација за снимање екран на Ubuntu: кликнуваме на нејзината икона и избираме „Избери боја“, со што ќе се активира лупа и ќе можеме да го лоцираме точниот пиксел од кој сакаме добијте ја бојата.

Како да инсталирате Pick на Ubuntu 14.04 и повисок

Оваа мала апликација е достапна на .deb пакет од веб-страницата на развивачот, што значи дека неговата инсталација е едноставна како преземање на пакетот, отворање и инсталирање со алатката на вашиот оперативен систем, како што се софтверскиот центар на Убунту, софтверот на Убунту или ГДеби, на пример. Ако го пробате, не двоумете се да го оставите вашето искуство во коментарите.

Превземи


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел dijo

  Треба да бидете во тек, ова се одвива многу брзо, затоа фатете се за работа.

 2.   Фред цепеди dijo

  Многу, многу едноставно, но смртоносно извршувајќи ја својата работа. Ви благодариме за објавата.