Ремикс на Ubuntu Unity, името на новиот официјален вкус?

Убунту со единство

Речиси од првиот момент во кој Каноникал ја соопштуваше веста за напуштањето на Единството и неговата промена за Гном, имаше многу гласови што придонесоа за нов официјален вкус. Официјален вкус што Unity би го имал како главна работна површина и кој би бил поддржан од програмери надвор од Canonical.

Јунит е најсолидниот проект во рамките на различните вилушки што се родени од Единството и се чини дека Ремиксот на Ubuntu Unity ќе биде името на официјалниот вкус што го содржи оваа вилушка или напуштената работна површина на Canonical.

Можеби нема да го видиме овој нов вкус помеѓу изданијата на Ubuntu 18.04, но ќе го видиме во текот на следната 2018 година. Првите камења за неговото лансирање се веќе поставени. Canonical даде зелено светло за употреба на брендот и логото на Убунту во овој официјален вкус и многу водачи на други проекти ја понудија својата помош за лансирање на овој нов официјален вкус. Меѓу нив се издвојува фигурата на Мартин Вимпрес, лидерот на Убунту МАТЕ.

Значи, се чини дека единствено што останува е да се организираме и постепено да креираме верзија на Ubuntu со Unity како главна работна површина. Ремиксот на Ubuntu Unity е најгласното име за овој нов официјален вкус. Тоа е затоа што остатокот од вкусовите ја користеле номенклатурата „Ремикс“ за време на првите верзии на официјалниот вкус. Тоа веќе се случи со Ubuntu Gnome, со Ubuntu Budgie и со Unity исто така може да биде.

Јас лично мислам дека Единството го достигна срцето на многу корисници на Убунту и создавањето официјален вкус заснован на единството би било логично и скоро природно. Во секој случај, се чини дека следната верзија на Ubuntu, Ubuntu 18.04 нема да го има овој официјален вкус, нешто интересно затоа што ова ќе ја направи првата верзија на Ubuntu Unity Remix базирана на LTS верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуањо Риверос dijo

  Секогаш читав околу тоа дека тие го мразат единството, дека е најлошо, дека треба да се врати во гном и сл. И сега кога тој веќе не е официјален, сите го сакаат? Но, што ебам?

  1.    наварон dijo

   Се разбира, многумина го мразеа единството, Убунту и Каноник.
   Но, има и такви кои многу ги бранеа Ubuntu, Unity и Canonical.
   Јас веќе имам инсталација со Ubuntu = Unity Remix, се надевам дека ќе продолжи.

 2.   Фернандо Роберто Фернандез dijo

  Се најавувам, кога ќе го започнат, ќе го пробам.

 3.   Хозе Енрике Монтерозо Бареро dijo

  Не знам, луд сум што добив посебен диск и го пробав овој оперативен систем. За сега, линукс нане. Ниту пак сум го допрел така да кажам. Супер е практично ...

  1.    наварон dijo

   можете да го направите на USB, тоа оди многу добро и течно.

 4.   манбуту dijo

  Тоа е начин да се продолжи со проектот за конвергенција на индиректен начин, без да се добиваат критики и удари кои понекогаш беа многу претерани.

 5.   Joseозел13 dijo

  Јас сум корисник на Unity веќе 3 години и ми се допаѓаше неговата функционалност, особено во екраните 16: 9, но Ubuntu Mate додаде Mutiny на својата работна површина, што е мешавина од Gnome 2 со Unity, вистината е дека ми се допадна повеќе од Единство, а над него троши помалку ресурси, системот е многу стабилен, има многу пријателска заедница, повеќе сакам Ubuntu Mate. Поздрав

  1.    манбуту dijo

   Инвеститорот на парови им помага на партнерите да помогнат во заедницата за единство на ubuntu
   »Каноникал даде зелено светло за брендирањето и логото на Убунту што треба да се користат во овој официјален вкус и многу водачи од други проекти понудија помош за лансирање на овој нов официјален вкус. Меѓу нив се издвојува фигурата на Мартин Вимпрес, лидерот на Убунту МАТЕ »