Како да го инсталираме Gitlab на нашиот сервер со Ubuntu

Лого на Гитлаб

Пред неколку недели знаевме ненадејната набавка на GitHub од страна на Microsoft. Контроверзно купување што многумина го бранат како да го сториле тоа или жестоко го критикуваа како да е доаѓањето на падот на Слободниот софтвер. Лично, јас не верувам или бранам ниту една од двете позиции, но вистина е дека ваквите вести предизвикаа многу развивачи на софтвер да ги напуштат услугите на Github и да бараат други алтернативи бесплатни како Github пред нивното купување од Microsoft.

Постојат многу услуги кои стануваат популарни, но огромното мнозинство на програмери избираат да користат GitLab, бесплатна алтернатива што можеме да ја инсталираме на нашиот компјутер со Ubuntu или на приватен сервер кој го користи Ubuntu како оперативен систем.

Што е GitLab?

Но, пред сè, да видиме што е тоа точно. Gitlab е контрола на верзија на софтвер што користи технологија Git. Но, за разлика од другите услуги, тој вклучува и други функции покрај Git, како што се услугата викис и системот за следење на грешки. Сè е лиценцирано според лиценцата GPL, но вистина е дека како и другите видови на софтвер како што се WordPress или самиот Github, никој не може да го користи Gitlab. Гитлаб има веб-услуга што нуди два вида сметки на своите клиенти: бесплатна сметка со бесплатни и јавни складишта и друга платена или премија сметка што ни овозможува да креираме приватни и јавни складишта.

Ова значи дека сите наши податоци се хостирани на сервери надворешни на нас чија контрола ја немаме, како кај Github. Но, Гитлаб има повеќе наречена верзија Гитлаб СЕ o издание на заедницата што ни овозможува да инсталираме и да имаме Gitlab околина на нашиот сервер или компјутер со Ubuntu, иако најпрактично е да се користи на сервер со Ubuntu. Овој софтвер ни ги нуди придобивките од Gitlab Premium, но без да плаќаме ништо за тоа, бидејќи ние го инсталираме целиот софтвер на нашиот сервер, а не на друг сервер.

Gitlab, како и со услугата Github, нуди интересни ресурси како на пр клонирање на складишта, развој на статички веб-страници со софтвер ekекил или контрола на верзијата и код што ќе ни овозможи да бидеме информирани дали софтверот или ревизијата содржи грешки или не.

Моќта на Gitlab е супериорна во однос на Github, барем во однос на услугата, ако ја користиме како сопствен софтвер на нашиот сервер, моќноста ќе зависи од хардверот на нашиот сервер. Нешто што мора да се земе предвид ако она што ќе го направиме е да го смениме софтверот Github за софтверот Gitlab на нашиот приватен сервер.

Што ни треба за да го инсталираме GitLab на серверот Убунту?

Прво, да имаме Gitlab или Gitlab CE на нашиот сервер мора да ги инсталираме зависностите или софтверот што е потребен за софтверот да работи правилно. За да го направите ова, отвораме терминал и го пишуваме следново:

sudo apt-get install curl openssh-server ca-certificates postfix -y

Можеби пакет како навивам веќе ќе биде на нашиот компјутер, но ако не е, ова е добро време да се инсталира.

Инсталација на GitLab

Гитлаб СЕ надворешно складиште

Сега кога ги имаме сите зависности на Гитлаб, Мораме да го инсталираме софтверот Gitlab CE, кој е јавен и можеме да го добиеме преку складиште надворешно на Ubuntu. За да го направите ова, отвораме терминал и го пишуваме следново:

curl -sS https://packages.gitlab.com/install/repositories/gitlab/gitlab-ce/script.deb.sh | sudo bash

Постои уште еден метод што вклучува користење на надворешно складиште, но со софтверска алатка Apt-get. За да го направите ова, наместо да го напишеме горенаведеното во терминалот, треба да го напишеме следново:

sudo EXTERNAL_URL="http://gitlabce.example.com" apt-get install gitlab-ce

И со ова ќе го имаме софтверот Gitlab CE на нашиот сервер Убунту. Сега е време да направите некои основни поставки за да работи правилно.

Конфигурација на Gitlab CE

Првото нешто што треба да го направиме е ослободи одредени пристаништа што ги користи Гитлаб и дека тие ќе бидат затворени и ние користиме заштитен allид. Пристаништата што треба да ги отвориме или што ги користи Gitlab се портот 80 и 443 година.

Сега, треба да го отвориме веб-екранот на Gitlab CE за прв пат, за оваа, ја отвораме веб-страницата http://gitlabce.example.com во нашиот прелистувач. Оваа страница ќе биде на нашиот сервер, но, за прв пат, мораме сменете ја лозинката што системот ја има стандардно. Откако ја сменивме лозинката, мора да се регистрираме или најавете се со новата лозинка и корисникот „root“. Со ова ќе ја имаме приватната област за конфигурација на системот Гитлаб на нашиот сервер Убунту.

Ако нашиот сервер е за јавна употреба, сигурно ќе треба да го користиме протоколот https, веб протокол што користи сертификати за да го направи прелистување на Интернет посигурно. Можеме да користиме кој било сертификат, но Gitlab CE не ја менува автоматски URL-то на складиштето, за да го имаме ова, треба да го направиме тоа рачно, така што ја уредуваме датотеката /etc/gitlab/gitlab.rb и во надворешна_УРЛ треба да ја смениме старата адреса за новатаВо овој случај, ќе биде додавање на буквата "s", но исто така можеме да ја направиме url различна и да ја зголемиме безбедноста на нашиот веб-сервер. Откако ќе ја зачуваме и затвориме датотеката, треба да го напишеме следново во терминалот за да бидат прифатени направените измени:

sudo gitlab-ctl reconfigure

Ова ќе ги направи сите измени што ги направивме во софтверот Gitlab да стапат на сила и подготвени за корисниците на овој систем за контрола на верзиите. Сега можеме да го користиме овој софтвер без никаков проблем и без да плаќаме ништо за да имаме приватни складишта.

Gitlab или GitHub што е подобро?

Паѓање на кодот како што се случува во Гитлаб

Во овој момент, сигурно многумина од вас ќе се запрашаат каков софтвер е подобро да го користите или да создадете складишта на нашиот софтвер. Дали да продолжите со Github или да преминете на Gitlab. И двајцата користат Git и можат да се менуваат или лесно преместете го креираниот софтвер од едно складиште во друго. Но, лично Препорачувам да продолжиме со Github ако го имаме на нашиот сервер и ако немаме ништо инсталирано, тогаш мора да го инсталираме Gitlab. Причината за ова е затоа што мислам дека продуктивноста е пред сè, и менувањето на еден софтвер за друг чии предности се скоро минимални не компензира.

Добрата работа е што и двете алатки се слободен софтвер и ако знаеме создадете виртуелна машина, можеме да ги тестираме обете програми и да видиме која ни одговара без да го смениме или оштетиме нашиот Ubuntu сервер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Едгар Албалате Ибањез dijo

  Јас користам друга алтернатива наречена гитаа. https://github.com/go-gitea/. Може да го пробате внатре https://gitea.io

 2.   Justастиндам dijo

  Нашите игри со диносауруси https://dinosaurgames.org.uk/ нудат забава со животни од пред милиони години! Можете да управувате со неандерталците и сите видови диноси; Тираносаурусот Рекс, Велоцирапторите, како и Брахиосаурусот се состојат од сите! Нашите нивоа на диносауруси содржат разни видови на игра, од борба до искуство до онлајн покер. Може да играте каков било вид на препрека што ја сакате, давајќи ви праисториска забава за повеќе часови! Борбете се како пештери наспроти суштества, талкајте по Земјата и исто така јадете ги своите противници!

 3.   ЛеландХоР dijo

  Првиот човек Egger базиран на прелистувач на светот! Добијте кршење! Изберете ја вашата класа, а исто така завршете ги вашите непријатели со пристрасност кон јајце-екстремните во овој 3Д-мултиплеер стрелец. Подгответе смртоносни алатки како Scramble Shotgun, како и EggK47 додека го приближувате патот до победата. Цени ги деблокираните Shellshockers https://shellshockersunblocked.space/

 4.   NYjso dijo

  hpv72