Како да инсталирате и извршите Photoshop CC на Ubuntu

фотошоп линукс

Фотошоп И денес е неприкосновен лидер во програмите за уредување фотографии. Официјално е извезен во повеќе оперативни системи, но и денес, Linux не е еден од нив. Ова има лесно решение благодарение на алатките како што се PlayOnLinux, кои ни овозможуваат да ги извршуваме програмите на платформата на Виндоус природно во рамките на околината на Linux.

Ако рестартирање на вашиот компјутер за да започнете околина на Windows или да ја стартувате програмата под виртуелизирана околина, не се решенија што ве задоволуваат, овој водич ќе ве научи како да инсталирате и извршите Photoshop CC на Ubuntu.

Времетраењето на опкружувањето под кое се извршуваат следните чекори е MATE, што не треба да се разликува од другите во однос на нивната содржина, туку само графичкиот аспект. Што повеќе, верзијата на Photoshop CC на која работиме е 32-битна верзија од 2014 година, бидејќи оној што се појави во 2015 година сè уште не е компатибилен со Linux. Бидејќи Adobe ја отстрани претходната верзија од својата веб-страница, треба да ја барате доколку немате претходна на која треба да работите.

Инсталирање на Adobe Photoshop CC

Првиот чекор што мора да го спроведеме е да ја инсталираме алатката PlayOnLinux. Можеме да го сториме тоа преку софтверскиот менаџер на нашиот систем (Центар за софтвер на Убунту) или преку ваш сопствен веб-страница каде што целиот процес на инсталација е опишан рачно.

Следно ќе ја извршиме апликацијата PlayOnLinux и ќе ја избереме верзијата Вино од менито со алатки. Haveе треба да ја избереме верзијата на Вино 1.7.41-PhotoshopBrushes и потоа инсталирајте го.

Откако ќе заврши процесот, ќе се вратиме на главниот прозорец PlayOnLinux и кликнете на копчето Инсталирајте> Инсталирајте ненаведена програма (се најде во левиот агол).

Потоа, на следниот екран, ќе сториме кликнете на копчето Следно и ќе ја избереме опцијата Инсталирајте програма во нов виртуелен диск.

Следниот чекор е дајте име на апликацијата Photoshop CC, што во нашиот случај е PhotoshopCC.

Следно, проверете дали користите друга верзија на Вино од системската, конфигурирајте ја и инсталирајте ги потребните библиотеки.

Во нашиот водич ќе ја избереме верзијата за вино „1.7.41-PhotoshopBrushes“ (Ако не се појави во списокот, вратете се на претходните чекори и инсталирајте го).

Следниот прозорец ќе ви овозможи да го изберете 32-битна верзија кој ќе работи под околина на Виндоус. Уверете се во изберете Windows 7, а не Windows XP, што е опцијата што е означена стандардно.

Следно доаѓа посложениот чекор (ако може да се смета како таков), бидејќи тоа вклучува изберете кои библиотеки сакаме да ги вклучиме за Photoshop CC да работи правилно. Willе ги избереме полињата што се однесуваат на следните библиотеки:

 1. POL_Install_atmlib
 2. POL_Инсталирај_конфонти
 3. POL_Installe_FontsSmoothRGB
 4. POL_Installe_gdiplus
 5. POL_Install_msxml3
 6. POL_Install_msxml6
 7. POL_Инсталирај_тахома2
 8. POL_Install_vcrun2008 година
 9. POL_Install_vcrun2010 година
 10. POL_Install_vcrun2012 година

Откако ќе заврши ова, ќе кликнеме на копчето Следно. Тогаш ќе мораме одете до локацијата каде што се наоѓа нашиот инсталатер за Photoshop CC и започнете неговото извршување.

Вклучување на Photoshop CC

Откако ќе заврши инсталацијата на Photoshop CC, ако не, продолжуваме регистрирајте ја нашата копија на програмата ќе работиме на 30-дневна пробна верзија. Во овој случај ќе биде потребно тоа ајде да ја исклучиме компјутерската мрежа за да продолжиме. Clickе кликнеме на Пријавете се и ќе почекаме системот да врати порака за грешка, во тој момент ќе продолжиме да притискаме Пријавете се подоцна.

Некои корисници ќе забележат дека лентата за инсталација исчезнува пред да стигнат до нејзиниот крај, и наместо тоа a порака за грешка. Вие не треба да се грижите за оваа ситуација бидејќи програмата продолжува да работи во позадина. Значи, останете уште неколку минути внимателни на процесот и кликнете на копчето Следно.

Конечно, можете да доделите врска во PlayOnLinux за Photoshop CC што автоматски ќе создаде икона на вашата работна површина.

Една последна белешка од авторот, ако која било алатка како алатка Ликвидира не работи за тебе правилно, одете на П.препораки> Перформанси и одштиклирајте ја опцијата „Користете го графичкиот процесор“.

 

Fuente: Уметност за постигнување успех во успехот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Абисал Илустра Едита dijo

  Пред неколку години бев фрустриран обидувајќи се да го инсталирам пакетот Adobe на Ubuntu, затоа бев принуден да користам Gimp, Scribus ... и слични програми, сега не би се вратил на Adobe.

  1.    Диего Мартинез Дијаз dijo

   Држете се на gimp!

  2.    Луис Аламила dijo

   Вие не знаете ништо Диего Мартинез Дијаз ... Фотошоп или ќе умрам

 2.   rafa dijo

  Adobe Air веќе не е компатибилен за Linux, имам платена Adobe Licence, но кога ќе се обидам да преземам фотошоп ми кажува дека „системот не ги исполнува минималните услови“

  Штета што секој пат кога ќе ни го отежнат пристапот до овие програми од тука

 3.   Рафа dijo

  Имајќи опции како Gimp или Krita и бесконечни бесплатни алтернативи ... зошто да паѓате на мрежите на Adobe и нивниот презир, субвенциониран од Microsoft, кон корисниците на Gnu / Linux? Работев професионално од 90-тите години на минатиот век во прашања за аудиовизуелен и графички дизајн и работев многу години со алатки Adobe, денес скоро сè што работам во gnu / linux, каде што Blender настапува подобро отколку во прозорците, каде што дури и Маја е многу постабилна и брз, иако ова не е бесплатно, каде што со Гимп, Крита и некои други алтернативи како натрон и кденлив можам да работам совршено ... она што го заштедувам годишно во лиценците ми дава да ја обновам машината. Вечно благодарен на openSource на кој веќе неколку години давам донации за поттикнување на развојот, не сакам ни да го видам логото на Adobe, тоа ме прави гаден ... и неговото оддавање почит на Microsoft, како што знаеме е еден од најголемите акционери на „Епл“, одвратно ... заебајте ги.

  1.    Хуан Карлос Ерера Бландон dijo

   Ви благодарам многу за таа мотивација, вистината ме лути кога видов дека компаниите големи како „Мајкрософт“ ја искористуваат моќта да прават што сакаат со луѓето, затоа учам како да користам Линукс ОС во случајов Манџаро и Убунту, две различни складишта, но ќе видам кој повеќе го сакам. Поздрав