Како да ја инсталирате најновата верзија на плазма на Kubuntu 18.04 LTS

Плазма 5.15.5 и Убунту 18.04Бр Kubuntu 18.04 Bionic Beaver LTS не може да се инсталира најнова верзија на Плазма ниту од неговото складиште за Backports. Лично сметам дека е грешка што не понудив поддршка за најновата верзија на оперативниот систем LTS, но нивните причини ќе ги имаат. Најсовремената верзија на Плазма за која можеме да се стремиме од Бионик Бивер е v5.12.7, за која не е потребно да се користи некое посебно складиште. Но, дали можеме да ја инсталираме Плазма 5.15.5 на Kubuntu 18.04 LTS? Да, можете, и тука ќе ве научиме на триковите за да го направите тоа.

Пред да продолжам, би сакал да советувам нешто: да го сториме тоа, ќе мора да уредиме некои конфигурациски датотеки. Промените се предлагаат да бидат безбедни, но секој мора да биде одговорен за своите постапки ако одлучите да продолжите понатаму. Многу луѓе ги користат овие трикови без проблеми, но секогаш кога манипулираме со софтвер на неофицијален начин, можеме да најдеме камен на патот. Откако го објаснив ова, продолжувам детално што треба да се направи за да може да се користи најновата верзија на Плазма во Кубунту 18.04 ЛТС.

Плазма 5.15.5 на Кубунту 18.04.x

Неопходно е да се биде јасен за разликата помеѓу «Плазма» и «Апликации на KDE»Првата е графичката околина, додека втората е пакетот апликации. Првата и најбезбедна работа е да го уредите фонтот со промена на збор. Комплетниот процес за да се постигне ова е како што следува:

 1. Ние го инсталираме складиштето за KDE Backports со оваа команда:
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt update
 1. Следно, го отвораме Discover.
 2. Ние кликнуваме на «Преференции».
 3. Следното нешто е да кликнете на иконата со трите реда што е горе лево и да изберете „Извори на софтвер“.
 4. Ја внесуваме нашата лозинка.
 5. Ајде да одиме во «Друг софтвер».
 6. Го избираме изворот на Kubuntu Backports и кликнуваме на „Уреди ...“.
 7. Ние го менуваме зборот "бионички" во "диск".
 8. Заштедуваме и затвораме.
 9. Кога ќе не праша, ние велиме да за освежување на складиштата.
 10. Ние го затвораме и отвораме Discover. Плазма 5.15.5 ќе се појави како достапно ажурирање.

Ажурирајте ги и апликациите на KDE

Ова е малку посложено и не затоа што е тешко, туку затоа што морате уредувајте ја датотеката каде што се зачувани фонтовите. Теоријата е едноставна, но, уште еднаш, секој мора да биде одговорен за своите постапки ако одлучи да ги направи овие промени. „Трикот“ би било да го направите следново:

 1. Отвораме Делфин.
 2. Одиме Корен / итн / ап.
 3. Ние правиме резервна копија на датотеката извори.листа, за она што може да се случи.
 4. Преземаме уредник на текст што ни овозможува да ги уредуваме датотеките како администратор или root корисник. На пример, Пердув.
 5. Ние ја отвораме датотеката извори.листа., за што ќе треба да напишеме „судо пенкало“ без наводници, повлечете ја датотеката до терминалот и притиснете Enter.
 6. Ги уредуваме изворите, оставајќи го првиот „Бионик“ недопрен. Останатите три ги менуваме во „диско“.
 7. Во првиот фонт го ставаме оној на Диско Динго:
Kubuntu 19.04 _Disco Dingo_ - Release amd64 (20190416)]/ disco main multiverse restricted universe
 1. Заштедуваме и затвораме.
 2. Отвораме Откријте и проверуваме дали сè помина добро. Тешко е да се стори тоа. Во најдобар случај, ќе видиме неколку грешки пред да ги разгледаме достапните пакети.

Успеав да го инсталирам во виртуелна машина, но не гарантирам дека сите ја трпиме истата судбина. Ако е итно да ги имате најновите верзии на KDE апликациите, секогаш можете да се обидете да промените само една од „бионичките“ за „дискови“ и да одите на тестирање. Првиот мора да биде точно како што вели погоре. Ако не излезе, доволно е да ја вратиме резервната копија што ја направивме во чекор 3 од претходната листа. Друга опција е да ги преземете основните пакети на апликациите и да извршите рачна инсталација.

Најдоброто: ажурирање до најновата верзија на Кубунту

Пред да го завршам ова упатство, би сакал да дадам свое мислење во врска со сето ова: Како корисник што го ажурира оперативниот систем на секои 6 месеци, понекогаш од нула, мислам дека најдобро е да се ажурира оперативниот систем во најновата верзија и додадете го складиштето Backports на него. Имате статија за тоа како да ажурирате директно од X-buntu 18.04 овде, и друга ако користиме понапредна верзија овде.

Дали успеавте да ја инсталирате најновата верзија на апликациите за плазма и / или KDE на Kubuntu 18.04.x?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Сакав да оставам еден последен коментар, а тоа е дека верзијата на плазма 5.12.7 е инсталирана од репосите, без потреба од додавање на backport.
  Благодарам

  1.    Паблинукс dijo

   Ви благодариме за забелешката. Се гледа дека земајќи го Кубунту 18.04 сега се појави претходна верзија и тоа ме збуни. Јас го модифицирам.

   Честитка.