Како да ја поправите грешката "W: GPG грешка"

грешка w_errordegpg

На Ubunlog сакаме да ви покажеме како можеме поправи грешка што на прв поглед изгледа болно да се поправи, но всушност може да се поправи водење на неколку команди oa преку графичка алатка Ние исто така ќе разговараме за тоа.

И дали е тоа понекогаш, кога работиме со складиште (или некој пакет) или за да го инсталирате, ажурирате или дури и да ја ажурирате нашата листа на складишта преку ажурирање на sudo apt-get, Можеби ќе ја видиме грешката што ја споменавме во насловот на овој напис. Како што рековме, многу е лесно да се поправи. Ние ќе ти кажеме.

Како што можете да видите на сликата што ја води оваа статија, прикажаната грешка ни го кажува следново:

W: ГПГ грешка: http://ppa.launchpad.net прецизно објавување: Следните потписи не може да се проверат затоа што вашиот јавен клуч не е достапен: NO_PUBKEY ABCDEFGH12345678

Решение преку терминал

За да го решиме преку терминалот, треба да се консултираме со валиден јавен клуч на безбеден сервер Убунту, што можеме да го направиме со користење на следнава команда:

sudo apt-key adv –keyserver keyserver.ubuntu.com –recv-тастери ABCDEFGH12345678

Каде што ABCDEFGH12345678 е клучот дека грешката не известува дека нè одбива.

Покрај тоа, за секој од клучевите што ги гледаме и нè одбива (што може да биде повеќе од една) мора да ја извршиме следнава команда:

sudo apt-key adv –keyserver keyserver.ubuntu.com –revv-клучеви

Графичко решение (И менаџер за PPA)

Како што ви кажавме во воведот на статијата, постои и начин да решете ја оваа грешка графички преку програмата И Управител на ЈПП. Тоа е управувач на складиштето за PPA за кој ќе се грижи ажурирајте ги сите клучеви на валидни клучеви, и следствено да се стави крај на грешката од која сакаме да се ослободиме. За да го инсталираме, можеме лесно да го направиме со извршување:

sudo add-apt-repository ppa: менаџер на webupd8team / y-ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install y-ppa-менаџер

Снимка на екранот од 2016-03-29 16:00:18

Откако ќе се инсталира, мора да влеземе Напредно, и откако ќе влеземе, треба да кликнеме на Обидете се да ги увезете сите копчиња GPG, и почекајте да заврши процесот. Ако сè работеше правилно, сите наши клучеви треба да се вратат без проблеми, и кога ќе повториме a sudo apt-get update грешката веќе не треба да ни се појавува.

Како и да е, се надеваме дека оваа статија ви помогна да се ослободите од оваа грешка што е толку чудна и толку тешко да се реши, се чини на почетокот. Како што видовме, можеме да го поправиме од терминалот користејќи apt-клуч или преку графичката алатка И Управител на ЈПП. Ако имате какви било прашања или грешката продолжува, кажете ни во делот за коментари. До следниот пат

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   манути dijo

  Во решението преку Терминал, мислам дека проверувачот ги претвори опциите на кои претходеа долги цртички „–` во„ –– долги цртички.

  Поздрав и благодарност за помошта.

 2.   Хилмар Мигел Кажи Гарсија dijo

  Извинете што направив различно барање за оваа тема, моето барање е на десното мени за известувања на работната површина, како се нарекува и ако е достапно за Unity, поздрав

 3.   Господине Пакито dijo

  Само сакав да коментирам дека ниту еден од двата начина што ги изложува статијата не е непогрешлив. Објаснувам:

  Во една прилика го имав овој проблем и беше невозможно да го поправам со методот на конзола што го открива статијата, го истрчав неколку пати, се погрижив да го сторам тоа правилно и дека нема начин. Консултирајќи се на Интернет, прочитав дека може да се поправи и со y-ppa-менаџер, го пробав и го поправи прв пат. Тоа е да се каже, тие се комплементарни отколку алтернативни методи, вообичаено е таму каде што едниот не успее, другиот триумфира.

  Тоа рече, случајно, неколку дена пред да се објави овој напис (конкретно на 23 година), друг на оваа иста тема беше објавен на ubuntuleon.com (http://www.ubuntuleon.com/2016/03/que-hacer-cuando-te-sale-un-w-error-de.html) каде што беше изложен методот на конзола. Бидејќи ова веќе ми се имаше случено и тој метод не ми успеа, јас сакав да го споделам моето искуство со y-ppa-менаџерот во коментарите и, изобилувајќи со можни решенија, друг колега изложи трет поагресивен метод (и со повеќе ризик, исто така, за што предупредува), но исто така и побрз, во случај никој од претходните два да не работи.

  Поздрав.

 4.   Луис Ернесто Салазар dijo

  Може ли некој да ми каже како го добивам Скринетот на овој ПОСТ екран?

 5.   Никол Муноз dijo

  Го испробав методот на конзола и не ми успеа. Со Управувачот со Y PPA ако работам на допрете!

 6.   Алексис Муноз dijo

  Методот на конзола не ми успеа. Менаџерот на y-ppa да! веднаш.
  нема да ми дозволи да го инсталирам складиштето, но сега е добро!

 7.   датоло dijo

  Командата што ми работеше е следнава:

  ud sudo apt-key adv –keyserver keyserver.ubuntu.com –recv (јавен клуч)

  [keymaster@google.com> »1 нов под-клуч
  gpg: Вкупен обработен број: 1
  gpg: нови под-клучеви: 1
  gpg: нови потписи: 3]

  Поздрави и многу благодарам.

 8.   Фјодор dijo

  Ви благодарам многу, успеав да го решам проблемот !!!

 9.   Русинот dijo

  Здраво, ми се случува кога ќе ја користам командата, да се појави следната порака, така што не завршува со давање нови клучеви:
  gpg: клуч EF0F382A1A7B6500: јавен клуч «[Не е пронајдена корисничка идентификација]» увезен
  gpg: Вкупен обработен број: 1
  gpg: увезени: 1
  gpg: Предупредување: 1 клуч е прескокнат поради неговата голема големина
  gpg: Предупредување: 1 клуч е прескокнат поради неговата голема големина

  Дали некој знае како би можел да работам околу овој чекор?

  Ви благодарам многу

 10.   Весталин dijo

  Со Y PPA MANAGER работеше директно !!! Ви благодарам многу, веќе размислував за деинсталирање на сè! 🙂

 11.   Весталин dijo

  … Благодарам, веќе размислував да деинсталирам сè !!! 🙂 и со y-ppa работеше директно ...

 12.   Хавиер Јанез dijo

  Пукнатина! Графичкото решение функционираше совршено.

 13.   Хулио dijo

  Ви благодарам многу, графичкиот дел работеше за мене. Опцијата да го сторам тоа по терминал не ми успеа, претпоставувам дека од она што го коментираат дека двете скрипти се трансформирани во единствена долга скрипта.

 14.   ф_леонардо dijo

  Ви благодарам многу!
  Графичкото решение работеше совршено и многу брзо за мене во Убунту 20.04