Најнови вести за цимет Убунту: веќе можеме да ја тестираме вашата тема и наскоро оперативниот систем

Уметниот цимет, така и ќе биде

Минатиот четврток, Canonical го објави Eoan Ermine, верзијата на неговиот оперативен систем во октомври 2019 година и сите официјални вкусови. Вкупно, со Убунту, има 8 достапни вкусови кои се гореспоменатите Убунту, Кубунту, Лубунту, Ксубунту, Убунту МАТЕ, Убунту Буџи, Убунту Студио и Убунту Килин. Но, на среден рок ќе разговараме за девет, бидејќи веќе постои проект за да може да се работи Цимет од Убунту стане официјален вкус.

Кон крајот на септември, водачот на проектот моментално познат како ремикс Убунту цимет Кажи ни дека ќе објави пробна верзија пред да биде официјален Еоан Ермин. Тие не пристигнаа на време, но пред неколку часа ни рекоа дека оваа верзија е скоро готова и дека наскоро ќе можеме да ја тестираме. Од друга страна, што е тоа веќе достапни се пакетите кимо-gtk-тема y кимо-икона-тема тоа се дел од темата што цимет Убунту ја користи сега.

Цимет од Убунту
Поврзана статија:
Ubuntu цимет, иден официјален вкус, најдобра конкуренција за Linux Mint

Темата за цимет од Убунту сега може да се тестира

Тема за цимет на Убунту

Сега можете да ја тестирате темата kimmo-gtk-и kimmo-icon-theme дома, инсталирајќи ја од нашата нестабилна PPA во https://launchpad.net/~ubuntucinnamonremix/+archive/ubuntu/unstable! Ако сакате да бидете гик, можете да го набавите и на нашиот гитхуб, кој е секогаш https://github.com/ubuntucinnamonremix. Обавезно направете го тоа во 19.10 Еоан!

За да го додадеме складиштето (нестабилно), треба да отвориме терминал и да го напишеме следново:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntucinnamonremix/unstable
sudo apt-get update

Подоцна можеме да ги инсталираме пакетите, еден за темата и еден за иконите, со оваа друга команда:

sudo apt install kimmo-gtk-theme kimmo-icon-theme

Можеме да ги избереме користејќи алатки како GNOME Retouching.

Административна порака од @ItzSwirlz: Наскоро ќе ја објавиме нашата прва пробна верзија, за да привлечеме внимание (на добар начин), бидејќи ни треба помош од ВАС за да се осигураме дека функционира нашата дистрибуција и апликации и да можете да ни дадете фотографии и да придонесете за нас. Повеќе информации наскоро.

Во моментов не се знае точниот датум на објавување од првата пробна верзија на цимет од Убунту (ремикс), но треба да пристигне во следните неколку дена. Кога ќе дојде време, мора да имаме предвид дека тоа ќе биде пробна верзија дизајнирана за да можеме да имаме прв контакт, но не и да ја инсталираме на опрема за производство. Најдоброто нешто, како што правиме пред да пробаме други дистрибуции, е да ја инсталираме во VirtualBox, да ја започнеме сликата во GNOME Boxes или да создадеме инсталација за да ја извршуваме во Сесија во живо. Дали сакате сега да го правите тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.