Elementary OS Freya сега е достапен за преземање и уживање

Основен оперативен систем ФрејаНе помина многу одамна од објавувањето на најновата бета верзија на Elementary OS Freya, кога пред неколку часа изненади го видовме лансирањето на Elementary Freya. Оваа верзија на Elementary која имаше толку многу проблеми да излезе, конечно е стабилна и подготвена за работа.

Elementary OS Freya е базиран на Ubuntu 14.04 LTS, верзија на Ubuntu што има поддршка до 2019 година и сопствена работна површина на Elementary OS, Pantheon. За што веќе разговаравме неодамна во Убулог и тоа му дава на системот сличен изглед на Apple.

Оваа нова верзија има бројни поправки, вклучително и подобра поддршка за UEFI, подобрен систем за повеќе задачи и многу други, до 1.1000 поправки. Покрај тоа, вклучен е нов систем за известување и стандардно инсталирани три нови апликации: камера, калкулатор и видеа што се приклучуваат на апликацијата Фотографии, која е целосно редизајнирана. Покрај тоа, вклучени се апликации од трети страни, така што корисникот има сè што е потребно, во овој случај се истакнува Geary, Прегледувач на документи и Едноставно скенирање.

Основниот оперативен систем Фреја сè уште ја има работната површина на Пантеон

Како што можете да видите, ориентацијата и дизајнот на Elementary OS Freya е јасна, но не ја влошува, напротив. Постојат многу кои се обидуваат да ја претворат својата дистрибуција на Mac, нешто што е корисно бидејќи помага максимално да има поголема продуктивност без да ги изгуби перформансите или естетиката. Elementary OS Freya има јадро 3.16, Табела 10.3.2. и графичкиот сервер Xserver 1.15.1, како што ја гледате најновата во стабилни верзии и наместо тоа, барањата за да можете да инсталирате Elementary OS Freya се:

 • 32-битен или 64-битен процесор од 1 GHz
 • 1 GB меморија (RAM)
 • 15 GB простор на дискот
 • Интернет пристап

Тоа е, не многу барања и ако е најновиот во софтверот.

Лично мислење

Сè уште не успеав да ја тестирам оваа верзија на елементарниот оперативен систем, но работите ветуваат и ако не се случи ништо лошо, нема грешки или нешто слично, Фреја би можела да се позиционира како една од најубавите и употребливи дистрибуции на панорамата Гну / Линукс, идеална за многу почетници кои не сакаат да научат команди, туку да користат компјутер. Но, ова го велам без уште да го тестирам дистрибуцијата, кога ќе го тестирам ќе ги наведам моите впечатоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   дбиликс dijo

  Waitе почекаме неколку дена пред да го преземеме и инсталираме. Секогаш во текот на овие денови ќе прочитаме каков било коментар на мрежата. Она во што се сомневам е поради 15 гигабајти простор, каде што ја имам претходната верзија и тоа е тест, тој е во партиција од 13 гигабајти, дали ќе имам проблем ?, ќе почекам да им прочитам на другите.

  1.    мравка dijo

   Не мислам дека имате проблем, го пробав во виртуелен бокс со 8 свирки и работи прекрасно.

 2.   Томи fenyx dijo

  Ви благодариме за вашата дифузија

 3.   leillo1975 година dijo

  Откако станаа фаруко со издавањето на донации, тие ја изгубија мојата почит. Покрај тоа, прашањето да не можете да оставите ништо на работната површина се чини многу добро за одржување на естетиката, но не и за работа. Во врска со техничките карактеристики на опремата што треба да се користи, кажете дека претходната верзија работеше многу подобро со графикони од пред повеќе од 10 години (FX5500 на пример не се движи), па затоа би го ставил и „таквиот“ график како минимум

 4.   може dijo

  Здраво, според компатибилноста со uefi, го инсталирав како што го правам нормално, но започнува само со прозорци. Морав да направам специфичен чекор при партиционирање на хард дискот или што би ми препорачал, поздрав Никогаш не сум можел да инсталирам ниту една верзија на тврдиот диск само да ги користам во режим во живо

 5.   g3vi3s dijo

  Не дека оваа дистрибуција беше една од најлесните, таа веќе бара 1 GB RAM меморија, така збогум на основниот оперативен систем на мојот стар компјутер, одобри друга запалка од десна рака ^ _ ^

 6.   nacho dijo

  во мојот случај инсталирајте freya x64 во ваио нетбук 11.6
  amd-350 двојадрен 1.6ghz
  4 GB RAM
  ссд 128гг

  и тој беше многу бавен !!
  инсталирајте го 32-бајтниот. и тој е подобар, но тој не лета и јас сум во солидна состојба ... можеби тој е стар процесор и има потреба од одржување.