Откријте и Pkcon: Корисна алтернатива на софтверот GNOME и Apt

Откријте и Pkcon: Корисна алтернатива на софтверот GNOME и Apt

Откријте и Pkcon: Корисна алтернатива на софтверот GNOME и Apt

Денес, ќе започнеме со првото истражување на 2 корисни софтверски алатки повици „Откријте и Pkcon“. За оние кои не ги познаваат, вреди накратко да се напомене дека првиот е Софтверски центар (продавница) за плазма работна околина (KDE). Додека, вториот е мал и корисен Управувач со пакети CLI. Исто толку или поефикасно од другите, како што се добро познатите: Apt-get, Aptitude и Apt.

Двете апликации често се користат заедно, кога станува збор за користење Дистрибуции на GNU / Linux кои стандардно доаѓаат со Плазма на KDE. Како: Kubuntu, KDE Neon, Ubuntu или Debian со плазма, или друго слично. Сепак, и двете може да се инсталираат без многу потешкотии или ограничувања на компатибилни десктоп околини. Како: GNOME, LXQT, LXDE или XFCE, со неколку едноставни команди.

Дијалог за отворање од идното KDE

И, пред да продолжите со ова скенирање иницијално за апликациите „Откријте и Pkcon“, препорачуваме да истражите некои претходна поврзана содржина, на крај:

Дијалог за отворање од идното KDE
Поврзана статија:
KDE го завршува август со многу подобрувања на Discover и обновено „open with“, меѓу другите вести

Откријте побрзо во Плазма 5.20
Поврзана статија:
Discover ќе се подигне побрзо во Плазма 5.20 и другите нови функции доаѓаат на работната површина на KDE

Откријте + Прво скенирање на Pkcon

Откријте + Прво скенирање на Pkcon

Што е Discover?

Според Откријте го официјалниот дел во официјална веб-страница за апликација на проектот KDE, оваа софтверска алатка е опишана на следниов начин:

„Discover е корисен софтверски центар што ви помага да најдете и инсталирате апликации, игри и алатки“.

Понатаму, важно е да се напомене дека, како Софтвер на GNOME, Откријте дозволува управување со софтвер од повеќе извори (Складишта на мајчин софтвер и апликации Flatpak, Snap и AppImages).

За инсталација на Плазма на KDE или други Десктоп околини (DE) o Менаџери на прозорци (WM), доволно е да ги извршите следните командни наредби:

sudo apt install plasma-discover plasma-discover-backend-flatpak plasma-discover-backend-snap

Да, сè помина добро, вклучително и решавање на зависноста, Откријте треба да изгледа вака кога работи, како во мојот случај, вклучено Чуда (MX Linux со XFCE):

Снимка на екранот 1

Снимка на екранот 2

Што е pkcon?

Според pkcon официјалниот дел во Официјална веб-страница на Ubuntu Manpages, оваа софтверска алатка е опишана на следниов начин:

"Pkcon е клиентот на командната линија за софтверот (пакет) PackageKit."

Дополнително, релевантно е да се истакне дека, како и другите менаџери на пакети слично како Apt-get, Aptitude и Apt, pkcon Тоа овозможува, преку параметри и џокери, инсталирање на пакети или прикажување на информации за оперативниот систем.

За негова инсталација, доволно е да ги извршите следните команди:

sudo apt install packagekit-tools

Да, сè беше добро за време на вашата инсталација, pkcon Треба да изгледа вака кога ќе се изврши:

Снимка на екранот 3

Наскоро, во нови публикации за Откријте и Pkcon Ќе навлеземе во повеќе детали за секој од нив, но за повеќе информации за pkcon, може да се истражат следните врски: Пакет-алатки во Ubuntu y Debian.

Прво истражување на GNOME Circle со GNOME софтвер
Поврзана статија:
Прво истражување на GNOME Circle со GNOME софтвер
Отвори ја продавницата
Поврзана статија:
Како да ја инсталирате алтернативата Отворена продавница на телефонот Убунту

Апстрактни банер за објава

Краток преглед

Накратко, сигурни сме дека ова прво скенирање de „Откријте + Pkcon“ ќе биде многу пријатно за оние корисници на Плазма работна околина на Ubuntu, Kubuntu, KDE Neon, Debian со плазма, и слично. И, исто така, многу интересно и корисно, за оние корисници на други «DEs“ и „WMs“ кои секогаш бараат алтернативи за нивните вообичаени апликации.

Ако ви се допадна содржината, оставете го вашиот коментар и споделете го со другите. И запомнете, посетете го почетокот на нашата «сајт», покрај официјалниот канал на Телеграма за повеќе вести, упатства и ажурирања на Linux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.