Погледнете ја сликата за цимет од Убунту, идниот нов вкус на Убунту

Цимет од УбунтуКако што веќе знаат нашите редовни читатели, ако ништо не се случи, ќе има деветти вкус на Убунту во следните месеци. Не е познато кога, ако за 12 месеци, дали за 18 или за 24, но знаеме дека ќе се повика Цимет од Убунту и дека ќе ја користи графичката околина што ја создава Linux Mint. Досега беа познати неколку детали, но од денес веќе можеме да знаеме што ќе биде поточно, она што во моментов е познато како ремикс на цимет од Убунту, или неговиот проект.

Но, мора да останеме скептични. Што по официјално сметање како што изгледа цимет од Убунту во моментов, но сè може и ќе се промени кога ќе се појави стабилното ослободување. Она што го гледаме на сликата е Убунту со бои, тема и икони различни од она што го знаеме за тоа користете го графичкото опкружување Цимет 4.0.10. Исто така можеме да видиме дека тој користи Linux 5.3 јадро и дека работи на Virtualbox, софтвер за виртуелна машина на Oracle.

Цимет од Убунту

Уметниот цимет, така и ќе биде

Здраво на сите, додека Debian ја објави верзијата 4.0.10 на #CinnamonDesktop од @Linux_Minton Sid и @ubuntuEoan, додека ние ви благодариме, исто така би сакале да ја објавиме не таа нова работа, туку нашите нови теми, кои ќе ги споделиме со светот!

Разликите со останатите вкусови на Убунту се очигледни: првото нешто што го привлекува вашето внимание е иконата за менито за старт, иако е повеќе од веројатно дека ќе се промени во цимет Убунту што го имате на овој напис кога официјалното лансирање е и стабилен. Исто така, впечатлива е и дизајн на портокалова боја и папка, но некои форми и икони ни се попознати затоа што наликуваат на оние на Ubuntu Budgie.

Ако се прашувате кога можеме да го тестираме („некоја ЕТА?“), Менаџерот на проектот го рече тоа би можеле да пробаме нешто пред објавувањето на Eoan Ermine, тоа е, пред 17-ти овој месец. Нема да биде верзија што вреди да се инсталира на опрема за производство, но ќе ни помогне да разгледаме вистински што ќе стане деветтиот официјален вкус на Убунту. Дотогаш, сликата што ја споделија треба да послужи за да не смири малку ... или токму спротивното. Што мислите за темата што ја користи цимет Убунту во моментов?

Цимет од Убунту
Поврзана статија:
Ремиксот на цимет од Убунту ќе објави „целосна“ верзија на почетокот на 2020 година, но можеме да ја тестираме порано.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ari dijo

  Не ... воопшто не ми се допаѓа темата. Ми се допаѓа Суру ++ Убунту. Како и да е, зададената тема е променета и проблемот е решен.
  Во моментов работам со Linux Mint 19.2 Cinnamon + Suru.
  Одлична идеја од цимет од Убунту. Отворете го тоа за да го тестирате.