Како да го трансформирате Гимп во Фотошоп

Гимп како Фотошоп

Gimp е одлична алатка за графички дизајн што можеме да ја користиме во Ubuntu на лесен начин, но можеме да ја користиме и во други платформи, вклучувајќи ја и сопствената на Microsoft.

Но, за жал, големиот минус во тоа многумина го обвинуваат Гимп е дека тоа не е Adobe Photoshop И не затоа што ја нема истата моќ, туку затоа што за многумина нема ист изглед и тоа е проблем за многумина. Сепак, благодарение на инвеститорот наречен Доктомо можеме да го трансформираме нашиот Gimp во Убунту во бесплатен Фотошоп но моќна.

Имањето ист изглед како Фотошоп ќе им помогне на многу неволни корисници на Убунту и Гимп

За да можеме да го претвориме Gimp во Photoshop, треба само да одиме до Гитуб на Докторо и преземање zip-датотеката со сите податоци. Лесно е затоа што во Github ќе најдеме копче на кое пишува Clone или Download.

Откако ќе се преземе, ние го копираме пакетот zip во Домот на нашето Ubuntu и го отпакуваме во папката Gimp. Можеби нема да го најдете затоа што е скриена папка. Ова може да се реши со притискање на Control + H и ќе се појават папки чие име секогаш започнува со точка. Ние ја бараме папката «.gimp-2.8»И копирајте ја содржината на папката во друга папка и под друго име.

Ова ќе го искористиме во случај нешто да тргне наопаку, како резервна копија. Се враќаме во Дома и ја отпакуваме целата содржина на пакетот со zip во скриената папка на Gimp. Потоа Ubuntu ќе не праша дали пребришува, комбинира или заменува папката што ја имате. Во овој случај, ние прво велиме да ги комбинираме и во врска со датотеките што одговараме да ги замениме. И воила, го имаме новиот изглед во нашиот Гимп, изглед сличен на Фотошоп и под истиот прозорец, без лебдечки прозорци како што има моментално Гимп. Јас лично го тестирав и е доста брз и работи, но за секој случај е погодно да направите резервна копија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Efеферсон Аргуета Хернандез dijo

  Кристијан јој

 2.   танракс dijo

  Гимп нема ист потенцијал како Фотошоп, мислам дека причината не е изгледот. Adobe е огромна компанија каде што има стотици програмери кои работат на Фотошоп секој ден. Тие се броеви. Од таа причина, таа доаѓа со огромна количина на добро одржувани комунални услуги за графички дизајнери. Ги гледам Гимп повеќе како уредник на слики за просечен корисник или loversубители на фотографија. Можете ли да ги добиете истите резултати? Да, но не во исто време. Она што на крајот е што смета кога станува збор за работата.

  Да живее Гимп!

 3.   Рафа Хернандез dijo

  Не го познавам светот на графичкиот дизајн, но на фотографијата, gimp се користи само за третман на семејни слики, забави со пријатели и малку повеќе. Во основа затоа што половина од информациите оставаат патем кога се работи само на 8 бита. Интерфејсот е најмалку. Со слободен софтвер, резултатите слични на оние на Adobe може да се добијат со Darktable (чудо), Raw T. или Photivo како развивач и Krita како уредник, но инвестирајќи малку повеќе време. Особено заради бруталната потрошувачка на меморија во последниве и делумно поради минималистичкиот дизајн на кој е тешко да се навикнеш. Но, gimp, до ден-денес, дава фотографии за роденден и уште малку. Не е малку за медиумите што ги имаат. Тоа е тоа што е.

  1.    Пау dijo

   Точно е дека ГИМП напредува полека, но во верзијата 2.10 ќе се случи -очекуван- скок напред, бидејќи ГИМП 2.9.2 може да работи со длабочина на слика од 16 или 32 бита или дури момците од Дарк тајбл соработуваа за да се подобрат работата со RAW формат. Дури и да е така, тие допрва треба да го достигнат, конечно, долгоочекуваното уредување на сликата на не-деструктивен начин.

   Еве анализа на англиски јазик од јануари: http://www.theregister.co.uk/2016/01/06/gimp_2_9_2_review/

 4.   Пјер Анри IRИРО dijo

  Добро одиграно!