Уреднички тим

Убунлог е проект посветен на ширење и информирање за главните вести, упатства, трикови и софтвер што можеме да го користиме со дистрибуцијата на Убунту, во кој било нејзин вкус, односно неговите работни површини и дистрибуции добиени од Убунту, како што е Linux Mint.

Како дел од нашата посветеност кон светот на Линукс и слободниот софтвер, Убунлог е партнер на openexpo (2017 и 2018 година) и Бесплатно со 2018 двата најважни настани на секторот во Шпанија.

Уредничкиот тим на Убулог е составен од група на експерти во Убунту, Линукс, мрежи и слободен софтвер. Ако сакате и вие да бидете дел од тимот, можете испратете ни ја оваа форма за да станеме уредник.

Уредници

 • Даркризт

  Страствен за новите технологии, гејмер и линуксеро во срцето подготвени да поддржат каде што може. Корисник на Убунту од 2009 година (кармичка коала), ова е првата дистрибуција на Линукс што ја запознав и со која направив прекрасно патување во светот на отворен извор. Со Ubuntu научив многу и тоа беше една од основите да ја изберам својата страст кон светот на развојот на софтвер.

 • Паблинукс

  Lубител на практично секаков вид на технологија и корисник на сите видови оперативни системи. Како и многумина, и јас започнав со Виндоус, но никогаш не ми се допадна. Првиот пат кога го користев Ubuntu беше во 2006 година и оттогаш секогаш имав барем еден компјутер кој работи на оперативниот систем на Canonical. Се сеќавам со задоволство кога го инсталирав Ubuntu Netbook Edition на лаптоп од 10.1 инчи и уживав во Ubuntu MATE на мојот Raspberry Pi, каде што пробувам и други системи како Manjaro ARM. Во моментов, на мојот главен компјутер има инсталирано Kubuntu, што, според мое мислење, го комбинира најдоброто од KDE со најдоброто од базата Ubuntu во истиот оперативен систем.

 • Хозе Алберт

  Од кога бев млад ја сакав технологијата, особено она што е директно поврзано со компјутерите и нивните оперативни системи. И повеќе од 15 години лудо се заљубив во GNU/Linux и во се што е поврзано со слободен софтвер и отворен код. За сето ова и повеќе, денес, како компјутерски инженер и професионалец со меѓународен сертификат за Linux оперативни системи, пишувам со страст и веќе неколку години, на сестринската веб-страница на Ubunlog, DesdeLinux и други. Во која, од ден на ден, споделувам со вас многу од она што го учам преку практични и корисни написи.

 • Диего Герман Гонзалес

  Роден сум во Буенос Аирес, каде што научив да сакам компјутери на 16 години. Како оштетен вид, јас лично видов како Линукс го подобрува животот на луѓето и сакам да им помогнам на повеќе луѓе да имаат корист од тоа.

 • Исак

  Страст за технологија, особено за електроника, *nix оперативни системи и компјутерска архитектура. Професор по Linux sysadmins, суперкомпјутери и компјутерска архитектура. Блогер и автор на енциклопедијата за микропроцесори El Mundo de Bitman. Покрај тоа, ме интересира и хакирање, андроид, програмирање итн.

Поранешни уредници

 • Дамиен А.

  Убител на програмирање и софтвер. Почнав да го тестирам Ubuntu уште во 2004 година (Варти Вартог), инсталирајќи го на компјутер што го залепив и го поставив на дрвена основа. Оттогаш и откако пробав различни дистрибуции на Гну / Линукс (Федора, Дебиан и Сусе) за време на мојот студент по програмирање, останав со Убунту за секојдневна употреба, особено заради едноставноста. Карактеристика што секогаш ја истакнувам кога некој ќе ме праша каква дистрибуција да користам за да започнам во светот на Гну / Линукс? И покрај тоа, ова е само лично мислење ...

 • Хоакин Гарсија

  Историчар и компјутерски научник. Мојата моментална цел е да ги смирам овие два света од моментот кога живеам. Јас сум заубен во светот на ГНУ / Линукс, а особено на Убунту. Обожавам да ги тестирам различните дистрибуции што се базираат на овој одличен оперативен систем, затоа сум отворен за какви било прашања што можеби сакате да ми ги поставите.

 • Франциско Ј.

  Freeубител на слободен софтвер и софтвер со отворен извор, секогаш без допирање крајности. Не користев компјутер чиј оперативен систем не е Linux и чија работна околина не е KDE веќе неколку години, иако внимавам на различните алтернативи. Можете да ме контактирате испраќајќи е-пошта на fco.ubunlog (на) gmail.com

 • Микел Перез

  Студент по компјутерско инженерство на Универзитетот на Балеарските Острови, overубител на слободниот софтвер воопшто и Убунту особено. Го користам овој оперативен систем подолго време, толку многу што го користам секојдневно и за да учам и да имам моменти на слободно време.

 • Вили Кле

  Инженер по компјутер, јас сум fanубител на Linux, програмирање, мрежи и сè што има врска со новите технологии. Корисник на Linux од 1997 година. О, и тотално болно Ubuntu (не сакајќи да се излекува), кој се надева дека ќе ве научи сè на овој оперативен систем.