Heroes of Might and Magic II 1.0.2 веќе е објавен и ова се неговите новости

Херои на моќта и магијата II

fheroes2 е рекреација на играта Heroes of Might и Magic II

Го најави лансирањето на нова верзија на Heroes of Might and Magic II 1.0.2, верзија во која се направени околу 60 поправени грешки, покрај тоа што се додадени некои подобрувања и пред се е додадена виртуелна тастатура за верзијата на Android.

За оние кои не се свесни за Херои на моќта и магијата II, тие треба да знаат што е тоа тактичка стратешка игра заснована на кривина развиен во 1996 година. Приказната за насловот продолжува со канонскиот крај на неговиот претходник, кулминирајќи со победата на лордот Морглин Ајронфист.

Главни нови карактеристики на Heroes of Might и Magic II 1.0

Во оваа нова верзија која е претставена на Heroes of Might и Magic II 1.0.2, тие предложија икони за нови поставки за играта, како и тоа а оптимизирано прикажување и намалена потрошувачка на енергија, Дополнително, додадена е виртуелна тастатура за верзијата на Android.

За делот на подобрувањата во играта, можеме да го најдеме тоа вештачката интелигенција доби можност да ја користи магијата на Градскиот портал, како и дека е завршен дел од изградбата на капетанското живеалиште во градот на волшебниците и дека во карактеристиките на датотеката за зачувување е дадена индикација за времетраењето на играта.

Додаден екран за оштетување на правопис кога лебди над целта во борба, ја поправи логиката за пронаоѓање патеки во борба и некои магии и ги подобри сите преводи.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Поправен приказ на опседнети рудници на минимапа и Прикажи го светот
 • Додаден е делот што недостасува од Капетанскиот кварт во градот Сорцерес
 • Поправено известување за жртви од битка кога се користела невистинска магија на Воскресение за време на битката
 • Промена во логиката на засилување на војската на гостинскиот херој за време на одбраната на замокот
 • Додадена е логиката на хероите со вештачка интелигенција користејќи го градскиот портал
 • Поправете ја високата употреба на процесорот за време на битката додека користите поголема брзина на анимација
 • Поправка за проценка на тактиката на битката со вештачка интелигенција
 • Поправете го пронаоѓањето на патеките што не се ажурира откако ќе се открие магла при посета на картата на Магелан
 • Поправена пресметка на искуството за херои контролирани со вештачка интелигенција при посета на Дрвото на знаењето
 • Додадена е рамка за портрет на херој во дијалогот за брзи информации
 • Додадено искуство што недостасува прикажано во прозорецот Дрво на знаење
 • Поправени музички ефекти при посета на празен објект во Adventure Map
 • Прикажи ја оптимизацијата за прикажување во светот
 • Додадени се информации за оштетување на советот за алатки за магии за напад со една цел за време на битка

Конечно, ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа на објавувањето на оваа нова верзија. Можете да ги проверите деталите На следниот линк.

Како да инсталирате Heroes of Might и Magic II на Убунту и деривати?

За оние кои се заинтересирани за да можете да ја инсталирате оваа игра на вашиот системмора да има барем демо верзија на играта Heroes of Might и Magic II да можат да го играат.

За да го направите ова, само користете една од понудените скрипти за преземање за да ја добиете демо-верзијата на оригиналната игра.

Па тоа за Linux е потребна експлицитна инсталација на SDL и за ова, само скриптирајте / Linux според пакетот на вашиот оперативен систем и извршете ја датотеката.

Вреди да се спомене дека се препорачува да се користи верзијата SDL2 за поновите оперативни системи, додека SDL1 се претпочита за постарите системи.

install_sdl_1.sh

O

install_sdl_2.sh

По сценариото треба да се изврши се најде во / скрипта

demo_linux.sh

Да може да го преземете демо-играта што е потребна за минимален развој.

Откако ќе го направите ова, само стартувајте го make во root директориумот на проектот. За компилација на SDL 2, командата треба да се изврши пред да се состави проектот.

export WITH_SDL2="ON"

Проектниот код е напишан на C ++ и е дистрибуиран под лиценцата GPLv2. Ако сакате да дознаете повеќе за проектот или да се консултирате со неговиот изворен код, можете да го сторите тоа од врската подолу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.