6 работи што треба да направите по инсталирањето на Linux Mint 19 Tara

Лого на Linux

Неодамна излезе нова верзија на Linux Mint. И, многу од вас прават чиста инсталација, или така можете да видите по популарноста на Linux Mint на Distrowatch.

Многу корисници кои ја извршиле оваа инсталација се нови лица или за прв пат се корисници на Gnu / Linux. Затоа ќе ви кажеме 6 задачи што треба да ги извршиме за да го подобриме функционирањето на Linux Mint 19 Tara.

Ние мора да запомниме дека оваа нова верзија на Linux Mint се базира на Ubuntu 18.04 LTS , затоа претставува повеќе промени отколку во претходните верзии.

1. Ажурирајте го системот

Заедницата за Linux Mint е многу активна и затоа од датумот на лансирање се додека не ја инсталираме новата верзија може да има нови надградби или модерни верзии на непарната програма. Значи, првото нешто што треба да направиме е да ја извршиме следнава команда:

sudo apt update && sudo apt upgrade -y

Ова ќе го ажурира целиот оперативен систем со новите верзии на секој пакет.

2. Инсталација на мултимедијални кодеци

Многумина од вас (вклучително и јас) користат мултимедијални програми како што се видео плеери, звучни плеери или дури гледаат видеа преку YouTube. Значи треба да се инсталира метапакетот на мултимедијалниот кодек. Ова се прави со извршување на следнава команда:

sudo apt install mint-meta-codecs

3. Овозможете формат на привремена работа

Иако Linux Mint 19 Tara е базиран на Ubuntu 18.04, форматот Snap не е стандардно овозможен и не можеме да користиме апликации во snap формат. Ова е решено со извршување на следнава команда:

sudo apt install snapd

4. Инсталирање омилени програми

Иако дистрибуцијата има сè што ни треба, точно е дека секој пат почесто е да се инсталираат други типови на програми како што се хром наместо Firefox, Kdenlive или Krita наместо Gimp. Ова ќе зависи од секој од нив и инсталацијата може да се изврши преку менаџерот на софтвер Linux Mint или преку терминалот. Во секој случај, нема да има голем проблем за инсталирање на овој софтвер.

5. Заштитете го вашиот вид

Новата верзија на Linux Mint ја носи со себе програмата Redshift, програма што ја менува емисијата на светлина на екранот во зависност од времето што го имаме, со што се применува познатиот филтер за сина светлина. Ако го сакаме, мора да го извршиме и да го додадеме во менито Апликации на почетокот. Оваа задача е едноставна, но не е направена стандардно.

6. Направете резервна копија

По сите претходни чекори, сега е време да се искористи новата алатка Linux Mint 19 Tara, ова е Временска промена. Оваа алатка е одговорна за правење резервни копии на нашиот систем.

Откако ќе ги сториме сите горенаведени, ќе создадеме резервна копија или слика, така што во иднина, соочен со проблеми со програма, можеме да го вратиме оперативниот систем и да го имаме како да е првиот ден, никогаш подобро кажано.

Заклучок

Сите овие чекори се важни и потребни за подобрување на работата на Linux Mint 19 Tara. И вклучувањето на TimesShift е многу корисно бидејќи ни овозможува да направиме резервна копија по инсталирањето на Linux Mint 19 Tara.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Луис dijo

  Здраво, благодарам за објавите што ги објавувате за Linux и за новите достигнувања. Јас сум само корисник кој сака да експериментира со овие Ubuntu и Linux OS, а последниот што го инсталирав и ми се чинеше најдобро, барем за мене, е Linux Sarah, која никогаш не ми успеа.
  Би сакал да знам дали оваа нова верзија работи подобро од LM Silvia, бидејќи кога сакав да ја ажурирам, морав да се вратам на претходната.
  Ви благодарам многу за вашата помош со овие оперативни системи со отворен извор.