Inkscape 1.1 доаѓа со нов екран за добредојде, подобрувања на дијалог прозорецот и многу повеќе

По една година на развој беше објавено објавувањето на новата верзија од бесплатниот уредник за векторски графики Мастило 1.1. Во оваа нова верзија додаде екран за добредојде за лансирање апликација, Тој нуди основни поставки како што се големината на документот, бојата на платното, темата на кожата, комплетот на копчињата за копчиња и режимот на боја, како и списокот на неодамна отворените датотеки и шаблони за креирање нови документи.

Системот за докинг на дијалогот е препишан, што сега ви овозможува да поставите ленти со алатки не само од десната страна, туку и од левата страна на работниот простор, како и да организирате повеќе панели во блок со наизменично користење на јазичиња и отклучување на лебдечки панели. Изгледот и големината на панелот сега се зачувани помеѓу сесиите.

Спроведено е дијалог-кутија за внесување команди (палета на команди) што се појавува кога ќе притиснете „?“ и тој му овозможува на корисникот да пребарува и повикува разни функции без пристап до менито и без притискање на копчињата. При пребарување, можно е да се дефинираат командите не само со англиски клучеви, туку и со елементи на опис, земајќи ја предвид локализацијата. Користејќи ја палетата со команди, можете да извршите дејства поврзани со уредување, ротирање, отфрлање на промените, увоз на податоци и отворање датотеки, земајќи ја предвид историјата на работа со документи.

Алатката Калиграфија сега има можност да прецизира единици на ширина до прецизност од три децимални места (на пример 0,005).

Во дијалогот за извоз во PNG формат, потребата за дополнителен клик на копчето „Извоз“ е отстранета (само кликнете на „Зачувај“). Кога извезувате, можно е да заштедите во растерски формати JPG, TIFF, PNG (оптимизиран) и WebP директно со избирање на соодветно проширување на датотека при зачувување.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Додаден е интерфејс за поставки за пребарување по кожа.
 • Имплементиран е режимот за преглед на контура, во кој истовремено се прикажуваат контурите и цртежот.
 • Опцијата „Скала“ е додадена на алатките Пен и Молив за нумерички прецизно дефинирање на ширината на формата создадена со опцијата „Облик“.
 • Додаден е нов режим на избор, кој ви овозможува да ги изберете сите објекти, чија граница не е само внатре, туку и ја пресекува наведената област за избор.
 • Додаден е нов сегмент на ефекти LPE (Live Path Effect), овозможувајќи ви да поделите објект на два или повеќе делови без да го уништите оригиналниот поглед. Можете да го менувате стилот на секој дел, бидејќи секој дел всушност се третира како посебен предмет.
 • Залепеноста на предметите од таблата со исечоци на платното сега се извршува преку тековно избраниот објект по дифолт.
 • Додадено е прилагодено множество на курсори на глувчето засновано врз употребата на SVG форматот и прилагодено за HiDPI дисплеите. Кога увезувате SVG-датотеки од CorelDraw, слоевите се поддржани.
  Додадена е експериментална поддршка за Менаџер на додатоци, со која можете да инсталирате дополнителни екстензии и да ги ажурирате постојните.

Конечно, ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа за новата верзија на Inkscape 1.0.2 можете да ги проверите деталите На следниот линк.

Како да инсталирате Inkscape 1.1 на Ubuntu и деривати?

Конечно, за оние кои се заинтересирани да можат да ја инсталираат оваа нова верзија во Убунту и другите системи добиени од Убунту, тие треба да отворат терминал во системот, ова може да се направи со комбинацијата на копчиња "Ctrl + Alt + T".

И во неа ќе ја напишеме следнава команда со кое ќе го додадеме складиштето на апликацијата:

sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/stable

sudo apt-get update

Направете го ова за да инсталирате маска, ние само треба да ја напишеме командата:

sudo apt-get install inkscape

Друг метод на инсталација е со помош на пакети со flatpak и единствено барање е да се додаде поддршката во системот.

Во терминал треба само да ја напишеме следнава команда:

flatpak install flathub org.inkscape.Inkscape

Конечно, друг од методите понудени директно од развивачите на Inkscape, е користејќи ја датотеката AppImage кои можете да ги преземете директно од веб-страницата на апликацијата. Во случај на оваа верзија, можете да отворите терминал и во него да ја преземете сликата за оваа најнова верзија со внесување на следнава команда во неа:

wget https://inkscape.org/gallery/item/26933/Inkscape-c4e8f9e-x86_64.AppImage

Преземањето го заврши, сега само треба да дадете дозволи на датотеката со следнава команда:

sudo chmod +x Inkscape-c4e8f9e-x86_64.AppImage

И тоа е тоа, можете да ја извршите сликата на апликацијата со апликацијата со двоен клик на неа или од терминалот со командата:

./Inkscape-c4e8f9e-x86_64.AppImage

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   leonidas83glx dijo

  Ажурирањето на верзијата 1.1 на Inkscape беше многу нестабилно, се затвора кога сакам да увезам слика за битмапа. Поправете го ова наскоро или ќе треба да ги сменам програмите за цртање.