Libadwaita 1.3 пристигнува со подобрувања во картичките, банери и повеќе

одговори

libadwaita се базира на библиотеката libhandy и е позиционирана да ја замени оваа библиотека,

Проектот GNOME неодамна го објави објавувањето на библиотеката Libadwaita 1.3., кој вклучува збир на компоненти за дизајнирање на корисничкиот интерфејс што е усогласен со GNOME HIG (Упатства за човечки интерфејс). Библиотеката вклучува спремни за употреба графички контроли и објекти за креирање апликации кои одговараат на општиот стил на GNOME, чиј интерфејс може одговорно да се прилагоди на екран со која било големина.

Библиотеката libadwaita се користи заедно со GTK4 и вклучува компоненти на кожата Adwaita што се користат во GNOME кои се преместени од GTK во посебна библиотека.

Преместувањето на сликите на GNOME во посебна библиотека овозможува промените потребни за GNOME да се развиваат одделно од GTK, дозволувајќи им на развивачите на GTK да се фокусираат на основите и на развивачите на GNOME да ги туркаат сопствените промени во стилот побрзо и флексибилно без да влијаат на GTK.

Библиотеката вклучува стандардни графички контроли кои покриваат различни елементи на интерфејсот како што се списоци, панели, блокови за уредување, копчиња, јазичиња, формулари за пребарување, дијалози итн. Предложените додатоци ви овозможуваат да креирате универзални интерфејси кои работат непречено и на големите екрани на компјутери и лаптопи и на мали екрани на допир на паметни телефони.

Интерфејсот на апликацијата динамично се менува врз основа на големината на екранот и достапните влезни уреди. Библиотеката, исто така, вклучува збир на стилови на Adwaita кои го носат изгледот и чувството на упатствата на GNOME без потреба од рачно прилагодување.

Главните нови карактеристики на libadwaita 1.3

Во оваа нова верзија која е претставена од Libadwaita 1.3, тоа беше имплементиран додаток AdwBanner, што може да се користи наместо додатокот GTK GtkInfoBar за прикажување на прозорци со банери кои содржат наслов и изборно копче. Содржината на графичката контрола се трансформира врз основа на големината и анимацијата може да се примени при прикажување и криење.

Покрај ова се забележува и дека Додаден е виџет AdwTabOverview, дизајниран за визуелен преглед на јазичиња или страници кои се прикажуваат со помош на класата AdwTabView. Новиот додаток може да се користи за организирање на прелистување со јазичиња на мобилни уреди без да се создаде сопствена имплементација на преклопник.

Стандардно, избраната картичка има сликичка во живо, а другите сликички се статични, но апликациите можат да изберат да користат живи сликички за одредени страници. Тие исто така можат да го контролираат порамнувањето на сликичките во случај да бидат исечени. 

Исто така, се споменува дека е додаден графичка контрола AdwTabButton за прикажување копчиња со информации за бројот на отворени јазичиња во AdwTabView што може да се користи на мобилен уред за да се отвори режимот на прелистување јазичиња.

Дополнително на тоа, виџетите AdwViewStack, AdwTabView и AdwEntryRow сега поддржуваат алатки за пристапност, плус својство е додадено во класата AdwAnimation за да се отфрли оневозможувањето на анимациите во системските поставки.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Класата AdwActionRow сега има можност да избира преводи.
 • Својствата на линиите за наслов и линиите на титлите се додадени во класата AdwExpanderRow.
 • Методот grab_focus_without_selecting() е додаден во класата AdwEntryRow, по аналогија со GtkEntry.
 • Методот async select() е додаден во класата AdwMessageDialog, слично на GtkAlertDialog.
 • Додадени се повици за влечење и спуштање на API во класата AdwTabBar.
 • Бидејќи GTK сега дозволува менување на филтрирањето на текстурата, AdwAvatarПравилно ги скалира приспособените слики, за да не се појавуваат пикселирани кога се намалуваат или заматени кога се зголемуваат.
 • Додадена е можност за користење темен стил и режим на висок контраст при работа на платформата Windows.
 • Избраните ставки од списокот и мрежата сега се означени со бојата што се користи за означување на активните ставки (акцент).

Конечно, ако сте заинтересирани да дознаат повеќе за тоа, можете да ја проверите детали на следниот линк. Исто така, вреди да се спомене дека кодот на библиотеката е напишан на јазик C и се дистрибуира под лиценцата LGPL 2.1+.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.