OBS Studio прославува 10-годишнина со својата нова верзија 28.0 и ова се неговите новитети

ОБС-Студио

Оваа нова верзија имплементира големи подобрувања

На објавување на новата верзија на OBS Studio 28.0, верзија која доаѓа да ја прослави десетгодишнината од OBS и во која исто така се направени големи подобрувања, поправени грешки и многу повеќе.

Во оваа нова верзија на OBS 28.0 што е претставена, се издвојува значително подобрено управување со боите, покрај додавањето поддршка за висок динамички опсег (HDR, висок динамички опсег) и длабочина на боја од 10 бита по канал.

Беа додадени нови поставки за простори во боја и формати, бидејќи HDR кодирањето со 10-битна боја е достапни за формати AV1 и HEVC и бара графички процесори NVIDIA 10 и AMD 5000 за HEVC (Intel QuickSync и Apple VT сè уште не се поддржани). HDR преносот моментално е достапен само преку услугата HLS на YouTube.

Вреди да се спомене дека на Linux и macOS, поддршката за HDR сè уште треба да се подобри; на пример, HDR прегледот не работи и некои енкодери треба да се ажурираат.

Графичкиот интерфејсa беше променета да користи Qt 6, тогаш, од една страна, Ажурирањето на Qt е дозволено да добива поправени грешки надградби и подобрена поддршка за Windows 11 и Apple Silicon, но од друга страна, тоа доведе до крај на поддршката за Windows 7 и 8, macOS 10.13 и 10.14, Ubuntu 18.04 и сите 32-битни оперативни системи, како и губење на компатибилност со некои приклучоци кои продолжуваат да користат Qt 5 (повеќето приклучоци веќе се пренесени на Qt 6).

Во прилог на ова, тој исто така ги истакнува поддршка за Mac компјутери опремени со Apple M1 ARM чип (AppleSilicon). Бидејќи природните изданија се некомпатибилни со многу приклучоци, можноста за користење на градби засновани на архитектурата x86 на уредите на Apple силикон е исто така оставена зад себе. Кодерот Apple VT на Apple Silicon системи поддржува CBR, CRF и едноставен режим.

За macOS 12.5+, имплементирана е поддршка за рамката ScreenCaptureKit, вклучувајќи ја и можноста за снимање видео со звук.

За Windows, додадена имплементација нови и пооптимизирани на енкодерот за AMD чипови, додаде поддршка за компонентата NVIDIA Background Removal (потребна е NVIDIA Video Effects SDK), обезбеди можност за снимање звук од апликацијата, Додаден режим за отстранување ехо на филтерот за сузбивање шум од NVIDIA.

Вреди да се забележи и можноста за автоматско делење на снимањето на делови врз основа на големината или должината на датотеката, како и во рачниот режим.

Конечно, доколку сте заинтересирани да дознаете повеќе за тоа, можете да ги консултирате деталите на следниот линк.

Како да го инсталирате OBS Studio 28 на Ubuntu и деривати?

За оние кои се заинтересирани да можат да ја инсталираат оваа нова верзија на OBS на нивниот систем, тие можат да го сторат тоа следејќи ги упатствата што ги споделуваме подолу.

Инсталирање на OBS Studio 28 од Флатпак

Општо, за скоро секоја тековна дистрибуција на Linux, инсталацијата на овој софтвер може да се изврши со помош на пакетите Flatpak. Тие треба да имаат поддршка само за инсталирање на овие типови пакети.

Во терминал тие само треба да ја извршат следнава команда:

flatpak install flathub com.obsproject.Studio

Во случај ако веќе ја имате инсталирано апликацијата со ова средство, можете да ја ажурирате извршувајќи ја следнава команда:

flatpak update com.obsproject.Studio

Инсталирање на OBS Studio 28 од Snap

Друг општ метод за инсталирање на оваа апликација е со помош на Snap пакети. На ист начин како Flatpak, тие мора да имаат поддршка за инсталирање на овие типови пакети.

Инсталирањето ќе се изврши од терминал со внесување:

sudo snap install obs-studio

Инсталирањето е завршено, сега ќе ги поврземе медиумите:

sudo snap connect obs-studio:camera
sudo snap connect obs-studio:removable-media

Инсталација од PPA

За оние кои се корисници и деривати на Убунту, тие можат да ја инсталираат апликацијата со додавање складиште во системот.

Ова го додаваме со пишување:

sudo add-apt-repository ppa:obsproject/obs-studio

sudo apt-get update

И ние ја инсталираме апликацијата со извршување

sudo apt-get install obs-studio 
sudo apt-get install ffmpeg

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.