Ubuntu цимет, иден официјален вкус, најдобра конкуренција за Linux Mint

Цимет од УбунтуВо последниве години, семејството Каноник е многу променето. Без да гледам премногу назад во времето, во 2015 година дојде оној што ми беше омилен вкус долго време, Ubuntu MATE, кој ја врати класичната графичка средина по преселбата во Unity. Во поново време, колку и минатата година, главната верзија се врати во GNOME, така што Ubuntu GNOME го нема, а Ubuntu Studio е на линија. Во другата крајност е Цимет од Убунту, арома што ги следи чекорите што Ubuntu Budgie даде на крајот на 2016 година.

Она што го направи Ubuntu Budgie, нешто поразлично од Ubuntu MATE, беше кандидирано за да биде официјален вкус на Ubuntu и Canonical ги забележа, но тие не го користеа своето конечно име сè додека официјално не станаа дел од семејството. Отпрвин, тие се нарекуваа Баџи Ремикс, исто како што верзијата „Цимет“ сега се нарекува Умбунту Ремикс на цимет. Со веќе диктираното име од канонските правила, следен чекор е да им покажете дека можат правилно да создаваат пакети на Убунту.

Цимет Убунту може да биде 9-от вкус на Убунту

Интересен факт, кој обично се коментира, на пример, во спортски вести, е дека официјалната сметка на Убунту на Твитер почна да следи до цимет Убунту минатиот август. Овие компании не бодат без конец и ова е знак што може да се земе како а Добредојде во семејството.

Но, тие сè уште ги прават првите чекори. Во моментов, веб-страницата е во развој (ubuntucinnamon.org) и може да се пристапи само со код. Тие се во толку рана фаза што, иако е вистина дека веќе е подготвена тест верзија, тие велат дека ќе го ослободат Ubuntu Cinnamon 19.10 уште во 2020 година, што значи дека нема да има верзија на денот на објавувањето на Еоан Ермин што ќе биде на 17 октомври.

И, што ќе биде цимет од Убунту? Едноставно, уште еден вкус. Како и сите други, таа ќе биде дистрибуција базирана на Ubuntu, поддржана од Canonical, иако ќе ја одржуваат нејзините развивачи. Како официјален вкус, неговото срце ќе биде Убунту, но ќе го користи графичкото опкружување Цимет, со неговите апликации, аплети и други што ќе понудат корисничко искуство различно од останатите негови браќа. Треба да биде слично на користење Linux Mint, кој ја направи познат графичката околина Цимет. Исто така, таа верзија важна како и онаа што ќе ја употреби цимет Убунту, ќе ја направи работната површина „Цимет“ побрзо да се подобри.

Дали сте заинтересирани за оваа нова компонента на семејството Убунту?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Карлос dijo

  Многу, многу интересно. Да почекаме да видиме што може да се случи.

 2.   Моника Мартин dijo

  Која разлика би постоела помеѓу цимет од Убунту и инсталирање на наведената работна површина на Убунту? На пример, јас ја инсталирав работната површина Xfce во Ubuntu 20 и би сакал да знам каква разлика би имал кога би инсталирал Xubuntu 20.