Ubuntu Budgie 20.10 пристигнува со многу нови одлики на вашата работна површина, аплети, теми и екранот за добредојде

Ubuntu Budgie

Иако семејството Каноник има 8 компоненти, верувам дека малкумина или никој од нив денес нема да воведе толку многу нови карактеристики како нивниот помал брат. Е за Ubuntu Budgie 20.10, и мислам дека единствениот што ќе се приближи дури и малку поблиску до него во однос на промените, ќе биде Ubuntu Studio, бидејќи верзијата на уредници на системот на Canonical ќе направи скок кон Plasma од XFCE што го користи подолго време.

Но, да дојдеме до поентата на овој напис, а тоа е објавувањето на Ubuntu Budgie 20.10 Groovy Gorilla и нејзините најистакнати вести. Белешката за издавање, достапна неколку дена, е малку импресивна заради тоа колку е обемна. Затоа, не можеме да ги додадеме сите во ваков пост, но можеме да додадеме резиме што можете да го прочитате по сечењето.

Што има ново во Ubuntu Budgie 20.10

 • Линукс 5.8.
 • Апликации за Гном 3.38.
 • Libre Office 7.
 • GRUB 2 од ISO работи на Legacy и UEFI.
 • Поддржано 9 месеци, до јули 2021 година.
 • Работна површина на Баџи:
  • Ubuntu Budgie 20.10 испраќа со git верзија на budgie-desktop v10.5.1 која вклучува сè до датумот на замрзнување 20.10.
  • Крпен лепенка за да се избере која апликација на екранот ќе се повика кога ќе притиснете Печати, Ctrl Print, Alt Print - dconf-уредникот се користи за промена на апликацијата.
  • Промената на тапетот сега го почитува знамето на анимацијата, па ако ги ротираме анимациите, позадините што се менуваат се случуваат веднаш.
  • Поправена повремена несреќа при отстранување на аплети од панел.
  • Возводно ги разреши иконите за систери кои се кршат при најавување, продолжува од суспендирање, решено покритие на Spotify што не се прикажува во гаврани, известувањата засновани на прелистувачот Хром сега ги покажуваат нивните икони, им е дозволено да создаваат нови примери на прозорци преку среден клик на аплетот на списокот со задачи на иконите и има целосно редизајниран систрај. Ова решава многу проблеми, вклучително и икони што се чини дека се преклопуваат едни со други.
  • Во гавран, стандардните броеви на неделата се прикажуваат за календарот.
  • Додадена лепенка за да се скрие темата "Стандардна" во поставките за папагали-работна површина што е специфично име на Дебијан за "Adwaita"
 • Подобрувања во аплети и мини-апликации.
 • Подобрувања на екранот за добредојде
 • Сите пакувања се достапни за arm64, така што може да се користи на Raspberry Pi.
 • Комплетен список на новости од овој линк на англиски или од овој другиот преведени

Сега е достапно за преземање

El лансирањето е СЕГО официјално, што значи дека може да се преземе од Канонски сервер и наскоро ќе можеме да го направиме тоа од веб-страницата на проектот, од која ќе можеме да пристапиме овој линк. Постоечките корисници можат да ја надградат новата верзија од истиот оперативен систем. За да извршите нулта инсталација, најдобро е да го следите нашето упатство за тоа како да го инсталирате оперативниот систем од pendrive, како што објаснивме во Оваа статија o en овој другиот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.