Unity 7.6, најголемото ажурирање на работната површина во последните шест години

единство 7.6

После критиките, моето лично искуство и откажувањето од Убунту, изненаден сум што сакаа да го воскреснат, но еве го, жив и клоцан. Токму младата Индијка Рудра Сарасват ја имала идејата и се чини дека на овој пат има своја придружба. Ви се допаѓа повеќе или помалку, тоа е само уште едно биро, и беше неактивен додека Сарасват не го презеде. Имаше време кога UBports беше пуштен во употреба, но тој го остави за друг нов наречен Ломири. И сега, по шест години, пристигна единство 7.6.

Сарасват го вели тоа продолжија со активен развој на Unity7 и често ќе објавува понови верзии со нови функции. Исто така, вели дека Unity 7.6 е достапен за Убунту единство 22.04, и тоа ќе се инсталира автоматски со останатите пакети во ажурирањето на системот, или може да се инсталира веќе со командата sudo apt update && sudo apt upgrade.

Единство 7.6 Определување

 • Цртичката (фрлач на апликации) и HUD се редизајнирани за да им дадат модерен и елегантен изглед.
 • Поддршката за акцентните бои е додадена во Unity и unity-control-center, а списокот на теми во unity-control-center е ажуриран.
 • Поправени скршени информации за апликацијата и оценки во прегледот на контролната табла.
 • Информативната табла во unity-control-center е ажурирана.
 • Заоблените агли на цртичката се подобрени.
 • Поправено копчето „Празни ѓубре“ на пристаништето (сега користи Немо наместо Наутилус).
 • Го мигрираше целиот изворен код на школка Unity7 во GitLab и го компајлира на 22.04.
 • Дизајнот е многу порамен, но ја задржува заматувањето на целиот систем.
 • Менијата за приклучување и советите за алатки имаат помодерен изглед.
 • Режимот со слаба графика сега работи многу подобро и цртичката е побрза од кога било.
 • Употребата на RAM меморија во Unity7 сега е малку помала, додека употребата на RAM е значително намалена на околу 700-800 MBs во Ubuntu Unity 22.04.
 • Поправен е независен фрлач за тестирање Unity7 (ова ќе им помогне на соработниците на Unity7).
 • Проверката на грешки е оневозможена и времето за градење е многу пократко (ова ќе им помогне на соработниците на Unity7).

Како што споменавме, Unity 7.6 сега достапен за Ubuntu Unity 22.04. Не се споменува врска за да се инсталира на други верзии на Ubuntu или различни дистрибуции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.