Di shpejtësinë tuaj të shkarkimit në Linux Mint Cinnamon

applet-shkarko-kompakt

Desktopi i gjithanshëm Linux Mint në shijen e tij të kanellës nuk pushon së na habitur dhe, këtë herë, e bën këtë përmes një appleti të vogël që na lejon të di shpejtësinë e shkarkimit dhe ngarkimit të lidhjes sonë të Internetit. Ky aksesor i vogël për shiritin tonë të lëshimit në desktop do të na lejojë të kemi, gjithnjë në pamje, statusin e lidhjes sonë dhe aftësitë e saj.

Karakteristikat e tij kryesore përfshijnë ndërfaqen e saj shumë të personalizueshme, aftësinë për të aplikuar afinitet të kartave të rrjetit dhe një numër funksionesh të tjera të parametrizueshme. Siç është zakon në Linux Mint Cinnamon, ka një instalim shumë të thjeshtë dhe është plotësuesi ideal i desktopit për çdo kompjuter, qoftë i brendshëm apo i biznesit.

Shkarkoni dhe Ngarko Karakteristikat e Shpejtësisë

El Shkarkoni dhe ngarkoni applet Speed lejon të tregohet përmes një paneli të vogël në shiritin e desktopit shpejtësia e ngarkimit dhe shkarkimit në rrjet. Nëse lëvizim me kursorin mbi të na siguroni informacione përmes një dritareje që shfaqet të të dhënave totale. Duke klikuar mbi të, një terminal do do të rendisë lidhjet e pajisjeve aktuale dhe, me një tjetër klikim, mund të mbyllim panelin e informacionit. Nga e fundit, ne mund ta rregullojmë të dy pamjen e saj përmes dy ndërfaqeve GUI që ka si alarme që paraqet në lidhje me përdorimin e të dhënave. Këto kufij dhe karakteristikat e tyre mund të parametrohen sipas dëshirës sonë.

Instaloni dhe përdorni Shpejtësinë e Shkarkimit dhe Ngarkimit

applet-shkarkim

 

Para instalar este applet, debemos descomprimir el archivo ZIP que contiene Download and Upload Speed en la ruta: ~ / .vendore / ndajnë / kanellë / applet. Atëherë ne do të mundësojmë applet përmes cilësimeve të desktopit Kanellë, duke shtypur butonin e djathtë të miut në shiritin e applet, duke zgjedhur opsionin për të Shtoni aplete në panel dhe zgjedhjen e kësaj të njëjtë.

konfiguroni applet, mund të klikojmë me butonin e djathtë të miut mbi të, dhe të zgjedhim ndërfaqen e rrjetit përmes nën menysë «Ndërfaqja e rrjetit». Në këtë mënyrë mund të tregojmë se çfarë duam të matim.

ndryshoni pamjen, ne do të klikojmë përsëri me butonin e djathtë të miut dhe në menunë e quajtur GUI, ne do të zgjedhim atë që duam nga të dy në dispozicion: kompakt ose një version i zgjeruar.

Fuente: Nga Linux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Fillimi dijo

    A mund të instalohet tb në versionet e tjera të mentes linux? Për shembull Xfce.