A është adekuate madhësia e imazheve të Lubuntu?

lubuntu

Teknologjia përparon dhe bashkë me të sistemet operative dhe LUbuntu. Zhvilluesit e sistemit kanë dashur të kenë mendimin e përdoruesve të tyre pasi që, pas disa vitesh, aplikacionet janë rritur në madhësi deri në atë pikë sa ato mezi mund të përmbahen në një disk të vetëm CD-ROM.

Isshtë një hap i ndërlikuar, pasi Lubuntu përpiqet të ruajë një filozofi minimaliste, në sajë të desktopit të tij të bazuar në Lxde, e cila ju lejon të arrini performancë shumë fluide edhe në kompjuterë me pak karakteristika. Duket se pengesa është arritur dhe është koha të shqyrtojmë se çfarë të bëjmë më pas dhe çfarë strategjie të propozojmë magazinimin e ardhshëm të kësaj shpërndarje.

Duket se disku kompakt CD-ROM-i i ka ditët e numëruara për shpërndarjen e Lubuntu, meqenëse rritja e saj graduale ka nënkuptuar që mezi mund të përmbahet brenda një. Përpara se të marrin një vendim drastik për këtë, zhvilluesit e Lubuntu e kanë parë të arsyeshme të kryejnë një sondazh midis përdoruesve tuaj për të riorganizuar zgjidhjet e mundshme. Megjithëse opsionet e diskut DVD dhe pendave janë akoma të disponueshme si media fizike për të kryer instalimin e sistemit, madhësia e CD-ROM do të duhet të përjashtohet së shpejti si një medium shpërndarës.

Një ndryshim i mediumit, si hap për të Disk DVD, do të lejonte përfshirjen e një numri më të madh të aplikacioneve brenda sistemit me koston e makinave të vjetra që nuk kanë lexues, mund të përdorin këtë medium. Gjithashtu, Sticks Memory mbase nuk u ka shërbyer atyre për këtë qëllim.

Një tjetër opsion i ofruar është instalimi i softverit përmes rrjetit, i cili ngre një problem tjetër siç është nevoja për lidhje të pajisjeve për të kryer instalimin e sistemit. Gjithçka duket se tregon se do të jenë votat e përdoruesve që vendosin për të ardhmen e Lubuntu në këtë drejtim.

Sondazhet e ndryshme do të mbesin aktiv deri më 26 gusht në ora 21:00. nga Spanja. Siç mund ta shihni në imazhin vijues, shumica e përdoruesve nuk gjeni problem në përfundimin e CD-ROM si mjet instalimi. Edhe kështu, në rast se zhvilluesit e Lubuntu vazhdojnë të zhvillojnë ndonjë prej imazheve në mediumin në fjalë, ato do të ishin ato Versione 32-bit më të kërkuara nga ata. Lidhur me profilin e këtyre imazheve, pritet që mos e kaloni madhësinë e 1 GB në asnjë rrethanë të jetë në gjendje të hidhet në pajisjet pendrive dhe audienca e synuar do të përbëhej nga mjedise ndërmjet 1 dhe 5 kompjuterë.

vota-lubuntu

Për momentin, imazhi minimal i sistemit është 55 MB, kështu që nuk do të kishte asnjë problem nëse do të përfshihej ende si një medium CD-ROM.

A keni votuar tashmë në sondazhin e Lubuntu?

Çfarë mendoni për këtë temë? Duhet Lubuntu përfundoni marrëdhënien tuaj me CD-ROM ose vazhdoni projektin disi për të mbështetur kompjuterët e vjetër?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   hernan fiorentino dijo

  fantazia e cd-së

 2.   josele13 dijo

  Unë mendoj se në vend që ta mbajnë softuerin me një CD, ata duhet të kishin shkuar tashmë në DVD, kush nuk ka një DVD player në kompjuterin e tyre? , kështu që ata mund të përmirësojnë sasinë e aplikacioneve që do të vendosnit të paktën në një Sistem Operativ perfekt, ky mendim është gjithashtu për të gjithë familjen Ubuntu.