Kanellë 3.0, më shumë lajme me aromë kanelle

tema e kanellës-minty.png

Ditë më parë ju thamë për lajmet që do të përmbajë tjetri Linux Mint 18 dhe ne ju avancojmë disa detaje të Kanellë 3.0. Përveç MATE, Kanella është një nga desktopët që kjo shpërndarje e bazuar në Ubuntu Linux ka përfshirë gjithmonë si standard dhe që gëzon popullaritet të madh në këtë sistem operativ. Duke qenë transportuar në shpërndarje të shumta, aroma e kanellës aktualisht ka një nga komunitetet më aktive të zhvillimit me mbështetjen më të mirë për përdoruesit e saj.

Me këtë rast kemi dashur t'ju ofrojmë më shumë informacion në lidhje me funksionalitetet që do të sjellë ky botim i ri i desktopit dhe t'i jepni asaj rëndësinë që meriton duke i kushtuar artikullin e vet. Lëreni veten të befasuar nga i ri që përfshin këtë erëza fantastike për desktopin tuaj.

Me ardhjen e Linux Mint 18, pritet versioni i ri i desktopit të tij më të famshëm, Kanella, i cili kësaj here arrin versionin 3.0. Duke mos harruar MATE, i cili së bashku me Kanellën janë pjesë e grupit të pasardhësve shpirtërorë të Gnome2, të dy ambiente, larg nga ankorimi në të kaluarën, Ato përfshijnë veçori të reja në çdo botim që përmirësojnë funksionalitetin dhe pamjen e tyre.

Në edicionin tjetër të Ubuntu 18, i koduar "Sarah", ato pajisje që punojnë me bateri mund t’i riemërtojmë përmes panelit të konfigurimit të energjisë, brenda qendrës së kontrollit të Kanellës. Me këtë pritet korrigjoni funksionimin e kontrollorëve dhe kontrollorëve pa tela siç janë ato në PS4, të cilat u emëruan në të njëjtën mënyrë brenda sistemit kur ishin të lidhur me të (specifikisht si Tastiera pa tela, e cila gjithashtu nuk është e saktë).

Problemi buroi nga prodhuesi Sony, i cili nuk ofron informacion mbi modelin ose shitësin e pajisjeve. Ideja e këtij funksioni buron nga përdorimi i Linux Mint në kompjuterët MacBook, ku bateria e pajisjes në fjalë u referua nga vetë sistemi në një mënyrë të paqartë.

Risitë e tjera si a modul i ri i zërit, lëvizja e gishtit për ato pajisje me panel prekës ose mbështetje e përmirësuar me GTK Ju mund t'i këshilloni ata në lajmet e mëparshme që kemi lidhur me ju. Ne shpresojmë t'ju ofrojmë më shumë detaje nga tani deri në lëshimin e Kanellës 3.0.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.