Lëshimi i Lubuntu 16.10 dhe kalimi në LXQt

Ubuntu 16.10

Me lansimin akoma të fundit të të riut Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak), ne ju tregojmë lajmet që po vijnë për një shpërndarje tjetër të bazuar në atë, të tilla si distro Lubuntu që njofton daljen e tij të ardhshme, Ubuntu 16.10, së bashku me një pretendim të rëndësishëm në lidhje me migrimi nga desktopi juaj në LXQt.

Bazuar, natyrisht, në Kodi burimor Ubuntu 16.10, dhe për këtë arsye Kerneli Linux 4.8, Lubuntu 16.10 do të marrë një version synohet të korrigjojë kryesisht gabimet dhe çështjet e hasura gjatë përgatitjes së mjedisit për migrim në desktop në mjedisin e ri, i cili do të lëshohet në ciklin tjetër jetësor të sistemit, në Lubutnu 17.04.

Me desktopin LXQt të vonuar deri në edicionin tjetër të Lubuntu 17.04, versioni tjetër i Lubuntu 16.10 do të mbërrijë ende me desktopin aktual klasik LXDE ku janë bërë disa përmirësime në këtë drejtim dhe disa gabime të vogla janë korrigjuar.

Në Lubuntu 16.10 pak surpriza na presin, pasi që është një rishikim i Lubuntu 16.04 aktual i bazuar në Ubuntu 16.04 (Xenial Xerus), vazhdon i njëjti grup i aplikacioneve të sistemit: menaxheri i skedarëve PCManFM, Mozilla Firefox si shfletuesi i parazgjedhur i internetit në sistem, LightDM do të vazhdojë të jetë hyrja menaxher dhe Openbox për windows. Asnjë ndryshim në këtë drejtim.

Sidoqoftë po kërkesat për programet e tjera janë ulur që mund të drejtohet brenda sistemit, të tilla si Google+, Youtube, Google Drive, Facebook ose klasike Libre Office, këto janë një ekip Pentium 4, Pentium M ose AMD K8 me të paktën 512 MB RAM, krahasuar me 1 GB që ata kërkonin më parë.

Ju mund të shkarkoni imazhet e sistemit në këtë lidhje, megjithëse si gjithmonë, Për ata prej jush që kanë një sistem të qëndrueshëm me versionin 16.04 LTS në kompjuterët tuaj, ky azhurnim i Lubuntu 16.10 nuk rekomandohet. Qëndro deri në të ardhmen Lubuntu 17.04.

Fuente: Softpedia.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Havier Castro dijo

  më shumë se lubuntu 14

 2.   leillo1975 dijo

  Nga këndvështrimi im, të shkosh në QT është një gabim. Lubuntu është një distro për kompjuterët e vjetër dhe jo shumë të fuqishëm, nga sa kam parë, testet e para që janë bërë me LXQT tregojnë se konsumi i burimeve është më i lartë se me LXDE, i cili humbet të gjithë kuptimin e tij.

 3.   Dark_Ming dijo

  Pajtohem me Leillo1975, megjithëse duhet të pranohet që me kalimin e kohës pajisjet e vjetra dhe me burime shumë të kufizuara tashmë janë lënë mënjanë ose nuk funksionojnë siç do të funksionojë me versionet 32-bit në një moment.
  Megjithëse është e vërtetë që LXQT harxhon më shumë sesa LXDE, të paktën për momentin, kjo duhet të jetë arsyeja pse kërkesat për aplikacionet u ulën në gjysmën e kujtesës, pjesa tjetër do të merrej nga sistemi.