Si të instaloni VirtualBox 4.3.4 në Ubuntu 13.10 dhe më herët

Kutia Virtual 4.3.4 në Lubuntu 13.10

Në fund të muajit të kaluar zhvilluesit e VirtualBox lëshuar versionin 4.3.4 të popullarizuar softuer virtualizimi.

Ky është një azhurnim mirëmbajtjeje që korrigjon një numër të madh gabimesh të pranishme në versionet e mëparshme të aplikacionit, prandaj rekomandohet që përdoruesit të azhurnojnë instalimet e tyre. Bëni atë brenda Ubuntu është goxha e drejtpërdrejtë

Për të instaluar VirtualBox 4.3.4 en Ubuntu 13.10 dhe versionet e mëparshme, mjafton të hiqni çdo version të mëparshëm të softuerit dhe pastaj të shtoni depon zyrtare të tij në burimet tona të softuerit. Për këtë qëllim duhet të hapni një tastierë dhe të ekzekutoni:

sudo nano /etc/apt/sources.list.d/virtualbox.list

Në dokumentin që hapet ne ngjisim një nga më poshtë depo, në varësi të versionit të Ubuntu që kemi instaluar.

Ubuntu 13.10:

deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian saucy contrib

Ubuntu 13.04:

deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian raring contrib

Ubuntu 12.10:

deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian quantal contrib

Ubuntu 12.04:

deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian precise contrib

Ne i ruajmë ndryshimet (Ctrl + O) dhe pastaj dalim nga modaliteti i ndryshimit (Ctrl + X) Pasi të bëhet kjo, duhet të importoni çelësi publik:

sudo wget -q http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add -

Dhe kjo është e gjitha, thjesht duhet të rifreskoni informacionin lokal dhe të instaloni / azhurnoni:

sudo apt-get update && sudo apt-get install virtualbox-4.3

Nëse doni të hidhni një vështrim në ndryshimet e pranishme në VirtualBox 4.3.4 mund të vizitoni wiki zyrtare të programit

Më shumë informacion - Më shumë rreth Ubuntu 13.10 në Ubunlog, Më shumë rreth VirtualBox në Ubunlog


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pepeweb2000 dijo

  Unë kisha virtualbox me win 7 dhe gjatë ngarkimit të një programi dha një gabim dhe tani kam postuesin e mëposhtëm dhe nuk mund ta filloj virtualbox:

  Krijimi i objektit VirtualBox COM dështoi.

  Aplikimi do të mbyllet.

  Etiketa e fillimit pritet, "<" nuk u gjet.

  Vendndodhja: '/home/pellon/.VirtualBox/VirtualBox.xml', rreshti 1 (0), kolona 1.

  /home/vbox/vbox-4.3.6/src/VBox/Main/src-server/VirtualBoxImpl.cpp] 531] (rezultati Kutia Virtual :: fill ()).

  Kodi i Rezultatit: NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
  Komponenti: Kuti Virtual
  Interfaz: IVirtualBox {fafa4e17-1ee2-4905-a10e-fe7c18bf5554}

  Unë kam çinstaluar programin, por kur fillon, ai më tregon të njëjtën gjë. Nëse keni një zgjidhje, unë do të isha mirënjohës.

 2.   Ruth Garcia dijo

  Pershendetje .. faleminderit shume .. me pelqeu shume si i shpjegoni hapat. Exactlyshtë pikërisht ajo që duhet bërë ... as më shumë e as më pak

 3.   Alexander dijo

  si mund ta instaloj në ubuntu 14.04?, Unë ende nuk mund të gjej se si ta bëj atë, faleminderit