Ambienti i tryezës së kanellës 3.4 tani i disponueshëm me shumë ndryshime

Kanella 3.4 Mjedisi i desktopit

Kanella 3.4 Mjedisi i desktopit

Nëse keni qenë duke pritur për azhurnime për ambientin e tryezës së Kanellës, ne ju informojmë se sot është në dispozicion versioni i qëndrueshëm Kanella 3.4.

Kanella 3.4 është një version masiv, prandaj nuk kishte asnjë njoftim zyrtar në blogun e Clement Lefebvre në kohën e lëshimit, por të gjithë lëshoni shënime janë tashmë në dispozicion së bashku me skedar tarball.

Mbi 160 ndryshime janë përfshirë aktualisht në Kanellën 3.4.0 por, si zakonisht, do të ketë disa rregullime të defekteve para se Kanella 3.4 të arrijë në kanalet e qëndrueshme të shpërndarjeve të ndryshme të GNU / Linux, përfshirë Linux Mint. Duke folur për Linux Mint, versioni tjetër Linux Mint 18.2 "Sonya" do të vijë gjithashtu me Kanellën 3.4.

Karakteristikat kryesore të reja të Kanellës 3.4

Këtu kemi përpiluar disa nga risitë kryesore të mjedisit të desktopit Cinnamon 3.4:

 • Mjet monitori për kanellën
 • Paneli anësor do të fshihet në mënyrë më efektive
 • Aftësia për të trajtuar shërbime të ndryshme të sistemit të pranishëm në sistemin operativ
 • Butoni "Vrapo tani" kur zgjedh një rresht në modulin Cilësimet e Kanellës për të menaxhuar aplikacionet e tua të fillimit
 • Applelet që nuk ofrojnë mbështetje të panelit vertikal nuk do të shfaqen më
 • Mbështetje për cilësimet e dritës në Cilësimet e Cinnamong, për të konfiguruar menaxherin e sesionit LightDM
 • Mbështetje për sistemin operativ Manjaro në Sistemin e Informacionit
 • Opsion i ri për të kontrolluar përshpejtimin dhe ndjeshmërinë e miut
 • Njoftimet kritike tani paraqiten në ekran të plotë
 • Kursorë të rinj të miut në applet Menu
 • Çështje të shumta të rregulluara.

Kanella është një projekt me burim të hapur që siguron një mjedis të plotë desktop për sistemet operative GNU / Linux. Eshte nje rrjedhin nga ndërfaqja Shell i GNOME dhe u krijua nga toka për të siguruar një sesion grafik modern dhe të përparuar. Normalisht që vjen me Linux Mint si parazgjedhje, megjithëse mund të instalohet në shpërndarje të tjera pa probleme, direkt nga depot e softuerit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Enrique Monterroso Barrero dijo

  Unë e dua nenexhikun Linux ...