Ubuntu 16.10 beta është gati

Ubuntu 16.10 Yakkety Yak

Canonial njofton se që nga 18 gushti, zhvillimi i funksioneve të reja është ndalur në lidhje me versionin tjetër të sistemit operativ Ubuntu, Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak), të cilit beta pritet të nisë të enjten e 25-të. Karakteristikat e reja që do të zbatohen do të synohen në edicionin e ardhshëm, në mënyrë që ato ekzistuese të mund të testohen dhe të korrigjohen brenda mjedisit para se të dalë në treg më 13 tetor.

Asgjë e re për ata prej nesh që janë mësuar tashmë me mënyrën e funksionimit të Canonical. Tani është koha për të kërkuar gabime dhe për t'i korrigjuar ato për të marrë një sistem në kushte optimale për muajt e ardhshëm.

Pak nga pak afrohet data e lëshimit të versionit tjetër të Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak) dhe Canonical fillon të mbyllë momentet historike, siç është ndalimi i zhvillimit të funksionaliteteve të reja në të. 23 Tetori tjetër Theshtë data e caktuar por para kësaj, të enjten, 25 gusht, do të kemi beta-n e parë për ta provuar atë në kompjuterët tanë.

Zhvillimi ka qenë i gjatë, pasi ai ka qenë duke u zhvilluar që nga 28 Prilli i kaluar në mënyrë që imazhi i sistemit të përgatitet të Enjten e ardhshme në aromat kryesore të këtij sistemi, siç janë Ubuntu GNOME, Ubuntu MATE, Kubuntu Xubuntu dhe Ubuntu Studio. Pas beta-s së parë një beta e dytë është ende për të ardhur publik, i cili do të jetë i fundit para lëshimit përfundimtar dhe i cili do të zhvillohet në versione LIVE për sistemet 32 ​​dhe 64-bit.

Versioni përfundimtar i sistemit do të shohë dritën, siç tregohet, në 23 tetor për versione desktop, server dhe cloud, ndërsa edicioni celular me Ubuntu prekje Ata do të jenë në gjendje të kryejnë një migrim nga versioni aktual Ubuntu 16.04 LTS.

Fuente: Softpedia.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   leillo1975 dijo

  Cilat karakteristika të reja prezanton ky version i ri në lidhje me 16.04?

  1.    Luis Gomez dijo

   Vazhdon "konvergjenca" e sistemit operativ, Unity8 (por jo si parazgjedhje, pasi do të vazhdojë me Unity7), bibliotekat e fundit GNOME 3.20 (të cilat u lëshuan në mars), përmirësime të papritura, mbështetje për drejtuesit Vulkan në tabelën Mir të serverit dhe pak tjeter Canonical e quan atë "lustrim të sistemit", kështu që kjo do të përfshinte çështjen e rregullimit të defekteve në kod