3 mjete që i duhen çdo fotografi në Ubuntu

Kamera fotografike

Shumë përdorues ende nuk përdorin Linux ose Ubuntu sepse thonë se nuk mund të gjejnë softuerin që u nevojitet çdo ditë në këto sisteme operative. Në raste të caktuara është e vërtetë, por këto raste janë gjithnjë e më të rralla dhe ditët e tyre numërohen. Tjetra do t'ju tregojmë 3 mjete që do të ndihmojnë fotografët të punojnë çdo ditë me Ubuntu pa humbur funksionalitete ose shërbime në profesionin tuaj. Meqenëse Ubuntu përdor drejtues gjenerikë, çdo aparat fotografik është i pajtueshëm me këtë sistem operativ dhe mund të punojë me ndonjë nga këto mjete.

GIMP

gimp-2-9-6-

Pa dyshim, Gimp është bërë një zëvendësues natyror i Adobe Photoshop. Ky mjet është falas dhe nuk gjendet vetëm në Ubuntu por ne gjithashtu mund të gjejmë një version për Windows. problemi i kalimit në Gimp do të jetë në pajtueshmërinë e tij me skedarët e vjetër psd, por nëse fillojmë nga e para, Gimp nuk humbet asnjë funksionalitet dhe madje mund të ofrojë disa funksionalitete shtesë falë shtojcave dhe shtesave të tij. Për më tepër, Gimp është i disponueshëm në depot zyrtare të Ubuntu.

digjikam

rreth digikam

Ky program përdoret nga shumë si menaxher multimedial, por e vërteta është se Digikam është një program i krijuar për të menaxhuar të gjithë përmbajtjen e kamerave. Funksionimi i tij është shumë i thjeshtë dhe ndryshe nga Gimp, Digikam na lejon të punojmë drejtpërdrejt me imazhe në format RAW (Gimp gjithashtu por në një mënyrë më pak të shkathët), duke i menaxhuar ato lehtësisht dhe duke i lejuar që të eksportohen në formate të tjera për manipulim më të mirë. Digikam është gjithashtu në depot zyrtare të Ubuntu.

Inkscape

Peizazh i pasqyrë

Isshtë e vërtetë që fotografët jetojnë nga kamerat e tyre, por është gjithashtu e vërtetë që disa programe të tilla si CorelDraw janë të nevojshme për të kryer projekte. Në këtë rast Ne nuk do të përdorim CorelDraw por alternativën e tij falas dhe falas: Inkscape.

Inkscape na lejon të punojmë me imazhe vektoriale; Ka mundësinë e zgjerimit të funksionaliteteve përmes shtojcave dhe na lejon të eksportojmë dhe importojmë imazhe të llojeve të ndryshme. Inkscape është një program që Ai gjendet në depot zyrtare të Ubuntu dhe është i pajtueshëm me programe të tjerë si Digikam ose Gimp.

Përfundim

Përveç këtyre tre mjeteve, Ubuntu ka më shumë mjete që ofrojnë rezultate të shkëlqyera për fotografinë siç mund të jetë Krita. Sidoqoftë këto tre programe kanë një komunitet të shkëlqyeshëm pas tyre, që do të thotë se çdo problem që shfaqet do të zgjidhet për disa orë apo edhe minuta. Por të gjitha këto janë mundësi të shkëlqyera për të punuar me fotografinë në Ubuntu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   leillo1975 dijo

  Unë do të shtoja Darktable: https://www.darktable.org/

 2.   Oscar Alexander Kolorado Lopez dijo

  Darktable

 3.   Lionel bino dijo

  Darkable, ndryshe e pamundur.

 4.   adalberto romero dijo

  Ka shumë më tepër alternativa për fotografët ...
  Rawtherapee, LighZone, Photivo, Photoflow, UfRaw… ..
  Entangle, Krita, XnView ...