Bpytop, një monitorues efikas i burimeve si një alternativë për krye

rreth bpytop

Në artikullin vijues do të hedhim një vështrim në një alternativë kryesore të quajtur BpyTOP. Eshte per një monitor burimesh që shfaq procesorin, kujtesën, diskun, rrjetin dhe përdorimin e procesit dhe statistikat. Siç sugjeron emri, është shkruar në Python.

Në ditët e sotme, të kesh aftësinë për të monitoruar përdorimin e burimeve të sistemit është diçka e rëndësishme për shumë përdorues. Njohja e përdorimit të burimeve është shumë e dobishme kur merren vendime për mirëmbajtjen e përgjithshme të sistemit. Ekzistojnë disa mundësi, si top dhe htop, por këto tregojnë vetëm disa metrika të sistemit, si p.sh. CPU dhe përdorimi i kujtesës. Bpytop është një monitor i burimeve të bazuara në terminal që punon në mënyrë efikase dhe shumë vizuale.

Autori i këtij mjeti është i njëjti që u zhvillua bashtop. Midis nëse ata nuk kanë shumë ndryshime. Të dyja shërbimet shërbejnë për të njëjtin qëllim dhe kanë të njëjtën grup karakteristikash. I vetmi ndryshim është se ata janë të shkruar në gjuhë të ndryshme programimi. Bashtop është shkruar në Bash dhe Bpytop është shkruar në Python. Të dy programet janë në përputhje me GNU / Linux, Mac OS dhe FreeBSD.

ndërfaqja bpytop

Zhvilluesi pretendon se Bpytop është më i shpejtë se Bashtop. Për këtë arsye sugjeron që përdoruesit të përdorin Bpytop në vend të Bashtop. Sidoqoftë, kjo varet nga përdoruesi.

Karakteristikat e përgjithshme të Bpytop

opsionet e bpytop

Disa nga tiparet që ofron ky mjet për rreshtin e komandës janë si më poshtë:

 • Ky program na ofron një ndërfaqe përdorimi mjaft vizuale dhe e përgjegjshme me navigimin kryesor shigjeta Mbi të y POSHT.
 • Kur të kemi filluar programin, nëse shtypim F2 mund të ndryshojmë opsionet e programit.
 • karakteristika mbështetje e integruar e miut me butona të zgjedhshëm dhe menu të lëvizshme.
 • Ky mjet ka aftësia për të filtruar proceset e ekzekutimit.
 • Ne mundemi kontrolloni shpejtësitë aktuale të leximit dhe shkrimit për disqet.
 • Ne do të kemi mundësinë të dërgojmë SIGKILL, SIGTERM dhe SIGINT për proceset drejtuese.
 • Ajo ka një grafik intuitiv autoskal për të shfaqur statistikat e përdorimit të rrjetit.
 • Do të shohim një hapet në menu kur versioni i ri është i disponueshëm.

Këto janë vetëm disa tipare të këtij mjeti. Ata munden konsultohuni me të gjitha në detaje nga faqe në GitHub të projektit.

Parakushtet për instalim

Para se të fillojmë me instalimin e Bpytop, do të duhet të sigurohemi që sistemi ynë plotëson kërkesat e mëposhtme:

 • Do të duhet të kemi Python3 (versioni 3.6 ose më vonë) instaluar në sistemin tonë.

është instaluar versioni python 3

 • edhe duhet të kemi modulin Psutil. Ne mund ta instalojmë këtë duke përdorur komandën e mëposhtme në terminal (Ctrl + Alt + T):
python3 -m pip install psutil

Përdoruesit e Ubuntu mund të kenë dy mënyra për të instaluar Bpytop. E para do të instalohet nga burimi dhe e dyta do të përdorë paketën përkatëse të parakohshme.

Instalimi i Bpytop

Nga burimi

instaloni nga burimi, gjëja e parë që do të duhet të bëjmë është klonojnë depon e GitHub. Ne mund ta bëjmë këtë duke hapur një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe duke përdorur komandën e mëposhtme:

klonimi i repos së bpytop

git clone https://github.com/aristocratos/bpytop.git

përpilojnë nga burimi, le të drejtohemi te drejtoria e klonuar:

cd bpytop

Sapo të futemi brenda, ne do të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

hartimi i burimit

sudo make install

Siç mund ta shihni në pamjen e mësipërme të ekranit, ne nuk do të shohim rezultate të shtypura në ekran.

Nga paketa e parakohshme

Bpytop gjithashtu do ta gjejmë në dispozicion në çadër e parakohshme. Mund ta instalojmë duke hapur një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe duke përdorur komandën:

instalimi si i parakohshëm

sudo snap install bpytop

Hap Bpytop

fillo byptop Do të duhet të ekzekutojmë vetëm komandën e mëposhtme në terminal (Ctrl + Alt + T):

bpytop

Kjo komandë duhet të na tregojë ndërfaqen e përdoruesit me statistikat e burimeve të sistemit tonë.

merrni ndihmë duke përdorur komandat dhe shkurtesat e tastierës, nuk do të kemi më shumë se shtyp butonin ESC dhe lëviz poshtë te zgjidhni opsionin HELP.

shkurtesat e tastierës bpytop

Këtu do të marrim një listë të shkurtoreve të tastierës siç mund ta shihni në pamjen e mëparshme të ekranit.

dilni nga monitori i burimeve bpytop nuk ka asgjë më shumë se shtyp 'q'në tastierë.

Opsionet e konfigurimit që mund të ndryshohen gjithashtu nga ndërfaqja e përdoruesit janë në direktori $ HOME / .config / bpytop.

BpyTOP është një mjet i shkëlqyeshëm. Fastshtë i shpejtë, i përgjegjshëm, shumë i personalizueshëm dhe paraqet burimet e sistemit në një mënyrë të zhytur në mendime dhe logjike. Programi është në zhvillim aktiv, që ne mund të vazhdojmë në faqja e projektit GitHub.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.