Alternativat më të mira për Photoshop për Ubuntu

linux-pinguin

Adobe është padyshim një nga suitat më të mira të programeve atje, do të ketë nga ata që komentojnë ndryshe, por ata nuk mund të mohojnë që çdo mjet që ekipi i adobe na ofron na lejon të krijojmë gjëra të shkëlqyera, kësaj here ne do të marrim Photoshop si bazë. 

Photoshop është një redaktor grafik rasterizuar përdoret kryesisht për retushimin e fotove dhe grafikëve, aplikacioni është mjaft popullor dhe në kërkesë. Në rastin tonë, ne nuk mund ta instalojmë këtë aplikacion në sistemin tonë pasi nuk ishte krijuar për Linux. 

Programet alternative në Photoshop

Edhe pse unë mund t'ju them se ka alternativa për të në Linux dhe mjaft mirë, mos u dëshpëro nëse po kërkojnë opsionin më të mirë, e vetmja gjë që duhet të marrin parasysh se cila është nevoja që ata kanë me të vërtetë dhe nga atje dinë të zgjedhin se cili opsion është më i miri, nga kjo pikë harrojeni gjetjen diçka e barabartë me Photoshop sepse nuk ekziston, edhe pse siç e përmenda këto janë alternativat për të. 

shkumës 

për Kritën

Kirta bazohet në bibliotekat e platformës KDE dhe të përfshira në Calligra Suite, pa dyshim është një nga redaktorët më të mirë të imazheve me burim të hapurPër më tepër, për njerëzit që kanë migruar nga Photoshop, ai ka një ndërfaqe mjaft të njohur për Photoshop.  

Për ta instaluar këtë aplikacion në sistemin tonë, ne e bëjmë me: 

sudo apt-get update

sudo apt-get install krita

Inkscape 

Ekrani i projektit Inkscape

Ky aplikacion na lejon të manipulojmë vektorët, ky është një aplikacion burim i hapur, ju mund të krijoni dhe redaktoni diagrame komplekse, linja, grafikë, logo dhe ilustrime, sigurisht që është një alternativë e shkëlqyeshme për PhotoshopMegjithëse forca e tij është trajtimi i imazheve vektoriale, përsëri është një mundësi e shkëlqyeshme. 

Për të instaluar Inkscape në sistem e bëjmë me: 

sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/stable-daily

sudo apt update

sudo apt install inkscape

 

GIMP 

gimp-2-9-6-

gimp-2-9-6-kalim-përmes

Shtë një aplikacion manipulimi dixhital i imazhit në formë bitmap, të dy vizatimet dhe fotografitë. Pointshtë një program falas dhe falas, nga këndvështrimi im është një nga alternativat kryesore për Photoshop të burimit të hapur që ekzistojnë, përveç që nuk është i kufizuar në fushën e Linux, por ne gjithashtu kemi mbështetje për Windows gjithashtu. 

Për ta instaluar, ne e bëjmë me: 

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp

sudo apt update

sudo apt nstall gimp

 

 

Vectr 

Vectr

Es një redaktor krejtësisht falas dhe ndër-platformor i figurës vektoriale, ky aplikacion ka lindur para problemit të të qenit në gjendje të kesh një manipulues të imazheve vektoriale, si dhe redaktimin e tyre, në një kompjuter me burime të ulëta. Kjo dukej mjaft e ndërlikuar, Vectr lindi para tij. 

Për instalimin e tij është e nevojshme të keni mbështetjen e parakohshme në sistem: 

sudo apt-get update

sudo snap install vectr

Ngjyra ime 

bojë myp

Shtë një nga mjetet më të thjeshta që unë rendis këtu, por është akoma një opsion pasi është një alternativë, ky program ka opsionet themelore për redaktimin e imazheve,  

Për ta instaluar në sistem e bëjmë me: 

sudo add-apt-repository ppa:achadwick/mypaint-testing

sudo apt-get update

sudo apt-get install mypaint

 

 

Pixlr 

Pixlr

Ky nuk është një aplikacion vendas i bërë për ndonjë sistem, por është një mjet në internet me të cilin mund të manipulojmë imazhe nga shfletuesi, në këtë pjesë është një opsion i shkëlqyeshëm që na shmang neve që të instalojmë një aplikacion në sistemin tonë, megjithëse disavantazhi i vetëm është se është e nevojshme të keni një lidhje interneti për të qenë në gjendje ta përdorni atë. 

Mund ta përdorni duke hyrë në këtë url. 

Megjithëse ka disa mjete të tjera, është një fakt që Photoshop ka evoluar gjatë viteve dhe ka shtuar veçori të reja, njëra prej tyre është trajtimi i animacioneve përmes sekuencave (Kornizat), të cilat në disa prej këtyre aplikacioneve në listë nuk llogariten me atë. 

Kjo është arsyeja pse unë kam shmangur shtimin e programeve që përqendrohen në funksione specifike në këtë listë.  

Nëse mendoni se më ka munguar ndonjë alternativë tjetër që mund të shtojmë, mos hezitoni ta ndani me ne. 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Basoft i Famshëm dijo

  Shumë mirë

 2.   Jose Enrique Monterroso Barrero dijo

  Unë akoma po "ngatërrohem" me kritën ...

 3.   David Reyes-Torres dijo

  I qeshur

 4.   Carlos J. Burgos dijo

  Fillova të përdor Gimp. Përfundimisht, unë shkova në Krita, një program i shkëlqyeshëm.

 5.   Gaston zepeda dijo

  Vështirë për të zëvendësuar photoshop. Do të ishte mirë nëse vera në versionet e saj të ardhshme lejon pajtueshmëri të plotë me PS

 6.   Fernando Robert Fernandez dijo

  Nëse ka dikush që ka qenë në gjendje të përdorë me sukses ndonjë prej këtyre programeve në një nivel profesional si një zëvendësim për Photoshop, do të ishte shumë mirë t'i tregosh atyre në mënyrë që Open Source të mund të reklamohet më gjerësisht.

  1.    Imazhi i mbajtësit të vëmendjes nga Juan Mata Gonzalez dijo

   ka shembuj në youtube që mund të përdoren profesionalisht https://www.youtube.com/watch?time_continue=25&v=xHuE2_WPVgc

  2.    Imazhi i mbajtësit të vëmendjes nga Juan Mata Gonzalez dijo

   ka më shumë video të karaktereve të krijuara me GIMP https://www.youtube.com/watch?v=ANHfwkCYCXc

 7.   Daniel dijo

  Në të vërtetë, kjo është pjesa e vështirë, domethënë, të përdorësh këto programe në një mënyrë profesionale dhe të suksesshme, siç thekson Fernando. Pershendetje

 8.   Eugenio Fernandez Carrasco dijo

  GIMP është shumë shumë i mirë

 9.   davidscl dijo

  Unë jam i ri komenti im i parë dhe kam kaluar në linux për të ndryshuar të njëjtën gjë dhe më duket e mrekullueshme vetëm që photoshop rinovon shtojcat 3D dhe më shumë, por duke u paguar ndihem keq duke e piratuar atë, prandaj shkova në linux mendoj se Ata janë pro në vend të të dyve ata duhet të bëjnë diçka më mirë sesa photoshop do të ndihmonte fusha të tjera si lojëra dhe më shumë me zyrën që nuk e di nuk e trajtoj këtë çështje por di raste që ankohen por ndoshta është ndryshe është problemi i vetëm Shumica e njerëzve që janë për idenë e diçkaje që është falas në mënyrë që të mos ndihen keq duke pirateruar dhe ata zbulojnë se sistemi operativ Linux është i shkëlqyeshëm, ju mund të personalizoni kaq shumë dhe papritmas nuk ka diçka e tillë si phtoshop nuk është për të besuar

 10.   Hoze Manuel dijo

  me kalimin e kohës del një alternativë e photoshop-it e quajtur "Photopea" me të njëjtin thelb të photoshop-it, i vetmi gjysmë disavantazh është se është një aplikacion ueb, nuk është vendas dhe duhet të jesh pjesërisht online derisa të presë mjaftueshëm cache në mënyrë që funksionon, përndryshe kam parë vetëm aplikacione të komplikuara që kërkojnë një përvojë të ngjashme me photoshop-in, detaji është se tregu fillimisht ishte i ngopur me suitën e Adobe, dhe shumë janë përshtatur me mekanikën e tij në trajtimin e ndërfaqes së tij, alternativa më e ngjashme e mundshme është photopea dhe krita, më e tmerrshmja nga të gjitha është GIMP, kushdo që di ta trajtojë atë është se kurba e tij e të mësuarit ishte vetëm në gimp, dhe për qëllime praktike të trajtimit të aplikacioneve të dizajnit në shtëpi ose profesionale ishte me suitën e adobe, rezultati është se e madhe shumica përdorte vetëm photoshop, i pari që gjendet në botën e linux është gimp dhe kur përpiqesh të përdorësh gimp përfundoni duke e urryer atë për dinamikën e tij të ashpër dhe inekzistente të ndërfaqes së Photoshop-it.