Inkscape 1.1 vjen me një ekran të ri të mirëseardhjes, përmirësime të kutisë së dialogut dhe më shumë

Pas një viti zhvillimi u njoftua lëshimi i versionit të ri nga redaktori falas i grafikave vektoriale Inkscape 1.1. Në këtë version të ri shtoi ekranin e mirëseardhjes për lëshimin e aplikacionit, Ajo ofron cilësime themelore të tilla si madhësia e dokumentit, ngjyra e kanavacës, tema e lëkurës, grupi i çelësave të shpejtë dhe modaliteti i ngjyrave, si dhe një listë e skedarëve dhe shablloneve të hapura kohët e fundit për krijimin e dokumenteve të reja.

Sistemi i regjistrimit të dialogut është rishkruar, e cila tani ju lejon të vendosni shirita të veglave jo vetëm në të djathtë, por edhe në anën e majtë të hapësirës së punës, si dhe të rregulloni panele të shumta në një bllok me këmbe duke përdorur skeda dhe panele lundruese të zhbllokuara. Paraqitja dhe madhësia e panelit tani ruhen ndërmjet sesioneve.

Boxshtë implementuar një kuti dialogu për futjen e komandave (paleta e komandave) që shfaqet kur shtypni "?" dhe ti lejon përdoruesin të kërkojë dhe thirrë funksione të ndryshme pa hyrë në menunë dhe pa shtypur tastet e nxehta. Kur kërkoni, është e mundur të përcaktohen komandat jo vetëm nga çelësat anglisht, por edhe nga elementët e përshkrimit, duke marrë parasysh lokalizimin. Duke përdorur paletën e komandave, mund të kryeni veprime në lidhje me redaktimin, rrotullimin, hedhjen e ndryshimeve, importimin e të dhënave dhe hapjen e skedarëve, duke marrë parasysh historikun e punës me dokumente.

Mjeti Kaligrafia tani ka aftësinë për të specifikuar njësitë e gjerësisë në një saktësi prej tre dhjetore (për shembull, 0,005).

Në dialogun për të eksportuar në formatin PNG, nevoja për një klikim shtesë në butonin 'Eksport' është eliminuar (thjesht klikoni në "Ruaj"). Kur eksportoni, është e mundur të ruani në formate raster JPG, TIFF, PNG (i optimizuar) dhe WebP drejtpërdrejt duke zgjedhur zgjatjen e duhur të skedarit kur kurseni.

Nga ndryshimet e tjera që dallohen nga ky version i ri:

 • Ndërfaqja u shtua në cilësimet e kërkimit sipas lëkurës.
 • Modeshtë zbatuar modaliteti i pamjes së mbivendosjes së konturit, në të cilin shfaqen konturet dhe vizatimi në të njëjtën kohë.
 • Opsioni "Shkallë" është shtuar në mjetet Pen dhe Laps për të përcaktuar numerikisht saktësisht gjerësinë e një forme të krijuar me opsionin "Shape".
 • Modeshtë shtuar një mënyrë e re përzgjedhjeje, e cila ju lejon të zgjidhni të gjitha objektet, kufiri i të cilave nuk është vetëm brenda, por gjithashtu kryqëzon zonën e specifikuar të përzgjedhjes.
 • Shtoi një segment të ri të efektit LPE (Live Path Effect), duke ju lejuar të ndani një objekt në dy ose më shumë pjesë pa shkatërruar pamjen origjinale. Ju mund të ndryshoni stilin e secilës pjesë, pasi secila pjesë në fakt trajtohet si një objekt i veçantë.
 • Ngjitja e objekteve nga clipboard në kanavacë tani kryhet mbi objektin e zgjedhur aktualisht si parazgjedhje.
 • Shtoi një grup të personalizuar të kursorëve të miut bazuar në përdorimin e formatit SVG dhe të përshtatur për shfaqjet HiDPI. Kur importoni skedarë SVG nga CorelDraw, shtresat mbështeten.
  Supportshtë shtuar mbështetja eksperimentale për Menaxherin e Shtesave, me të cilën mund të instaloni shtesa shtesë dhe të azhurnoni ato ekzistuese.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me versionin e ri të Inkscape 1.0.2 ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Si të instaloni Inkscape 1.1 në Ubuntu dhe derivatet?

Më në fund, për ata që janë të interesuar të mund të instalojnë këtë version të ri në Ubuntu dhe sisteme të tjerë të nxjerrë nga Ubuntu, ata duhet të hapin një terminal në sistem, kjo mund të bëhet me kombinimin e tastave "Ctrl + Alt + T".

Dhe në të do të shtypim komandën vijuese me të cilën do të shtojmë depon e aplikacionit:

sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/stable

sudo apt-get update

Bërë këtë për të instaluar skenarin e bojës, thjesht duhet të shtypim komandën:

sudo apt-get install inkscape

Një metodë tjetër e instalimit është me ndihmën e pako flatpak dhe kërkesa e vetme është që mbështetja të shtohet në sistem.

Në një terminal thjesht duhet të shkruajmë komandën e mëposhtme:

flatpak install flathub org.inkscape.Inkscape

Më në fund, një nga metodat e ofruara drejtpërdrejt nga zhvilluesit e Inkscape, është duke përdorur skedarin AppImage të cilat mund t’i shkarkoni direkt nga faqja e internetit e aplikacionit. Në rastin e këtij versioni, ju mund të hapni një terminal dhe në të mund të shkarkoni pamjen e këtij versioni të fundit duke shtypur komandën e mëposhtme në të:

wget https://inkscape.org/gallery/item/26933/Inkscape-c4e8f9e-x86_64.AppImage

Shkarkimi u krye, tani ju vetëm duhet t'i jepni leje skedarit me komandën e mëposhtme:

sudo chmod +x Inkscape-c4e8f9e-x86_64.AppImage

Dhe kjo është e gjitha, ju mund të ekzekutoni imazhin e aplikacionit të aplikacionit duke klikuar dy herë mbi të ose nga terminali me komandën:

./Inkscape-c4e8f9e-x86_64.AppImage

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   leonidas83glx dijo

  Përditësimi në versionin 1.1 të Inkscape ishte shumë i paqëndrueshëm, ai mbyllet kur unë dua të importoj një imazh bitmap. Rregulloni këtë së shpejti ose do të duhet të ndryshoj programet e vizatimit.