Si të instaloni Photoshop CC në Ubuntu

Photoshop CC në Ubuntu

Për sistemet operative Linux ka shumë softuer, do të thosha sa për Windows, por problemin që kemi switchersAta që ne ishim mësuar me sisteme të tjera operative janë vetëm mënyrat e vjetra. Kjo është arsyeja pse edhe pse Gimp është një program i shkëlqyeshëm për redaktimin e imazheve, shumë prej nesh preferojnë Photoshop për të kryer disa (jo të gjitha) prekje. E keqja është se nuk mund të instalohet në Ubuntu. Jo Po mundeni, po. Dhe unë do të thoja që funksionon 99%.

Gjëja e parë që dua të them është se nuk kam ndërmend të inkurajoj piraterinë ose diçka të tillë. Ky udhëzues është për ata përdorues që kanë një kopje ligjore të aplikacionit dhe dëshirojnë ta përdorin atë në Ubuntu, pasi ai ende po funksionon në Wine, në këtë rast nga PlayOnLinux, Unë mendoj se ia vlen ta bësh atë në një sistem shumë më shpejt sesa sistemi operativ që zhvillon Microsoft. Me atë që thashë, unë vazhdoj të detajoj se si të instaloj Photoshop CC 2014 në Linux, të cilin e kam testuar në Ubuntu 16.04 dhe Ubuntu MATE 16.04.

Si të instaloni Photoshop duke përdorur PlayOnLinux

Para fillimit duhet të them se ajo që u shpjegua në këtë tutorial që nuk punon në Photoshop CC 2015 i cili është versioni më aktual. Funksionon në vitin 2014 dhe, megjithëse kam provuar versionin 32-bit, asgjë nuk më bën të mendoj se nuk mund të funksionojë me versionin 64-bit. Çështja është, mund të funksionojë, por gjithashtu mund të mos funksionojë. Këtu janë hapat që duhet të ndiqni për të ekzekutuar Photoshop në Ubuntu:

 1. Do të na duhet një version i Photoshop CC 2014. Adobe nuk i ka më këto në dispozicion për shkarkim, por ka një kopje provë në faqen e Mjete Pro Dizenjimi.
 2. Ne instalojmë PlayOnLinux. Ne mund ta bëjmë atë nga Qendra e Programit të shumë versioneve të Ubuntu ose duke përdorur komandën sudo apt-get instaloni playonlinux. Nëse nuk e keni paketën në dispozicion, mund të shkoni te faqen tuaj te internetit, shkarkoni paketën .deb dhe instaloni atë.
 3. Ne ekzekutojmë PlayOnLinux.
 4. Le të shkojmë në menu Vegla / Menaxho versionet e verës dhe, nga të gjitha versionet që ekzistojnë, ne kërkojmë dhe instalojmë 1.7.41-PhotoshopFurça. Për ta instaluar, duhet të prekim vetëm shigjetën në të djathtë që do të shohim në qendër.

Instaloni Photoshop në Ubuntu

Instaloni Photoshop në Ubuntu

 1. Ne kthehemi në menunë kryesore dhe klikojmë në butonin Instalo një program.

Instaloni Photoshop në Ubuntu

 1. Në pjesën e poshtme të majtë, ne klikojmë në "Instaloni një program jo të listuar".

Instaloni Photoshop në Ubuntu

 1. Ne zgjedhim opsionin "Instaloni një program në një disk të ri virtual".

Instaloni Photoshop në Ubuntu

 1. Ne i japim një emër. Photoshop do të ishte mirë. Unë kam shtuar dy "C" pas tij, sepse e kisha instaluar tashmë. Në këtë pikë nuk mund të përdorim hapësira.

Instaloni Photoshop në Ubuntu

 1. Në dritaren tjetër që shohim duhet të shënojmë të tre opsionet dhe të klikojmë tjetër.

Instaloni Photoshop në Ubuntu

 1. Ne zgjedhim verzionin 1.7.41-PhotoshopFurça. Nëse nuk e shohim, kemi bërë diçka të gabuar. Ne duhet ta fillojmë nga e para.

Instaloni Photoshop në Ubuntu

 1. Tjetra ne zgjedhim opsionin 32-bit. Nëse na thoni se nuk mund të gjeni diçka dhe duhet ta instaloni, ne e bëjmë atë.
 2. Do të shfaqet një dritare në të cilën mund të zgjedhim se në cilin version të Windows do të ekzekutohet programi. Ne duhet të zgjedhim Windows 7. Bëni kujdes me këtë, i cili si parazgjedhje vendos Windows XP.

Instaloni Photoshop në Ubuntu

 1. Ne instalojmë këto biblioteka:
  • POL_Instalo_atmlib
  • POL_Instalo_kontaktet
  • POL_Instalo_FontsSmoothRGB
  • POL_Instalo_gdiplus
  • POL_Instalo_msxml3
  • POL_Instalo_msxml6
  • POL_Instalo_tahoma2
  • POL_Instalo_vcrun2008
  • POL_Instalo_vcrun2010
  • POL_Instalo_vcrun2012
 2. Pasi të jenë kontrolluar të gjithë, klikojmë Next.
 3. Në këtë pikë do të na kërkojë të gjejmë skedarin e instalimit të Photoshop, kështu që ne e kërkojmë dhe e zgjedhim. Instalimi do të fillojë.
 4. Nëse do të fillojmë provën 30-ditore për ndonjë arsye, do të duhet të shkëputemi nga interneti para se të vazhdojmë. Pasi të jemi jashtë linje, përpiqemi të hyjmë, gjë që do të na tregojë një gabim dhe do të na lejojë të përpiqemi të hyjmë më vonë.
 5. Tani duhet të jemi të duruar dhe të presim që ajo të instalohet. Disa përdorues, të tillë si një server, kanë parë gabime gjatë instalimit, por mos u shqetësoni. Somethingshtë diçka "normale" në PlayOnLinux dhe programi vazhdon me instalimin edhe pse duket se ka dalë. Për të qenë të sigurt, mund të presim rreth 5 minuta para se të godasim Next.
 6. Më në fund, ne mund të vendosim një shkurtore në desktop që mund ta zhvendosim lirisht në një dosje tjetër për të nisur Photoshop. Mund ta vendosim atë shkurtore në lëshimin standard të Ubuntu dhe funksionon pa probleme, por e njëjta gjë nuk ndodh në Ubuntu MATE, ku tenton të japë më shumë gabime.

Disa funksione, të tilla si përzierja, mund të dështojnë. Nëse ato nuk funksionojnë si duhet, mund të shkojmë te menuja Redaktoni / Preferencat / Performanca dhe zgjidh «Përdor procesorin grafik».

A keni arritur të instaloni Photoshop në Ubuntu?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

26 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   julius mejia dijo

  Për mendimin tim gimp është një alternativë shumë e mirë për photoshop pasi që ndërfaqja e tij është shumë e ngjashme edhe kur bëhet fjalë për të punuar me shtresa dhe mjete të tjera të modifikimit të imazhit

 2.   Zhvilluesi i ushtarit dijo

  Unë e bëra atë shumë kohë më parë vetëm duke shkarkuar versionin e fundit të verës dhe duke e hapur normalisht, edhe pse në rastin tim kam përdorur një version portativ.

 3.   AJCP dijo

  GIMP është një mjet i shkëlqyeshëm i retushimit të fotove që nuk ka pse ta ketë zili fotoshopin, i cili është gjithashtu një program i shkëlqyeshëm.

 4.   Danny et dijo

  Ata që thonë se Gimp është një mjet i shkëlqyeshëm i retushimit të fotove që nuk ka pse ta ketë zili photoshop, ata dinë shumë pak për redaktimin e imazheve dhe përdorimin e Photoshop.

  1.    Tamara dijo

   hahaha duke lexuar komentet qeshi pak dhe pajtohem plotesisht me ty danny et
   por mirë secili me shijen dhe thirrjen e tij
   Përshëndetje!

 5.   Nes Thor dijo

  shiko tom rodriguez

 6.   Tom rodriguez dijo

  Nëse mund të instaloni të gjithë kompletin, unë do t'ju blej një morgan kapiten

 7.   Louis Acosta dijo

  Jezusi Ibarra sheh

 8.   Jezusi Benjamin Yam Aguilar dijo

  Saktësisht si ata që thonë se Gimp nuk ka asgjë për të patur zili, ata nuk e përdorin atë për punë profesionale, sepse nuk funksionon me ngjyrat natyrshëm siç bën pothoshop bëhet problem që më vonë gjatë shtypjes të ndryshohen ngjyrat, dhe është diçka kjo duket se nuk synohet të zgjidhet sepse përdoruesi tashmë e ka kërkuar atë dhe asgjë që ata vendosin

 9.   Carlos Catano dijo

  Dua të instaloj premierën: V ose ilustrues të paktën

 10.   John Salgado dijo

  Ka mjaft mjete në Linux, për dizajn. Vetëm ata kanë trashëguar njohuri të kufizuara kompjuterike.

 11.   Antonio Jose Casanova Pelaez dijo

  #GIMP është një alternativë e mirë për #photoshop dhe nuk ka asgjë për t’i patur zili të dytës

 12.   The-Harry Martinez dijo

  Me GIMP Photoshop më djersit: v

 13.   klaus Schultz dijo

  Inkscape, Krita, GIMP super i famshëm. Ka shumë alternativa shumë të mira. Do ta shoh këtë nga PCC.

 14.   I sinqertë dijo

  GIMP nuk është një zëvendësim 100% për Photoshop, aq sa dëshirojmë të gjithë të jetë. Nëse keni një PSD të krijuar në Photoshop duke përdorur dosje ose grupe për të organizuar shtresat, ose nëse janë përdorur maska ​​shtresash, skedari është i papërdorshëm në GIMP.

 15.   Tamara dijo

  mirë, jam dakord që GIMP është një mjet i shkëlqyeshëm, ju mund të largoheni nga photoshop-i, por po me ilustruesin? Unë mendoj se nuk është postimi.

 16.   José Luis dijo

  Derisa GIMP të menaxhojë ICC CMYK nuk ka asnjë shans.
  E njëjta gjë ndodh me Inkscape.
  Nuk ka asnjë mënyrë për t'i përdorur ato si një zëvendësim për shtypjen komerciale.

  Unë do të vazhdoj të pres ditën kur unë mund të lë Windows ndjehen vërtet të lirë ...

 17.   Enzo dijo

  Gimp është mbeturinë! .. E thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë ..

 18.   hsoyuz dijo

  Gimp nuk do të kalojë kurrë më mirë se Photoshop, ky aplikacion është nga fillimi i viteve nëntëdhjetë dhe është bërë standardi i industrisë për fotografi, dizajn grafik, ilustrim dhe art. Çdo vit, Adobe, po shton shumë përmirësime dhe përmirësime; për të gjitha produktet e tyre. Për shembull, në versionin CS6 nuk mund të modifikoni pamjen e furçës si ta rrotulloni, ndërsa në versionet CC, tashmë mund të modifikoni pamjen e furçës. Në versionet CS nuk kishte aq shumë personalizime të ndërfaqes për ta bërë atë të errët ose të lehtë, por në versionet CS6 u shfaqën ato mundësi. Gimp është një klon i bukur i Photoshop por nuk ka potencialin që ofron adobe, unë do të doja të të shikoja të kërkosh një punë në një kompani shtypi ku rezymeja juaj thotë që ju nuk përdorni Photoshop, vetëm Gimp, për të parë nëse ata punësojini ata.

 19.   LaserD dijo

  gimp është një program relativisht i pranueshëm nëse je një fillestar në redaktimin e fotove, por nuk do të thuash më kurrë se nuk ka asgjë për t’i pasur zili Photoshop.
  Si një Projektues Grafik Profesional, dhe entuziast i Linux-it, unë ju them se gimp është vetëm në gjysmë të rrugës përmes Photoshop, pa llogaritur kompletin e plotë të Adobe, me Lightroom, Premiere, Illustrator ndër të tjera, në kompjuterin tim kam boot të dyfishtë për të përdorur Linux kur unë nuk do të punoj me grafikë, gjithashtu kam krijuar makina virtuale brenda Linux për të qenë në gjendje të ndërtoj një Windows në rast se duhet të bëj diçka në Adobe.
  Sidoqoftë për fat të keq ... dhe unë them Regrettable, për shkak të kostove dhe unike të platformës së saj, Mac-et janë akoma opsioni më i mirë për dizajnin Grafik, dhe me të vërtetë ju them se kam kërkuar alternativa por akoma nuk i shoh Dritë në fund të tunelit Unë shpresoj që së shpejti të shfaqet një kompani që zhvillon softuer redaktimi dhe dizajni që mund të konkurrojë me Adobe, ose me softuer tjetër të dizajnit 3D që mund të ekzekutojë Linux dhe të tejkalojë tiparet që shohim në Mac.

 20.   angie dijo

  Unë bëra të gjitha hapat, por nuk mund ta gjej skedarin PhotoshopC për ta instaluar

 21.   Karlos Yruegas dijo

  Nuk mund të instalohet, kur vendos provën 30-ditore dhe pasi ta jap për të instaluar, ajo mbetet duke u instaluar, por është anuluar, kuptoj se ka pasur një dështim dhe se përpiqem të rindez kompjuterin, duke kontrolluar firewall dhe gjëra të tjera, Unë tashmë kam rinisur kompjuterin tim dhe ende nuk mundem. Më duhet vërtet, unë studioj dizajn grafik dhe GIMP është një mjet krejt i padobishëm në dizajnin grafik, nëse dikush gjeti një alternativë tjetër ose ka një zgjidhje, ju lutem më shkruani, faleminderit.

  1.    Karlos Yruegas dijo

   E zgjidhur! Me sa duket unë thjesht duhej ta mbyllja dhe ta injoroja atë njoftim, pastaj më kërkoi të krijoja një shkurtore, dhe unë gjeta atë për photoshop.exe dhe funksionoi për mua. Faleminderit për postimin! ma shpëtove karrierën time të ardhshme.

 22.   Shpëtimtari. dijo

  Po, do të lë një koment: Ju mund të vendosni datën e artikullit në fillim të tij. Mosarritja për ta bërë këtë është një e metë shumë e zakonshme në internet.

 23.   Leonardo dijo

  Si mund ta instaloj skedarin man? Unë i jap skedarin 2 32-bitësh dhe më dërgon në një faqe që nuk ka ide se çfarë të bëj

  Kjo:https://helpx.adobe.com/download-install.html?red=a

 24.   Peter dijo

  E tmerrshme nuk funksionon por humbet kohë