Si të instaloni Etcher në Ubuntu tonë

Foto nga Etcher.

Versionet e fundit të Ubuntu përfshijnë Unetbootin, një mjet shumë interesant për krijimin e bootablets USB. Ky mjet është interesant, por disi i pavlefshëm për përdorues të caktuar. Ose Unetbootin krijon disqe të gabuara ose nuk njeh versionin që duam të instalojmë, e vërteta është se gjithnjë e më pak përdorues e përdorin këtë mjet.

Etcher është një alternativë ndaj këtij mjeti, një aplikacion kurioz që mund ta instalojmë në Ubuntu dhe të krijojmë një USB të Bootable me të sipas dëshirës.

Etcher është një aplikacion që jo vetëm na lejon krijoni bootable USB me këmbëngulje për të shkruar të dhëna dhe informacion plotësues në USB por gjithashtu na lejon Mbështetje multi-distro USB, që do të thotë, të jesh në gjendje të instalosh disa shpërndarje Gnu / Linux në të njëjtën pendrive dhe që ato të funksionojnë pa pasur nevojë të fshihen dhe riinstalohen.

Etcher është ndërtuar me teknologjinë Electron

Më shumë informacion në lidhje me Etcher mund të gjenden në faqen zyrtare të internetit, një faqe në internet ku do të gjejmë një nga metodat më të sigurta të instalimit të Etcher.

Etcher mund të instalohet në Ubuntu në dy mënyra: njëra prej tyre përmes paketa AppImage e aplikacionit dhe një metodë tjetër përmes depove, në një mënyrë tradicionale.

Pra, për të instaluar Etcher përmes paketës AppImageThjesht duhet të shkojmë në faqen zyrtare të internetit dhe të shkarkojmë aplikacionin në këtë format. Pastaj ne ndryshojmë lejet e leximit dhe shkrimit në mënyrë që të mund të ekzekutohet dhe ne klikojmë dy herë mbi të.

Për ata që duan ta kenë atë në një mënyrë tradicionale, duhet të shkojmë te Softueri dhe azhurnimet dhe softueri tjetër duhet të shtojmë rreshtin vijues të tekstit:

deb https://dl.bintray.com/resin-io/debian stable etcher

Ne e shtojmë atë, mbyllim aplikacionin dhe hapim terminalin. Në terminal ne shkruajmë sa vijon:

sudo apt-key adv --keyserver hkp://pgp.mit.edu:80 --recv-keys 379CE192D401AB61

sudo apt update && sudo apt install etcher-electron

Pas kësaj, ne tashmë do të kemi versionin më të fundit të Etcher në Ubuntu tonë dhe ne mund të krijojmë pendrive bootable që ne duam në çdo kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rafa dijo

  Shtë e thjeshtë, e shpejtë dhe nuk jep probleme. Por mund të përmirësojë disa aspekte. Për shembull, nuk ju paralajmëron se do të fshijë memorjen USB, kështu që nëse keni diçka atje ajo humbet në mënyrë të pakthyeshme. Nga ana tjetër, nuk krijon një skedar këmbënguljeje dhe mua personalisht më pëlqen të ruaj ndryshimet e distro-s që mbaj në USB.

  Një përshëndetje.

 2.   duven dijo

  E di dikush pse ky program zë kaq shumë?
  Kur e shoh që me rufus mund ta çoj kudo dhe ai bën të njëjtën gjë ...

 3.   Edu dijo

  sepse Elektroni

 4.   Carlos Santos dijo

  Depoja "https://dl.bintray.com/resin-io/debian Release e qëndrueshme" nuk ka një skedar të lëshimit

 5.   Horacio dijo

  Çfarë mut që është linux që mut pasi e keni instaluar. Nuk do të më lejojë asnjë program të funksionojë. Dua të kthehem te dritaret dhe asnjë program nuk funksionon për të regjistruar imazhe të dritareve. Të gjitha gënjejnë. Po ashtu, prishni kompjuterët. Sigurisht, unë nuk jam duke shkuar për të bërë fushatë në favor të dritareve, ajo ka shumë defekte.

 6.   Horacio dijo

  Ata mund të shkojnë në manga të mashtruesve, unë thyej disqet, kam humbur të dhënat e mia, dua t'i rikuperoj ato dhe asnjë program nuk funksionon, manga e mashtruesve, mashtrime.
  Për më tepër, është më e komplikuar se shitja, të instalosh një program vargun e komandave që duhet të vendosësh, shumë herë i refuzon ato dhe nëse arrin ta instalosh, nuk funksionon.
  Farza e Software-it të Lirë, një gënjeshtër. Çfarë plehrash.

  1.    Gideon dijo

   Ju vjen keq për Horacio, ju fajësoni të tjerët për budallallëkun tuaj. Me atë qëndrim ju me siguri meritoni të keni gjëra të prishura për ju.

   1.    rob dijo

    Amen!