Si të instaloni Kanellën 3.0 në Ubuntu 16.04 LTS

menyja e fillimit të kanellës

Me fillimin e Kanellë 3.0 dhe rishikimi i risive kryesore të tij, është koha të merremi me punë dhe instaloni këtë desktop në Ubuntu 16.04 LTS. Pak prezantime janë të nevojshme për një nga tryezat më të njohura dhe më të çmuara, kështu që ne nuk do të merremi me këto detaje këtë herë.

Como tashmë ju thamë në kohën e tij, sasia e përmirësimeve që sjell ky botim i ri është mjaft modeste kundrejt versioneve të kaluara. Sidoqoftë, ato janë të mjaftueshme për të bërë një përmbledhje të shkurtër të të gjithave dhe për të vlerësuar nëse ia vlen të azhurnohet ky botim i ri.

Kanella është një desktop shumë i njohur sot dhe është i disponueshëm për një numër të madh të shpërndarjeve Linux. Në këtë udhëzues ne jemi përqendruar në versionin Linux Ubuntu 16.04 LTS, por duhet ta dini se ai është gjithashtu i disponueshëm në një mënyrë të qëndrueshme për versionin 15.05 të sistemit operativ në fjalë përmes të njëjtit depo që kemi treguar.

Kanella 3.0 Karakteristikat kryesore

Risitë kryesore të përfshira në Kanellë 3,0 janë:

 • Përmirësimet e sistemit të menaxhimit të dritareve.
 • Përmirësimi i kontrollit të prekjes me prekje, e cila tani përfshin mundësinë e lëvizjes nga shtresimi ose duke përdorur dy gishta në të njëjtën kohë.
 • Mundësi të reja të hyrjes dhe opsione të tingullit (modulet janë riemëruar opsione të kanellës vendase).
 • Tani është e mundur të vendosni një emër personal për pajisjet e lidhura që përdorin baterinë.
 • Disa apps si programe të paracaktuara për të hapur skedarë të rrafshët, dokumente teksti dhe skedarë të kodit burimor.
 • Aplikime të ndryshme janë shtuar në panelin e lëshuesit.
 • tani kutitë e dialogut dhe menutë kanë animacione.
 • Favoritet mund të fshihen nga menuja e applet-it.
 • Ka qene mbështetje e përmirësuar për GTK 3.2, Spotify 0.27 dhe Viber.

Instalimi i kanellës 3.0

 

instalimi i kanellës në ubuntu

Dhe tani, pa ndonjë shpërqendrim të mëtejshëm, le të fillojmë me instalimin e Kanellës 3.0 në sistemin tonë. Siç e dini, parcela juaj është në dispozicion përmes depozitës zyrtare të APP-së, kështu që për ta shtuar atë në sistemin tonë Ubuntu 16.04 LTS do të duhet vetëm të përfshijmë komunitetin PPA në depon tonë.

Përdoruesit e Xenial duhet të dinë që paketat vijnë pa garanci të qëndrueshmërisë në pajisjet tona, kështu që gjatë instalimit të tyre ne jemi të vetëdijshëm për rrezikun që kjo sjell dhe humbja e të dhënave mund të ndodhë gjithmonë. Për këtë arsye dhe megjithëse asnjë përdorues nuk ka raportuar se ka papajtueshmëri që shkaktojnë probleme në pajisje, gjithmonë rezervoni të dhënat tuaja më të rëndësishme kur instaloni paketa që supozojnë ndryshime të mëdha në sistemin tuaj.

Pasi kemi dhënë paralajmërimet e duhura, ne tregojmë kodin që duhet të fusni përmes tastierës shtoni depo të qëndrueshme nga kanella PPA në sistemin tuaj:

sudo add-apt-repository ppa:embrosyn/cinnamon

atëherë shkarkoni paketat e nevojshme duke përdorur komandën e mëposhtme:

sudo apt-get update && sudo apt-get install cinnamon cinnamon-core

Kur përfundon shkarkimi dhe të gjitha varësitë janë të plota, ne do të duhet të mbyllim sesionin dhe / ose të rifillojmë kompjuterin tonë për të qenë në gjendje të fillojmë me desktopin e ri të Kanellës. Për ta bërë këtë, në ekranin e mirëseardhjes së Unitetit (ku mund të shohim edhe seancat e hapura të sistemit), zgjidhni "Kanellë" nga lista e opsioneve të disponueshme. Ne pastaj do të vazhdojmë të fusim emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tonë si zakonisht dhe nga këtu e tutje do të lejojmë që bukuria e kësaj tryeze të përfundojë të na magjepsë.

Çinstalimi i Kanellës 3.0 nga kompjuteri

Nuk jeni i bindur nga kanella 3.0? A keni hasur një problem me kompjuterin tuaj dhe doni të heqni qafe këtë desktop? Ndiqni këtë hap dhe ju do të hiqni të gjitha gjurmët nga kjo desktop në kompjuterin tuaj.

Për të qenë në gjendje rikthejeni përsëri instalimin e Kanellës 3,0 në sistemin tuaj duhet të ri-ekzekutoni një udhëzim përmes tastierës, posaçërisht kësaj:

sudo ppa-purge ppa:embrosyn/cinnamon

Sapo të ekzekutohen, paketat do të jenë eliminuar dhe pastruar çdo varësi që mund të ekzistojë.

 

A e keni provuar versionin e ri të desktopit të Kanellës 3.0? Çfarë përshtypjesh ju ka dhënë? A është i qëndrueshëm në sistemin tuaj? Na lini komentet tuaja nëse e keni instaluar në kompjuterët tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rowland Rojas dijo

  Përshëndetje, kam një problem me Kanellën, sa herë që përpiqem ta instaloj në Ubuntu, gjithçka instalohet dhe funksionon mirë, përveç një gjëje, butoni i fikjes (sistemi i fikjes, pezullimi, letargjia) nuk funksionon, unë duhet të dal për të në gjendje të mbyll sistemin, unë vetëm e instalova atë në Ubuntu 16.04 dhe vazhdon të ndodhë

  Ajo tregon vetëm një kuti: Të çaktivizohet ky sistem tani?
  Anuloj

 2.   Jorge Edgar Ortiz dijo

  Kur instaloni PPA-në, ajo tregon (ndër të tjera): «Dialogu i fikjes nuk funksionon siç pritej? Shihni pyetjen vijuese Bëni pyetjen e Ubuntu: http://askubuntu.com/questions/691813/cinnamon-desktop-clicking-menu-shutdown-presents-no-real-button-options dhe shiko nëse e zgjidh problemin për ty. »

  A e keni provuar tashmë atë që tregohet?

  1.    Rowland Rojas dijo

   Unë vetëm e bëri atë, faleminderit, tani ajo punon për mua ajo punon

 3.   dixson hoepp dijo

  Gjithçka është në rregull për mua, falë Zotit, problemi është që unë nuk mund ta vendos fillimin e seksionit ose sinqerisht nuk di ta bëj. Dua që të më kërkoni një fjalëkalim për të hyrë në sistem. shko drejt në

 4.   Joan Francesc dijo

  Shkatërrimi nuk funksionon për mua:
  joan @ joanf: ~ $ sudo ppa-spastrim ppa: embrosyn / kanellë
  sudo: ppa-spastrim: komanda nuk u gjet

 5.   Leon dijo

  Së pari ju duhet ppa: spastrimi për atë që ishte çinstalimi sudo apt-get install ppa-spastrimi

 6.   Angel hernandez dijo

  A mund të instalohet në ubuntu 14.04 lts ??

 7.   Maxi dijo

  Pershendetje, me falni kam nje problem, te cilin kam instaluar kanelle 2.8, dhe nuk me lejon te azhurnoj ne 3.0
  E dini si mund ta bëja? Faleminderit shume

 8.   rocesvintoo dijo

  Përshëndetje, unë e doja kanellën! Megjithëse më është dashur të çinstaloj sepse kur bllokohet për shkak të pasivitetit në hyrjen (e çmuar) që ka, nuk më zhbllokon, duhet të largohem nga seanca me humbjen pasuese të proceseve që po zhvilloheshin.

 9.   Leo Sebastian dijo

  Më fal mik, por depoja jote për të eleminuar kanellën nuk funksionon për mua ... Epo, më thotë që pastrimi ppa nuk ekziston, nëse dikush e di pse do ta vlerësoja nëse mund të më ndihmonit. Së pari, Faleminderit.