Këto janë disa nga lajmet që Ubuntu Budgie 17.10 do të ketë

Budgie-Remix, Ubuntu Budgie së shpejti

Zhvillimi i Ubuntu 17.10 vazhdon dhe ne i dimë lajmet për versionin kryesor, si dhe disa shije zyrtare të Ubuntu. Kohët e fundit, Ikey Doherty, zhvilluesi kryesor i Budgie Desktop ka prezantuar disa nga tiparet e reja që desktopi i tij do të ketë së shpejti, lajme që do të jenë të pranishme në Ubuntu Budgie 17.10.

Këto karakteristika të reja përmirësojnë dukshëm desktopin, megjithëse duhet ta themi atë desktopi do të vazhdojë të përdorë bibliotekat GTK, edhe një herë shtyrjen e përdorimit të bibliotekave Qt dhe bashkë me të lirimin e versionit 11 të Budgie Desktop.

Versioni tjetër i Budgie Desktop do të ketë një stacion të ri të instaluar si parazgjedhje. Nëse përdorni Ubuntu Budgie do të keni verifikuar që ajo ka Plank si dok të parazgjedhur. Por ky nuk do të jetë më rasti pasi Budgie Desktop në versionin e tij të ardhshëm do të përdorë një panel si dok, i cili do të lehtësojë shumë desktopin, por rezultati do të jetë i njëjtë.

Ikey Doherty ka konfirmuar një ndryshim në panelet e desktopit. Kjo do të thotë se panelet mund të përdoren si doke, vertikalisht si Unity ose ato mund të fshihen automatikisht për të pasur një ekran të plotë. Artikujt që kanë desktopët e tjerë por që Ubuntu Budgie nuk i kishte akoma.

Paneli i cilësimeve të sistemit do të ndryshojë, megjithëse jo plotësisht. Zhvilluesit e Budgie Desktop duan të heqin qafe trashëgiminë e tyre të Gnome dhe pak nga pak mjetet po ndryshojnë për t'i bërë ata të pavarur nga bibliotekat dhe varësitë e Gnome. Në këtë rast, aplikacioni i cilësimeve ka ndryshuar pak, por ai do të ketë përsëri disa funksione të Gnome.

Modaliteti i natës gjithashtu do të vijë në desktop. Kjo mënyrë që ka Gnome vjen në Budgie Desktop dhe do të na lejojë të punojmë në vende me dritë të ulët pa ndikuar në shikimin tonë. Dhe së fundmi, menuja e aplikacionit do të rishkruhet dhe i përmirësuar në mënyrë që të jetë më i shpejtë dhe më i menaxhueshëm për përdoruesin përfundimtar. Këto karakteristika të reja do të jenë të pranishme në Ubuntu Budgie 17.10 dhe në versionet e mëparshme që përdorin këtë desktop. Një tryezë mjaft e lehtë dhe e lehtë që ka gjithnjë e më shumë ndjekës A nuk mendoni kështu?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   supuranomia dijo

    Nëse Ubuntu kryesor kthehet në Gnome atëherë çfarë do të ndodhë Ubuntu Gnome do të zhduket për t'u bërë ubuntu? Dhe çfarë do të ndodhë me mjedisin e ardhshëm të Unitetit 8 gjoja në zhvillim? A do të anulohet? ose thjesht kthehuni te gnome për pak ndërsa uniteti ridizenjohet