Kanella 3.0.4, një version i ri me rregullime të defekteve në kod

menyja e fillimit të kanellës

Ka mbetur shumë pak që versioni i ri i Linux Mint 18 të dalë dhe ndërsa kjo po ndodh, Kanellë, desktopi i paracaktuar i projektit ka një lëshim të ri të mirëmbajtjes më shumë sesa përfshirja e lajmeve.

Kanella 3.0.4 është një version që rregullon shumë gabime dhe shumë gabime që ka desktopi. Nuk është lëshimi i parë i mirëmbajtjes, por më shumë lirimi i katërt në mënyrë që të rregullohen shumë gabime dhe të bëhet desktopi më i dobishëm dhe i përdorshëm për të gjithë përdoruesit.Kanella 3 është një version që doli disa javë më parë për pjesën tjetër të shpërndarjeve përveç Linux Mint, kjo desktop mund të instalohet dhe përdoret në Ubuntu 16.04 ose në ndonjë version tjetër të Ubuntu si dhe në çdo shpërndarje Gnu / Linux.

Kanella 3.0.4 rregullon çështje që lidhen me menu dhe menu të shëndosha

Në këtë version, Kanella 3.0.4 rregullon gabime në lidhje me tinguj dhe applet menu. Në ditët e fundit disa përdorues kanë raportuar se Kanella 3 nuk i bën mirë tranzicionet grafike kur zhvendosen ose hiqen appletet. E njëjta gjë vlen edhe për applet e menusë. Një tjetër ndryshim në këtë version të ri është modifikimi i motorit të kërkimit të aplikacioneve që tani ju lejon të shmangni thekse dhe shkronja të mëdha kur kërkoni për aplikacione.

Përkundër gjithë kësaj, Kanella 3 ka ende probleme për të rregulluar dhe shpresoj se do të zgjidhet përpara se të nisë shpërndarjen e re Linux Mint 18. Kështu që, për disa ditë kam provuar këtë desktop të ri dhe kam hasur në problemin e të mos pasurit një buton mbylljeje, por unë duhej të dilja nga atje mbyllet sistemi. Mistakeshtë një gabim pa kuptim që shpresoj të korrigjohet, por një që shumë përdorues nuk do ta falin. Në çdo rast ekipi i Linux Mint nuk është i papunë dhe po punon për të përmirësuar këtë desktop të njohur, kështu që ne do të shohim rezultate pozitive për disa ditë, nuk mendoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Richard Alexander Aylas Huaman dijo

  Në pritje të Linux mint 18

 2.   daniel dijo

  As unë nuk e marr butonin e fikjes, mendova se ishte vetëm çështja ime

  1.    Rowland dijo

   Provoni të futni këto komanda në Terminal:

   vendosur gsettings org.cinnamon.desktop.session settings-daemon-përdor-logind true

   vendosur gsettings org.cinnamon.desktop.session seancë-menaxher-përdor-identifikim i vërtetë

   vendosur gsettings org.cinnamon.desktop.session screensaver-use-logind false

   1.    daniel dijo

    faleminderit, funksionoi

 3.   Maxi jones dijo

  Kur del?

 4.   Rowland dijo

  Unë gjithashtu kisha problemin e butonit të fikjes, përmenda që në tutorial se si të instaloj kanellën në Ubuntu 16.04, një përdorues më dha zgjidhjen e problemit, një lidhje në Ubuntu Pyete me dikë që pyet për problemin dhe komandat që janë atje për të prezantuar për t'i zgjidhur ato, këto janë:

  vendosur gsettings org.cinnamon.desktop.session settings-daemon-përdor-logind true

  vendosur gsettings org.cinnamon.desktop.session seancë-menaxher-përdor-identifikim i vërtetë

  vendosur gsettings org.cinnamon.desktop.session screensaver-use-logind false

 5.   iosu dijo

  provoni të vendosni komandat dhe kjo shfaqet: Nuk ka skemë "org.cinnamon.desktop.session"