Ubuntu Cinnamon 20.10 prezanton Kanellën 4.6.6 dhe tani tingëllon njësoj si versioni kryesor

Kanellë Ubuntu 20.10

Ne tashmë kemi mbuluar pothuajse çdo lëshim në familjen Groovy Gorilla. Ne ende duhet të botojmë një artikull në lidhje me Xubuntu, por zhvilluesit e tij ende nuk botojnë një deklaratë zyrtare, kështu që do të presim edhe pak për t'u siguruar që ajo që botojmë është e saktë. Ajo që arriti dje praktikisht në të njëjtën kohë me shijet zyrtare është ajo që dëshiron të bëhet e tillë: Kanellë Ubuntu 20.10, sfondin e të cilit e shihni sipër këtyre rreshtave.

Josuah Peisach flet për lajmet e tij në shënim lëshimi. Midis ndryshimeve, ka të paktën dy që priteshin: ai përdor Linux 5.8 si kernel, dhe ata kanë azhurnuar mjedisin grafik në Kanellë 4.6.6. Më poshtë keni një listë të risive më të spikatura që kanë mbërritur me Ubuntu Cinnamon 20.10 Groovy Gorilla, një sistem operativ që vazhdon me "mbiemrin" e Remix.

Pikat kryesore të kanellës Ubuntu 20.10

 • Linux 5.8
 • Përkrahet për 9 muaj, deri në korrik 2021.
 • Tinguj të rinj. Ose i vjetër, në varësi të mënyrës se si e shikoni. Tani tingëllon si Ubuntu zyrtar. Në lidhje me këtë, tani mund të dëgjoni se sa i lartë është vëllimi gjatë ndryshimit të tij.
 • Ata kanë rregulluar disa gabime në temën Kimmo. Në të ardhmen, ata do të ri-ngjyrosin temën Yaru për temën e tyre të Kanellës.
 • Ata kanë shtuar përsëri Rhythmbox.
 • Paketa e kanellës-erëza u hoq.
 • Kanellë 4.6.6, me ndryshime të tilla si:
  • Systray duket shumë më i zoti / i këndshëm.
  • Nemo ka ndryshuar në përparësinë e tij të përmbajtjes dhe shpejtësisë / performancës. Fotografitë gjithashtu kanë ndryshuar, kështu që tani do të jetë më shpejt të kopjoni skedarë të tillë si filma nga një dosje në tjetrën.
  • Mbështetja e monitorit është përmirësuar. Kjo perfshin:
   • Shkallëzimi fraksionar.
   • Frekuenca e azhurnimit.
   • Rezolucioni.
   • Më shumë cilësime të monitorit.
   • Madhësitë / ikonat e aplikacioneve tani përshtaten me madhësinë e ekranit.
  • Ekziston më shumë përshtatje në appletin dhe ekranin e tastierës së kanellës.
  • Mbështetja për lavdërimin është rregulluar.

Peisach premton se ka shumë më tepër përmirësime në pritje, por që do të duhet të presim deri në Prill 2021 për t'i shijuar ato. Për momentin, çfarë tani në dispozicion është kanella Ubuntu 20.10 që prej kjo dhe kjo link tjeter. Mbetet të shihet nëse në 21.04, mbiemri i të cilit tashmë e dimë se do të jetë "Hirsute", Kanella e Ubuntu tashmë është bërë një aromë zyrtare.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.